Marián Gáborík si o Stanleyho pohár nezahrá, Rangers vypadli

Devils postúpili do finále Stanleyho pohára
Sprava: Hráč New Jersey Devils Adam Henrique skóruje v predĺžení do siete Henrika Lundqvista a posiela svoj tím do finále Stanleyho pohára po výhre nad "jazdcami" z New Yorku. Foto: SITA/AP

NEW YORK 26. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v piatkovom šiestom finálovom stretnutí play-off Východnej konferencie NHL na domácom ľade nad New York Rangers 3:2 po predĺžení, sériu hranú na štyri úspechy vyhrali 4:2 a postúpili do finále Stanleyho pohára.

V ňom sa od stredy 30. mája stretnú s víťazom vyraďovacej časti Západnej konferencie mužstvom Los Angeles Kings.

„Diablom“ vyšla prvá tretina, v ktorej získali dvojgólové vedenie zásluhou R. Cartera a Kovaľčuka.

„Jazdcom“ sa však v druhej časti podarilo vyrovnať, keď sa do streleckej listiny zapásali Fedotenko a R. Callahan.

Rozhodnutie priniesol hneď úvod predĺženia, v ktorom mladý center Adam Henrique pretlačil pri skrumáži puk do bránky súpera. Henrique je v play-off tajnou zbraňou Devils, keď v 1. kole rozhodol o postupe svojho tímu cez Floridu tiež v predĺžení, no v siedmom zápase.

„Dať rozhodujúci gól a veľkému rivalovi, to je ako dostať vianočný darček,“ povedal mladý útočník.

Hokejisti New Jersey Devils sa tešia z víťazstva po šiestom finálovom stretnutí play-off Východnej konferencie NHL na domácom ľade nad New York Rangers 3:2 po predĺžení, sériu hranú na štyri úspechy vyhrali 4:2 a postúpili do finále Stanleyho pohára. Foto: SITA/AP

Zľava: Brankár New Yorku Rangers Henrik Lundqvist gratuluje gólmanovi Devils Martinovi Brodeurovi k postupu do finále Stanlyeho pohára. Foto: SITA/AP
Zľava: Brankár New Jersey Devils Martin Brodeur a David Clarkson sa tešia z triumfu po šiestom finálovom stretnutí play-off Východnej konferencie NHL proti New Yorku Rangers. Foto: SITA/AP

New Jersey môžu získať cennú trofej po deviatich rokoch, Los Angeles cennú trofej ešte nezískalo. Slovenský krídelník Marián Gáborík v piatok odohral za NY Rangers viac ako 23 minút, ale nestarnúceho Martina Brodeura neprekonal ani jednou zo štyroch striel.

Dlhých 18 rokov čakal veterán Martin Brodeur na odplatu za nepríjemné vypadnutie vo finále Východnej konferencie ešte v sezóne 1993/1994.

Rangers vtedy vyradili Devils 4:3 na zápasy, keď o postupe „jazdcov“ cez „diablov“ s vtedajším mladíkom Brodeurom v bránke rozhodol v siedmom súboji v druhom predĺžení Stéphane Matteau.

„Vyradiť Rangers v dôležitej sérii je veľká vec nielen pre mňa, ale aj pre všetkých fanúšikov New Jersey. Triumfom nad nimi sme určite potešili veľmi veľa ľudí,“ povedal Martin Brodeur, pre ktorého to bola sezóna 1993/1994 premiérová v NHL.

„Už od detstva som sníval o Stanleyho pohári a oni ma vtedy na ceste za ním zastavili. Odvtedy sme ho síce získali trikrát, ale táto odveta na rivalom ma veľmi teší,“ dodal.

„Jazdcom“ v piatok nepomohla ani svetelná podpora slávnej budovy Empire State Building, ktorú kompetentní rozsvietili v červeno-modrých farbách Rangers. Devils sa podarilo zdolať v play-off iba druhýkrát v šiestej vzájomnej sérii v histórii.

Výsledok – finále Východnej konferencie NHL – piatok – 6. zápas:

New Jersey Devils – New York Rangers 3:2 po predĺžení (2:0, 0:2, 0:0 – 1:0) – konečný výsledok série: 4:2, do finále Stanleyho pohára postupuje New Jersey

Góly: 11. R. Carter (S. Gionta, Bernier), 14. Kovaľčuk (Zubrus, Clarkson), 62. Henrique (Kovaľčuk, Ponikarovskij) – 30. Fedotenko (McDonagh, B. Richards), 34. R. Callahan (Girardi, McDonagh)