Lietadlo nad Sinajom nezostrelila raketa, bolo vidno záblesk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pád ruského lietadla nad Egyptom neprežil nikto z 224 ľudí
Pád lietadla ruskej spoločnosti Kogalymavia s 217 cestujúcimi a siedmimi členmi posádky na palube, ktoré smerovalo z prímorského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu, nikto neprežil. Trosky lietadla sa našli v centrálnej časti Sinajského polostrova ležiacej asi 35 kilometrov južne od mesta Aríš. Foto: SITA, AP

Moskva 3. novembra (WebNoviny.sk) – Sobotňajšiu katastrofu ruského dopravného lietadla na Sinajskom polostrove s 224 obeťami pravdepodobne spôsobil „náraz“ počas letu. Uviedla to v pondelok spoločnosť MetroJet, ktorej stroj patril. „Jedinou vysvetliteľnou príčinou je mechanický náraz do lietadla,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Alexander Smirnov, námestník generálneho riaditeľa spoločnosti Kogalymavia, ktorá používa aj značku MetroJet. „Neexistuje kombinácia takých systémových porúch, ktoré by mohli viesť k zničeniu lietadla počas letu,“ tvrdil Smirnov podľa agentúry DPA.

Ďalší námestník riaditeľa Viktor Jung povedal, že lietadlo typu Airbus A-321 bolo vo „výbornom technickom stave“ a pilot pred katastrofou nevyslal žiaden núdzový signál. Egyptské štátne médiá krátko po havárii informovali, že pilot nahlásil letovej kontrole poruchu stroja a požiadal o povolenie pristáť. Predstavitelia letovej kontroly však tieto správy neskôr dementovali.

Letecká spoločnosť v pondelok priznala, že v ostatnom čase čelí finančným ťažkostiam, pričom mešká aj s výplatami, ale poprela, že by tieto problémy mali súvis s haváriou. Ruská federálna služba pre prácu a zamestnanosť v pondelok poukázala, že spoločnosť mešká s výplatami už niekoľko mesiacov. Podľa ruského spravodajského portálu LifeNews nedostali piloti MetroJetu mzdu už tri mesiace.

Obrazom: Pád ruského lietadla nad Egyptom neprežil nikto z 224 ľudí

Satelitné snímky ukazujú, že ruské lietadlo nezostrelila raketa

Satelitné snímky nepotvrdili teóriu, že ruské dopravné lietadlo, zostrelila raketa. S odvolaním sa na americkú televíziu NBC o tom v utorok informovala agentúra DPA. „Špekulácie, že toto lietadlo zostrelila raketa, sú bezpredmetné,“ povedal pre NBC nemenovaný bezpečnostný zdroj.

Na infračervených záberoch z amerického satelitu podľa televízií NBC a CBS vidno tepelný záblesk nad Sinajským polostrovom práve v čase, keď oblasťou prelietavalo ruské lietadlo. Americkí bezpečnostní analytici predpokladajú, že mohlo ísť o výbuch v lietadle – buď explodovala palivová nádrž, alebo bomba. Avšak podľa nich nič nenasvedčuje tomu, že by lietadlo zostrelila raketa zem-vzduch.

Americké ministerstvo obrany v noci nadnes odmietlo komentovať tieto správy amerických médií. Ruská agentúra RIA Novosti citovala nemenovaného predstaviteľa rezortu, ktorý uviedol, že k tomu „nemá čo povedať“. Predseda komisie pre civilné letectvo v ruskej Federálnej službe pre kontrolu v doprave (Rostransnadzor) Oleg Smirnov dnes pre RIA Novosti vyzval, aby sa nerobili predčasné závery o príčinách leteckého nešťastia v Egypte na základe ničím nepodložených faktov alebo televíznych záberov. Zdôraznil, že analýzu treba robiť len na základe hodnoverných faktov.

Spresnil, že zatiaľ sa dá jednoznačne hovoriť len o rozlomení sa lietadla počas letu, čoho dôkazom je aj veľká plocha, na ktorej boli rozptýlené úlomky lietadla a telesné pozostatky obetí. „To je prvý a dôležitý príznak toho, že lietadlo sa začalo lámať vo vzduchu,“ zdôraznil s tým, že príčiny tohto stavu musia zistiť experti.

Smirnov súčasne poukázal na to, že množstvo verzií príčin nešťastia, s ktorými prichádzajú neprofesionáli – vrátane novinárov -, má negatívny psychologický vplyv na cestujúcich v leteckej doprave a vyvoláva fóbiu z lietania. Ruský odborník vyjadril presvedčenie, že medzinárodný tím expertov dospeje k jednoznačným záverom o príčinách nešťastia, ktoré sa odohralo uplynulú sobotu a prišlo pri ňom o život všetkých 224 ľudí na palube lietadla spoločnosti Kogalymavia.

Na mieste pádu sa našli predmety nepatriace ku konštrukcii lietadla

Experti, ktorí pracujú na mieste nešťastia, objavili predmety nepatriace ku konštrukcii stroja. Agentúru TASS o tom upovedomili informované zdroje v Káhire. Podľa údajov agentúry však mohli byť súčasťou športového vybavenia na potápanie patriaceho niektorému z cestujúcich. Medzitým egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí označil za propagandu vyhlásenie teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za haváriu ruského lietadla.

Sísí uviedol, že cieľom vyhlásenia IS je destabilizovať situáciu v regióne a poškodiť obraz Egypta. Dodal, že situácia v inkriminovanej časti Sinajského polostrova je pod kontrolou vládnych síl. Zodpovednosť Islamského štátu za sobotňajšie letecké nešťastie spochybnila v noci nadnes aj hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Elisabeth Trudeauová.

V Káhire začala analýza skriniek

V Káhire sa dnes začala analýza záznamov z tzv. čiernych skriniek z lietadla ruskej leteckej spoločnosti Kogalymavia. Agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z egyptskej ropnej spoločnosti Misr Petroleum uviedla, že na letisku v Šarm aš-Šajchu preverujú palivo, ktoré natankovali do ruského lietadla typu Airbus A321.

Zdroj spresnil, že cisterna, ktorá k ruskému airbusu priviezla palivo, bola odstavená v areáli letiska a zapečatená. Vzorky z nej odoberú špecialisti britskej ropnej spoločnosti British Petroleum, aby sa analýzou zistila jeho kvalita a prípadne aj prítomnosť prímesí. Vyšetrovatelia vypočúvajú aj predstaviteľov cateringovej spoločnosti, ktorá pre cestujúcich a posádku lietadla dodala občerstvenie. Do Káhiry dnes pricestoval aj šéf Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Alexandr Bastyrkin, aby sa oboznámil s doterajším priebehom vyšetrovania a koordinoval ho.

Lietadlo A321 ruskej spoločnosti Kogalymavia, ktoré letelo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, havarovalo v sobotu približne 30 minút po štarte. Lietadlo sa vtedy nachádzalo približne 100 kilometrov južne od mesta Aríš, administratívneho centra egyptskej provincie Severný Sinaj. Zahynulo všetkých 224 ľudí na palube. Drvivá väčšina z nich boli ruskí občania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať