Lekári sa s vládou dohodli, vrátia sa do nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekari
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Lekári sa s vládou napokon dohodli na splnení svojich požiadaviek, kríza v slovenskom zdravotníctve je tak podľa všetkého zažehnaná.

Po veľmi náročných a dlhých rokovaniach sme dnes dospeli k dohode,“ vyhlásila krátko po tretej hodine ráno premiérka Iveta Radičová.

Ako dodala, úsmev na tvári nemá. Dôvodom je, že k dohode dospeli za cenu obrovského nasadenia lekárov, ktorí ostali pracovať v slovenských nemocniciach, ale aj obrovským napätím v celej spoločnosti.

Zároveň pripomenula, že sa tak stalo v období, kedy Slovensko zažíva ťažké krízové obdobie.

„Dohodli sme sa a pevne verím, že lekári sa vrátia späť k svojim pacientom,“ dodala ďalej predsedníčka vlády. Aktuálne totiž slovenské nemocnice paralyzoval nielen odchod viac ako 1 200 lekárov, ale aj fakt, že mnohí napriek vyhláseniu núdzového stavu nenastúpili do práce a ostali práceneschopní.

Im všetkým zaželala Radičová skoré uzdravenie. Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár garantoval, že po podpise nových pracovných zmlúv sa lekári do nemocníc vrátia. Kedy to bude, nespresnil. Radičová však uviedla, že nové zmluvy sa začnú distribuovať hneď, aby ich mohli lekári bezodkladne podpísať. „Ja pevne verím, že sa tak udeje v najbližších hodinách,“ povedala.

LOZ: Zmluvy ešte nepodpisujte

DFNsP
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: SITA / Diana Černáková

Lekárske odborové združenie zároveň vyzýva lekárov, aby napriek dohode s vládou zatiaľ nepodpisovali nové zmluvy s nemocnicami.

Ako na svojej stránke informuje LOZ, zmluvy majú podpisovať lekári naraz a až po tom, ako to odsúhlasí právnik odborov.

Odbory si totiž chcú overiť, či návrhy zmlúv budú obsahovať všetky benefity prisľúbené vládou, a či zmluvy dostanú všetci lekári, ktorí podali výpoveď.

„Počkajte kým sa pripravia pracovné zmluvy pre všetkých lekárov. Tieto zmluvy budú najskôr podpísané riaditeľom, my – náš právnik ich skontroluje, keď budú v poriadku a nebude vynechaný ani jeden lekár, potom podpíšeme pracovné zmluvy naraz, až keď vám to oznámi koordinátor LOZ,“ inštruuje LOZ lekárov, ktorí sa majú vrátiť do nemocníc.

Vybojovali všetky požiadavky

Marian kollar
Foto: SITA/Diana Černáková

Lekári si v podstate vybojovali všetky zo svojich štyroch požiadaviek, a to výraznejšie dodržiavanie Zákonníka práce, zreálnenie platieb zo strany zdravotných poisťovní, ale aj zrušenie transformácie a zvýšenie miezd.

Práve splnenie poslednej z požiadaviek Kollár označil za najmenej úspešné.

Lekári totiž požiadali, aby ich platy dosiahli k začiatku roku 2013 úroveň 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Vlády im však ponúkla zvýšenie v troch fázach, posledná k začiatku roku 2013 by mala ich platy dostať na úroveň 1,25 až 2,3-násobku. Podľa Kollára sa tak „zďaleka“ nepriblížili k ich požiadavkám a rast miezd navrhovaný vládou nezastaví odchod lekárov zo slovenských nemocníc.

O peniazoch?

Odborári tvrdia, že podpísaná dohoda dokázala, že
Marian kollar
Zľava: Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár počas TB po rokovaní s lekármi o podpise dohody na Úrade vlády. Bratislava, 3. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

Foto: SITA/Diana Černáková

Predsedníčka vlády upozornila, že takáto garancia bola už v predchádzajúcom memorande, ktoré lekárom ponúkla.

Kollár sa pritom neobáva, že by niektoré nemocnice prijali nových zamestnancov a nepotrebovali tak tých, ktorí sa zapojili do podávania hromadných výpovedí.

Podľa neho totiž na Slovensku chýba viac ako 1 000 lekárov. Zmeny, ktoré vláda prisľúbila lekárom, budú upravené legislatívne. Nemali by však prechádzať vládou, ale priamo cez pozmeňujúce návrhy v parlamente. Rokovať sa o nich bude už na aktuálnej schôdzi.

Koncom októbra podalo v slovenských nemocniciach výpovede viac ako 2 400 lekárov, neskôr ju asi polovica stiahla. Vláda pre možné problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti nariadila 29. novembra v 13 obvodoch vyhlásenie núdzového stavu. Niektorým lekárom tak ich zamestnávatelia nariadili pracovnú povinnosť a mali pracovať aj keď im uplynula výpovedná doba. Mnohí však povinnosť ignorujú a sú napríklad práceneschopní.

Memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve

Preambula

uznávajúc, že život a zdravie človeka je jednou z najvýznamnejších hodnôt, ktorú treba chrániť a ich ochrana je spoločným cieľom a záujmom Vlády Slovenskej republiky, ako aj lekárov sa

Vláda Slovenskej republiky, ako reprezentant výkonnej moci v štáte (ďalej len „vláda“) (spoločne aj „zmluvné strany“)

a

Lekárske odborové združenie, so sídlom Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Antolská ll, 851 07 Bratislava, IČO: 35 992 620, ako najväčší reprezentant lekárov, združených v odborových organizáciách (ďalej len „LOZ“) (spoločne aj „zmluvné strany“)

rozhodli uzatvoriť nasledovné memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve (ďalej aj „memorandum“) v nasledovnom znení:

1 Zabezpečenie dodržiavania Zákonníka práce a Vyhlášky tykajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia bez rozdielu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku

1.1 Vláda sa zaväzuje vykonať organizačné a ekonomické opatrenia, ktoré vytvoria predpoklady na dôsledné dodržiavanie Zákonníka práce a Výnosu Ministerstva zdravotníctva SR z 10. septembra 2008 č. 09812/2008-0L o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení (ďalej aj „personálne normatívy“).

1.2 Vláda zabezpečí dôsledný a verejný výkon kontroly príslušnými štátnymi orgánmi a uplatnenie sankcií voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí v tejto lehote nezabezpečia dôsledné dodržiavanie vyššie uvedených právnych predpisov.

1.3 V súvislosti s porušovaním Zákonníka práce a personálneho normatívu sa vláda zaväzuje, že bude prostredníctvom svojich orgánov pravidelne a sústavne, najmenej však raz za tri roky kontrolovať dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov vo všetkých zariadeniach ústavnej starostlivosti vymedzených v § 7 ods. 4 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zariadenia ústavnej starostlivosti“) a v prípade porušenia Zákonníka práce alebo personálnych normatívov zabezpečí nápravu stavu do 4 mesiacov od zistenia nedostatkov.

1.4 Ak porušovanie Zákonníka práce a personálneho normatívu bude naďalej pretrvávať vláda zabezpečí, aby boli zamestnanci u ktorých sa zistilo porušovanie Zákonníka práce a personálnych normatívov okrem zákonných nárokov podľa Zákonníka práce odškodnení najmä poskytnutím pracovného voľna na štúdium a vzdelávanie a preplatením vzdelávania bez podmienky zotrvania v pracovnom pomere.

1.5 V prípade, ak bol podaný konkrétny podnet zo strany LOZ, pre porušovanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v zariadení ústavnej starostlivosti sa vláda Slovenskej republiky zaväzuje, že Ministerstvo zdravotníctva SR vykoná kontrolu v zariadení ústavnej starostlivosti do 30 dní od doručenia podnetu a výsledok kontroly oznámi LOZ v lehote 60 dní od doručenia podnetu a v rovnakej lehote prijme opatrenia na odstránenie zistených porušení a nedostatkov.

1.6 Vláda sa zaväzuje, že v spolupráci s LOZ, inými odborovými, odbornými a stavovskými organizáciami pripraví návrh novely zákonníka práce, ktorý bude zabezpečovať prijatie materiálnych podmienok vyjadrených v bode 1.1 až 1.5. tohto memoranda. Vláda zabezpečí prípadné skrátené legislatívne konanie tak, aby návrh novely zákona, ktorej obsahom je návrh v prílohe č. 1., mohol nadobudnúť účinnosť 1.1.2012.

2 Zmena systému financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov

2.1 Vláda Slovenskej republiky sa zaväzuje najneskôr do 31.12.2012, zabezpečiť prijatie takých legislatívnych a organizačných opatrení, aby sa najneskôr do konca roka 2013 reálne v praxi uplatňoval klasifikačný systém spolu so stanovením výšky úhrady za jednotlivé výkony poskytnutej zdravotnej starostlivosti v súlade so zákonom č. 18/1996 Z. z. o cenách. Vláda Slovenskej republiky sa zaväzuje uskutočniť zmenu financovania systému zdravotnej starostlivosti, ktorá bude založená na štandardných diagnostických a terapeutických postupoch stanovených Ministerstvom zdravotníctva SR v spolupráci so stavovskými, odbornými a odborovými organizáciami (najmä Slovenská lekárska komora a LOZ) a bude zohľadňovať reálne náklady (vrátane ceny práce zdravotníckych pracovníkov) na liečbu konkrétnej diagnózy. Vláda sa zaväzuje zabezpečiť zákonnú povinnosť zdravotných poisťovní tieto náklady zariadeniu ústavnej zdravotnej starostlivosti uhradiť.

2.2 Pri tvorbe nového systému opísaného v bode 2.1 budú súčasťou expertných skupín pre prípravu príslušných právnych predpisov zástupcovia stavovských, odborných a odborových organizácií. Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory a LOZ budú mať v expertných skupinách spolurozhodovaciu právomoc.

3 Zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti

3.1 Vláda poverí ministra zdravotníctva aby prostredníctvom poslancov Národnej rady SR najneskôr do 16.12.2011 predložil na schválenie Národnej rade Slovenskej republiky návrh novelizácie zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v znení zmien a doplnkov, ktorým navrhne zrušenie § 84 až 91 zákona v znení prílohy č. 2. Vláda zabezpečí prípadné skrátené legislatívne konanie tak, aby návrh novely zákona, ktorej obsahom je návrh v prílohe č. 2, mohol nadobudnúť účinnosť 1.1.2012. Vláda SR sa zaväzuje nerealizovať predmetné ustanovenia zákona, teda nerealizovať zmenu štátnych organizácií poskytujúcich zdravotnú starostlivosť na akciové spoločnosti až do schválenia NR SR vyššie uvedeného návrhu v prílohe č. 2.

3.2 Vláda sa zaväzuje zabezpečiť transparentné a verejne kontrolovateľné fungovanie zdravotníckych zariadení v systéme štátnych príspevkových organizácií. Ministerstvo zdravotníctva SR pripraví príkaz ministra pre riaditeľov nemocníc, ktorým boli pridelené finančné prostriedky na finančnú stabilizáciu zo štátnych finančných aktív v súvislosti s transformáciou nemocníc na štátne akciové spoločnosti, na základe ktorého sa s účinnosťou od 1.1.2012 sprísnia podmienky hospodárenia s cieľom efektívnejšieho a transparentnejšieho chodu nemocníc.

4 Legislatívna garancia postupného navýšenia základných platov lekárov

4.1 Vláda sa zaväzuje legislatívne zabezpečiť v zariadeniach ústavnej starostlivosti Slovenskej republiky zvýšenie základných platov zdravotníckych pracovníkov v povolaní lekár na úroveň:

(i) k 1.1.2012 na úroveň minimálne 1,05 – 1,6 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania, a to v zmysle prílohy č. l,

(ii) k 1.7.2012 na úroveň minimálne 1,2 – 1,9 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania, a to v zmysle prílohy č. l,

(iii) k 1.1.2013 na úroveň minimálne 1,25 – 2,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania, a to v zmysle prílohy č. l.

4.2 Vláda zabezpečí prípadné skrátené legislatívne konanie tak, aby návrh novely zákona, ktorej obsahom je návrh v prílohe č. 1., mohol nadobudnúť účinnosť 1.1.2012. Zmena legislatívno-technických náležitostí, zmena formy, či zaradenie základných požiadaviek do iného zákona sa nepovažuje za porušenie tohto záväzku, pokiaľ budú akceptované materiálne podmienky obsiahnuté v prílohe č. 1 tohto memoranda.

4.3 Vláda sa zaväzuje vytvoriť finančné predpoklady pre zabezpečenie zvýšených nákladov v spojitosti s realizáciou zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie lekár prostredníctvom Všeobecnej zdravotnej poisťovne ako aj rokovaním a nájdením vhodného riešenia (vrátane uzatvorenia potrebných dohôd) dofinancovania s ostatnými zdravotnými poisťovňami.

5 Zabezpečenie prijatia všetkých lekárov, ktorí podali výpoveď

5.1 Vláda sa zaväzuje uložiť riaditeľom zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Ministerstva obrany SR, ako aj zabezpečiť v zdravotníckych zariadeniach vlastnených Slovenskou republikou, aby v záujme obnovenia stability systému poskytovania zdravotnej starostlivosti súhlasili s prijatím do pracovného pomeru všetkých lekárov, ktorí podali výpoveď a požiadajú o prijatie, a to so zachovaním ich pracovného zaradenia pred podaním výpovede.

5.2 Vláda sa zaväzuje vyzvať všetkých zriaďovateľov zdravotníckych organizácii, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, aby v záujme stability systému poskytovania zdravotnej starostlivosti uložili štatutárnym orgánom zdravotníckych zariadení, aby prijali do pracovného pomeru všetkých lekárov, ktorí podali výpovede z pracovného pomeru všetkých lekárova požiadajú o prijatie a to so zachovaním ich pracovného zaradenia pred podaním výpovede.

6 Odstránenie všetkých negatívnych krokov voči lekárom v súvislosti s podaním výpovedí lekárov

6.1 Vláda zabezpečí, aby všetci lekári v zdravotníckych zariadeniach a v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Ministerstva obrany Slovenskej republiky vrátane zdravotníckych zariadení vlastnených Slovenskou republikou, ktorí boli preradení, odvolaní zo svojej riadiacej či inej pozície z dôvodu, že podali výpoveď boli opätovne uvedení do svojich funkcií a na svoje pracovné pozície a aby sa voči nim pre ich konanie nevyvodzovali žiadne negatívne dôsledky a sankcie. Vláda zabezpečí, aby žiadnemu z lekárov nebol znížený plat oproti ich platu, ktorý dosahovali pred podaním výpovede.

6.2 Vláda vyzve všetkých zriaďovateľov zdravotníckych organizácií, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, aby všetci lekári, ktorí boli preradení, odvolaní zo svojej riadiacej či inej pozície z dôvodu, že podali výpoveď boli opätovne uvedení do svojich funkcií a na svoje pracovné pozície a aby sa voči nim pre ich konanie nevyvodzovali žiadne negatívne dôsledky a sankcie. Súčasne ich vyzve, aby žiadnemu z lekárov nebol znížený plat oproti ich platu, ktorý dosahovali pred podaním výpovede.

6.3 Vláda zabezpečí, aby najmä lekári uvedení v prílohe č. 3 boli uvedení do svojich funkcií minimálne za rovnakých podmienok, v akých pracovali pred podaním výpovede a aby sa voči nim pre ich konanie nevyvodzovali žiadne negatívne dôsledky a sankcie. Vláda zabezpečí, aby im nebol znížený plat oproti ich platu, ktorý dosahovali pred podaním výpovede.

7 Úprava pracovných zmlúv

7.1 Vláda sa zaväzuje zabezpečiť potrebné finančné a materiálne podmienky opísané v čl. 4 pre všetky zariadenia ústavnej starostlivosti tak, aby bolo možné materiálne realizovať návrh zákona opísaný v čl. 4 a zároveň v zariadeniach ústavnej starostlivosti zriadených či vlastnených štátom, či jeho organizáciou zabezpečiť, aby zamestnávatelia uzatvorili minimálne s lekármi, ktorí podali výpovede do podpisu tohto memoranda, pracovné zmluvy, v ktorých bude výslovne uvedené a dohodnuté zvýšenie základnej zložky platu najmenej v rozsahu opísanom v bode 4.1(i) tohto memoranda a to s účinnosťou od 1.1.2012 a v rozsahu opísanom v bode 4.1(ii) tohto memoranda a to s účinnosťou od 1.7.2012. Pracovné zmluvy budú uzatvorené bezodkladne po podpise tohto memoranda. Nová pracovná zmluva bude obsahovať v ostatných záležitostiach rovnaké podmienky ( najmä mzda, nenárokovateľné zložky mzdy, sociálne výhody, druh práce alebo miesto výkonu práce, rovnaké podmienky pri rozvrhnutí pracovného času, pracovný úväzok v rovnakom rozsahu, doby platnosti, zachovanie dÍžky výpovednej doby a výmery dovolenky) pre zamestnanca ako pôvodná pracovná zmluva s tým, že táto pracovná zmluva bude dohodnutá bez skúšobnej doby a pracovná zmluva bude obsahovať ustanovenie o zachovaní platnosti a účinnosti dohody o zvyšovaní kvalifikácie.

7.2 Vláda sa zaväzuje, že v zariadeniach ústavnej starostlivosti zriadených či vlastnených štátom, či jeho organizáciou, príkazom ministra zdravotníctva zabezpečí, aby sa zvýšenie základnej zložky platu nepremietlo do zníženia nenárokovateľných zložiek platov lekárov, ktoré mali v pôvodných pracovných zmluvách.

7.3 Vláda vyzve aj ostatné zariadenia ústavnej starostlivosti, ktoré sú zriadené alebo vlastnené inými subjektami, aby postupovali obdobným spôsobom ako je uvedené v bodoch 7.1 a 7.2. tohto memoranda.

8 Protikorupčné opatrenia

8.1 LOZ sa zaväzuje aktívne spolupracovať pri uplatňovaní protikorupčných opatrení v súlade s podmienkami výkonu lekárskej praxe ustanovenými platnou právnou úpravou. V prípade preukázaného porušenia zákona členom LOZ, začne LOZ disciplinárne konanie proti členovi v súlade so Stanovami LOZ.

8.2 LOZ sa zaväzuje predložiť, za aktívnej spolupráce s riaditeľmi nemocníc, do konca februára

2012 na verejnú diskusiu návrh protikorupčných opatrení v nemocniciach.

9 Kódex vzťahu lekára k pacientovi

9.1 LOZ sa zaväzuje, že do konca februára 2012 vypracuje Kódex vzťahu lekára k pacientovi, ktorý bude obsahovať sankcie voči členom LOZ za porušenie ustanovení a povinností lekárov, ktoré im z kódexu vyplývajú.

10 Ukončenie akcie Lekárskeho odborového združenia

10.1 LOZ sa zaväzuje ihneď po podpise tohto memoranda a po splnení záväzkov obsiahnutých v článku 5, 6 a 7 tohto memoranda zabezpečiť, aby lekári, ktorí podali výpoveď a splnomocnili Lekárske odborové združenie na zastupovanie pri požiadaní o prijatie do pracovného pomeru nastúpili do pracovného pomeru.

10.2 Ak budú existovať dostatočné záruky na prijatie návrhov zákonov opísaných v článku 3 a 4 a ak dôjde k uzavretiu pracovných zmlúv u všetkých lekárov, ktorí podali výpovede a splnomocnili Lekárske odborové združenie na zastupovanie pri požiadaní o prijatie do pracovného pomeru spôsobom uvedeným v čl. 6 a čl. 7 tohto memoranda bude akcia ukončená uzatvorením pracovných zmlúv v súlade s čl. 7.

11 Riešenie sporov

11.1 Spory zmluvných strán týkajúce sa obsahu tohto memoranda alebo súvisiace s týmto memorandom budú riešiť zmluvné strany vzájomným rokovaním.

11.2 Na dohľad nad vykonávaním tohto memoranda zmluvné strany zriadia spoločnú komisiu.

Spoločná komisia bude mať paritné zloženie po štyroch zástupcoch z každej zmluvnej strany a bude sa schádzať kedykoľvek o to požiada niektorá zo zmluvných strán. Členov spoločnej komisie za vládu Slovenskej republiky menuje predseda vlády Slovenskej republiky.

12 Záverečné ustanovenia

12.1 Memorandum sa uzatvára na neurčitý čas a jeho platnosť sa skončí na základe dohody zmluvných strán.

12.2 Memorandum sa môže meniť a dopĺňať o skutočnosti, ktoré nie sú obsahom memoranda na základe vzájomnej dohody zmluvných strán písomnou formou.

12.3 Memorandum nadobúda platnosť a účinnosť podpisom oboch zmluvných strán.

Zdroj: Úrad vlády SR

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováMarian Kollár
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR