Keď práca vonia: Slovenky vyrábajú vlastnú biokozmetiku II

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Foto: Webnoviny.sk

Mária Liptáková: S výrobou mydla je to ako s pečením

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
Foto: Archív M.L.

Máriu Liptákovú na jarmokoch vždy priťahovala atmosféra stánkov s ručne vyrábanými mydlami, z ktorých sa šírila krásna vôňa. Keďže jej nebolo ľahostajné, čo natiera na svoju kožu, mladej Bratislavčanke začalo vŕtať v hlave, ako by si mohla sama vyrobiť mydlo úplne od základov rovnako, ako naši predkovia.

„Koža je najväčší orgán a nie je to len nejaká nepremokavá pokrývka. Absorbuje všetko, čo na ňu natrieme, či to je hodnotné alebo úplne bezcenné. Začala som skúmať zloženie kozmetických výrobkov a látky, ktoré obsahujú, si odmietam dávať na pokožku. A tak som postupne začala prechádzať na prírodnú kozmetiku. Takto si vyberiem, čo použijem, aký to má mať účinok na pleť a podľa toho postupujem. Viem, že sa klasickej kozmetike nemôžem vyhnúť úplne, ale aspoň jej používanie obmedzím,“ hovorí Mária, ktorá si prvé domáce výrobky so sušenou levanduľou „namiešala“ minulé leto.

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
Foto: Archív M.L.

„S výrobou mydla je to ako s pečením. Máte recept, ale po viacerých opakovaniach začnete rozmýšľať, ako by sa dal recept zmeniť, zjednodušiť, vylepšiť, pridať nové ingrediencie a podobne. Máte isté očakávanie, ale výsledok očakávate s napätím.“Mária Liptáková

V jej portfóliu dnes nechýbajú prírodné mydlá a balzamy na pery s lákavými arómami. „Balzamy na pery sú zložené len z rastlinných tukov ako kakové maslo, mandľový olej, včelí vosk. Pery oveľa lepšie premastia a ostanú hydratované dlhšie, ako po použití balzamu s ropným základom – vazelínou. Mydlá sú tiež zložené len z rastlinných tukov, najčastejšie ide o olivovový, kokosový a palmový olej. Ďalej do nich pridávam éterické oleje, sušené bylinky a rôzne íly podľa toho, aký účinok majú mať. Pri výrobe mydla prirodzene vzniká glycerín, ktorý je z komerčne vyrábaných mydiel odstraňovaný a ďalej používaný v iných produktoch. Preto komerčné mydlá pokožku vysúšajú. Odkedy používam mydlá vlastnej výroby, nepotrebujem po sprche telové mlieko a ani ruky nemám vysušené,“ pochvaľuje si Mária.

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
Prírodné balzamy pery oveľa lepšie premastia a ostanú tak hydratované dlhšie ako po použití balzamu, ktorý má ropný základ (vazelína). Foto: Archív M.L.

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
Pre Máriu je výroba kozmetiky zatiaľ len hobby Foto: Archív M.L.
Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
Foto: Archív M.L.
Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
"Koža absorbuje všetko, čo na ňu natrieme, či to je hodnotné alebo úplne bezcenné," hovorí Mária. Foto: Archív M.L.
Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou - Mária Liptákov
Mária nedá dopustiť najmä na bambucké maslo a kokosový olej Foto: Archív M.L.

Máriina rada na leto: Cukrová depilačná pasta

Potrebujeme: 500 g kryštálového cukru, 50 ml vody, 50 ml čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy

Postup: Všetko dajte do hlbšieho hrnca a za stáleho miešania nechajte zovrieť (ideálne až na 120 °C.) Dávajte pozor, aby zmes nevykypela. Horúcu hmotu vylejte do skleného pohára či keramického hrnčeka a po vychladnutí ju môžete začať používať.

„Pasta sa dá používať s depilačnými papierikmi, bavlnenou handričkou alebo aj samotná. 

Výhodou cukrovej pasty je nízka cena. Neobsahuje žiadne chemikálie, je ľahko odbúrateľná, z pokožky sa ľahko zmyje mydlom a podľa mňa funguje lepšie ako depilačné vosky z drogérie.“

Sympatická 22-ročná tmavovláska pritom vyznáva prírodu nielen v kozmetike. Vo voľnom čase jazdí na koni, venuje sa svojim psom alebo sa vydáva na prechádzky do lesa. Hoci v postoji k prírodným produktom v komerčnom svete vidí malý obrat, stále podľa nej vo väčšine prípadov na Slovensku víťazí pohodlnosť: „Slováci sa začínajú zaujímať o svoje zdravie, s čím súvisí aj prírodná kozmetika, ale myslím si, že väčšina je stále ovplyvňovaná reklamou, cenou a pohodlnosťou. Kúpia si to, čo potrebujú v rámci týždenného nákupu za super cenu v akcii, s krásnou reklamou a sú spokojní. Tí, čo sa o ňu zaujímajú, majú už svoje vytipované značky a k tým sa vracajú.“

Pre absolventku obchodnej akadémie je výroba vlastnej kozmetiky zatiaľ len koníčkom, no jej prianím je, aby sa zmenila na živobytie. Mária momentálne experimentuje s výrobou prírodných dezodorantov na čisto prírodnej báze. „Mám odskúšané, že to funguje aj bez zbytočných chemikálii, ktoré zaťažujú organizmus,“ dodala rodáčka z Bratislavy.

Alena Kovaříková: Mať hobby za svoju prácu je skvelé

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk

Alena Kovaříková si k výrobe kozmetiky „privoňala“ už ako dieťa, keď svoju mamu pozorovala pri výrobe domácich mastičiek s bylinkami. Keďže jej neskôr popri trvalom zamestnaní chýbala tvorivá činnosť, v roku 2009 začala viesť kreatívne kurzy. „Najväčší záujem bol práve o výrobu mydla a kozmetiky,“ hovorí 37-ročná Bratislavčanka, ktorá postupne do ponuky zaradila aj ingrediencie potrebné na ich výrobu. Záujem bol natoľko veľký, že netrvalo dlho a Alena sa spolu s manželom rozhodla pustiť do budovania vlastnej mydlárne a výrobne kozmetiky v Hlbokom.

„Začiatky podnikania neboli ľahké. Vrásky nám spôsoboval hlavne zdĺhavý proces schvaľovania výrobnej prevádzky, keďže je potrebných množstvo posudkov a potvrdení z rôznych inštitúcií. Ak chcete poctivo podnikať v tejto oblasti a dodržiavať všetky zákony, je zriadenie výrobne skúsenosť, ktorá preverí vašu výdrž a odhodlanie,“ hovorí podnikateľka, ktorá pred i popri behaní po úradoch skúšala rôzne kombinácie zložiek, vôní a farieb, až kým nenašla vhodné receptúry, ktorých sa drží dodnes.

Bez názvu
Foto: Kreatívna dielňa U šikových rúk

Alena radí: „Pred použitím akejkoľvek kozmetiky je dobré poznať svoj typ pleti aby ste si vybrali správne produkty.

Kupujte len takú kozmetiku, ktorá má na obale uvedeného výrobcu, šaržu, dátum spotreby a zloženie.

Niekedy sa na zlepšenie stavu pokožky stačí denne umyť kvalitným mydlom.“

Alena nedá dopustiť najmä na bambucké maslo a kvetové vody, ktoré sú podľa nej nielen vhodným ekvivalentom k pleťovým vodám, ale poslúžia aj pri výrobe krémov či pleťových masiek. Okrem ručne vyrábaných mydiel v jej ponuke nechýbajú balzamy na pery, voňavé telové oleje a maslá, či spomínané kvetové toniká: „Každá kozmetika, ktorá obsahuje vodu a nespotrebuje sa do 3-4 dní, musí mať v sebe aj konzervant. Bez konzervantov sa začnú množiť batérie a výrobok sa stáva nebezpečný pre zdravie. Pre prírodné produkty ako sú telové masla či balzamy na pery sme sa rozhodli hlavne preto, že neobsahujú vodu, čiže nemusíme používať konzervanty a ich životnosť je aj bez nich jeden až dva roky. Naše výrobky sú vyrábané v malých sériách a výhradne ručne.“

„Všetko, čo robím, robím poctivo a s láskou, prekážky sa snažím pretaviť do výziev, nemám strach z neúspechu, nenechám sa odradiť, neustále sa vzdelávam a som otvorená novým nápadom a možnostiam.“Alena Kovaříková

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Bambucké maslo pomáha pri liečbe suchej pokožky a nechýba ani v Aleniných prírodných mydlách Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Alena aj napriek ťažkostiam neľutuje, že sa rozhodla podnikať v tejto oblasti Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk
Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Alena sníva o stavbe novej mydlárne Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk
Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk
Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk

Kúzelníčky s prírodnou kozmetikou: Alena Kovaříkov
Foto: Kreatívna dielňa U šikovných rúk

Absolventka Prírodovedeckej fakulty UMB v Banskej Bystrici, ktorá posledných deväť rokov pracovala ako trénerka a metodička vzdelávania pre nadnárodnú spoločnosť, presedlala na úplne inú oblasť, ktorej sa od apríla tohto roka venuje už naplno. Na vavrínoch nezaspala – nedávno dokončila prácu na novom type ručne vyrábaných mydiel, ktorých obaly budú zdobiť motívy slovenských ilustrátoriek Jany Staškovej a Márie Nerádovej. Okrem toho ju poháňajú ďalšie túžby.

„Snívam o stavbe novej budovy mydlárne, ktorá by bola uprostred prírody a mala by miestnosť na usporiadanie kurzov a workshopov. Jej súčasťou by bola aj bylinková záhrada, ovocný sad a malý obchod s čajovňou. Môj sen sa začína pomaly zhmotňovať. Pár týždňov dozadu sme kúpili vhodný pozemok,“ teší sa podnikateľka.

Prečítajte si aj prvú časť článku Keď práca vonia: Slovenky vyrábajú vlastnú biokozmetiku a nazrite do zákulisia výroby prírodnej kozmetiky

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia