Lietadlo duchov zazreli na Maldivách, pátra po ňom už aj FBI

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malajzia lietadlo
Na stene letiska v Kuala Lumpure pribúdajú odkazy. Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 19. marca (WEBNOVINY) – Úrady na Maldivách oficiálne nepotvrdili, že obyvatelia ostrova v Indickom oceáne videli v sobotu 8. marca veľké dopravné lietadlo letieť nezvyčajne nízko nad zemou.

Podľa svedkov sa dali rozoznať detaily stroja vrátane okien či červeno-bieleho lakovania, aké sú typické pre lietadlá spoločnosti Malaysia Airlines. Videli ho údajne len niekoľko hodín po strate kontaktu s nezvestným Boeingom 777.

Letisko v hlavnom meste súostrovia vzdialeného približne tisíc kilometrov od južného cípu Indie údajne bolo jedným z tých, na ktorých sa pilot zmiznutého lietadla učil pristávať na svojom domácom trenažéri zaistenom políciou.

Stačilo zaplatiť 10 dolárov

Problémom prebiehajúceho pátrania je aj skutočnosť, že čierne skrinky budú signál vysielať iba určitý čas a aj to iba na určitú vzdialenosť. Podľa v stredu zverejnených informácií britského denníka Daily Telegraph mohlo byť lietadlo už dávno objavené, ak by letecká spoločnosť zaplatila dodatočných desať dolárov za získavanie informácií zo satelitov.

Obrazom: Za zmiznuté malajzijské lietadlo sa modlí celý svet

Aerolinky sa však spoločne s ďalšími medzinárodnými spoločnosťami rozhodli iba pre minimálne informácie, keďže nechceli zaplatiť dodatočný poplatok za prenos podrobných údajov o lete svojich strojov.

Do vyšetrovania zasiahol aj americký FBI

So záhadou strateného lietadla pomáha malajzijskej vláde už aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Potvrdil to v stredu Biely dom. Americkí vyšetrovatelia podľa spravodajskej stanice BBC spolupracujú s Malajziou pri skúmaní letového simulátora nájdeného v dome pilota.

Zaharie Ahmad Shah 3. februára vymazal na simulátore dáta a vyšetrovatelia sa teraz snažia tieto údaje identifikovať. Skúmajú tiež elektronické médiá používané kopilotom. Do bezprecedentného pátrania po lietadle sú už zapojené tímy z 26 krajín, ktoré sa sústreďujú na dva rozsiahle „koridory“.

Za zmiznuté malajské lietadlo sa modlí celý svet
Foto: SITA/AP

Poisťovňa vypláca rodiny cestujúcich

Nemecká poisťovňa Allianz začala vyplácať plnenie z poistenia lietadla malajzijských aerolínií, ktoré sa stratilo na ceste z Kuala Lumpur do Pekingu. Spoločnosť, ktorá je hlavným poisťovateľom letu MH370, o tom informovala v utorok večer.

Denník Handelsblatt v stredajšom vydaní uviedol, že leteckú spoločnosť aj rodinných príslušníkov 239 osôb, ktoré sa nachádzali na palube lietadla Boeing 777-200ER, má Allianz v plnom rozsahu vyplatiť ešte tento týždeň. Let MH370 bol poistený na celkovo 100 mil. USD. Za akú časť ručí Allianz, pritom nie je jasné.

Akt terorizmu zmení poistné plnenie

Malajzia lietadlo
Foto: SITA/AP

Ak by sa však potvrdilo, že zmiznutie lietadla bolo výsledkom teroristického útoku, nemá straty znášať Allianz, ale iná poisťovňa, tvrdí ďalej denník, ktorý sa odvoláva na zdroje oboznámené s problematikou.

Vyšetrovatelia zaoberajúci sa zmiznutím malajzijského lietadla si myslia, že najskôr spadlo do južného Indického oceánu. Uviedol to v stredu zdroj blízky vyšetrovaniu.

Zatiaľ však po stroji naďalej chýbajú akékoľvek stopy. Do bezprecedentného pátrania je už zapojených 26 krajín, ktoré sa sústreďujú na dva rozsiahle „koridory„. Jeden smeruje severne od Laosu ku Kaspickému moru, druhý sa stáča južne naprieč Indickým oceánom od západnej Sumatry na západ od Austrálie.

Lietadlo mierilo na juh

Pracujeme s teóriou, že lietadlo letelo na juh a navyše, že smerovalo k južnému koncu tohto koridoru,“ uviedol zdroj pod podmienkou anonymity. Tento názor sa zakladá na chýbajúcich dôkazoch krajín pozdĺž severného koridoru, že by lietadlo vstúpilo do ich vzdušného priestoru, ako aj na absencii trosiek v hornej časti južného koridoru. Prehľadávanie severného koridoru vedie Čína a Kazachstan, južného Austrália s podporou amerického námorníctva.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne.

Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let. Malajzijská polícia tiež uviedla, že na letovom simulátore nájdenom v dome kapitána Zaharieho Ahmada Shaha boli 3. februára vymazané dáta a vyšetrovatelia sa teraz snažia tieto údaje identifikovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať