Osemfinále ME vo futbale: Nemecko - Slovensko
Nemecký futbalista Mario Gómez sa raduje z gólu v sieti slovenského brankára Matúša Kozáčika počas osemfinálového zápasu na majstrovstvách Európy. Lille, 26. jún 2016. Foto: SITA/AP

LILLE 26. júna 2016 (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na majstrovstvách Európy. V nedeľňajšom osemfinálovom zápase v Lille podľahli Nemcom 0:3. Zverenci Joachima Löwa tak odplatili „kozákovcom“ prehru 1:3 z konca mája.

Nemeckú prevahu na Štadióne Pierra Mauroya v úvodnom dejstve zúročil na gól najskôr Jérome Boateng, ktorý v 8. min prekonal brankára Matúša Kozáčika. Slovenský gólman o šesť minút neskôr zneškodnil pokutový kop Mesuta Özila. V závere prvého polčasu zvýšil na rozdiel dvoch gólov Mario Gómez. V druhom polčase pokračoval tlak Nemcov a pridali aj tretí gól – Kozáčika prekonal Draxler.

Osemfinále ME vo futbale: Nemecko – Slovensko

Slováci v „béčku“ nazbierali štyri body – svoju púť šampionátom začali prehrou s Walesom (1:2), potom porazili Rusov (2:1) a v poslednom súboji základnej fázy uhrali bezgólovú remízu s Anglickom.

Nemci vyhrali základnú C-skupinu, v ktorej zdolali Ukrajinu (2:0), remizovali s Poľskom (0:0) a vyhrali nad Severným Írskom (1:0).

Obrazom: Najkrajšie momenty z osemfinále ME vo futbale

Nemci odohrajú svoj štvrťfinálový duel v sobotu 2. júla v Bordeaux; nastúpi v ňom proti úspešnému z pondelkového osemfinálového zápasu Taliansko – Španielsko (18.00 h).

Osemfinále ME vo futbale

– hralo sa na Štadióne Pierra Mauroya v Lille

Nemecko – Slovensko 3:0 (2:0) – – Nemecko postúpilo do štvrťfinále

– rozhodovali: S. Marciniak – P. Sokolnicki, T. Listkiewicz (vš. Poľ.), 44 312 divákov

46. J. Kimmich, 67. M. Hummels – 13. M. Škrtel, 90.+ J. Kucka

Nemecko: Neuer – Kimmich, J. Boateng (72. Höwedes), Hummels, Hector – Kroos, Khedira (76. Schweinsteiger) – Th. Müller, Özil, Draxler (72. Podolski) – M. Gómez

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Gyömbér (84. Saláta) – Škriniar – Kucka, Hrošovský, Hamšík, Weiss (46. Greguš) – M. Ďuriš (64. Šesták)

I. polčas

Nemci od úvodu na novom trávniku v Lille prevzali taktovku a usilovali sa zatlačiť Slovákov pred ich bránku. V 7. min Kozáčik vytesnil Khedirovu hlavičku mimo tri žrde. Z následného rohového kopu však favorit udrel – lopta sa odrazila k Boatengovi a ten strelou k pravej žrdi z dvadsiatich metrov prekonal slovenského brankára – 1:0.

O päť minút mali Nemci ideálnu príležitosť – pokutový kop po tom, čo Škrtel postrčil Gómeza. Kozáčik však zachránil svoj tím a zneškodnil Özilov pokus.

Po dvadsiatich minútach po prvý raz pohrozili Slováci, ale po Weissovom centri sa nedostali k zakončeniu. Nemci pokračovali v nápore – v 24. min mal veľkú šancu Özil, ale v dobrej pozícii vypálil tesne vedľa pravej žrde, následne Müllerovu strelu zneškodnil plzenský gólman.

V 39. min Draxler z hranice šestnástky tesne minul ľavú žrď. Vzápätí mali svoju najväčšiu dovtedajšiu príležitosť Kozákovi zverenci: Kuckovu hlavičku z piatich metrov Neuer reflexívne vytlačil na rohový kop. Čo sa nepodarilo stredopoliarovi AC Miláno, dokázal o chvíľu na opačnej strane ihriska Gómez – zužitkoval center z ľavej strany, zblízka poslal loptu do siete a Nemcov pred polčasovou prestávkou do dvojgólového vedenia – 2:0.

II. polčas

Slováci sa pokúsili o odpoveď hneď po zmene strán a začali aktívnejšie. V 49. min Hamšík nabil Kuckovi, jeho bomba však išla presne do Neuerovho náručia. Nemci mierne zvoľnili počas oddychovej fázy, Kuckov priamy kop v 57. min ich bránku neohrozil. Svetoví šampióni z Brazílie 2014 opäť udreli po hodine hry. Po rohovom kope sa lopta odrazila k nepokrytému Draxlerovi, ten zblízka napálil loptu ponad Kozáčika do siete a osemfinálová tajnička sa začínala vyjasňovať – 3:0.

Slováci naďalej bojovali, chýbala však kvalita aj presnejšia kombinácia. V 68. min mala Ďuricova strela z priameho kopu potrebnú razanciu, ale nevošla sa do Neuerovej svätyne. V druhom polčase hru rozkúskovalo viacero striedaní. V 82. min Škrtel dobrým sklzom zachránil pred Gómezom.

Vzápätí sa na ihrisko dostal Saláta, tréner Kozák teda v priebehu osemfinálového duelu poslal na trávnik všetkých hráčov v poli, ktorí dovtedy neodohrali na ME ani minútu (aj Greguša a Šestáka). V závere Nemci skôr šetrili sily, keďže verili vo svoj prienik do štvrťfinále. Ten sa po záverečnom hvizde rozhodcu stal realitou, ešte predtým sa však ukázal Kozáčik, ktorý v nadstavenom čase zlikvidoval tutovku Kroosa.

Ján Kozák – tréner SR (zdroj: RTVS): „Hrali sme proti majstrovi sveta. Dnes Nemecko ukázalo svoju silu. Pomohli sme im aj my, v úvode sme boli málo agresívni. Súper to využil, dal vedúci gól a potom sa už proti Nemcom zle hrá. To, že som niektorých hráčov nemohol postaviť pre zdravotné problémy, nie je príčina prehry. Tí noví, čo nastúpili, patrili k najlepším. V dvoch zápasoch v krátkom čase jeden vyhrať nad Nemeckom je pre Slovensko dobrá bilancia. Celkovo hodnotím naše účinkovanie na ME ako fantastické. Radil by som všetkým trénerom, aby to zažili. Hráčom zasa pracovať do úmoru a mať vysoké ciele. Zažiť týždne na týchto krásnych štadiónoch a byť účastníkom šampionátu, to je zážitok na celý život. Sme 40 dní preč z domu, potrebujeme si oddýchnuť. Potom sa už začneme pripravovať na kvalifikáciu majstrovstiev sveta. Záver tohto európskeho šampionátu bude veľmi pekný.“

Joachim Löw – tréner Nemecka (zdroj: DFB.de): „Keď sa na ten zápas pozriem ako na celok, boli sme veľmi, veľmi dobrí. Udržiavali sme si kontrolu nad dianím a priestormi na ihrisku. Bolo to neohrozené víťazstvo. Teraz prichádza iný kaliber v podobe Španielska alebo Talianska.“

Ján Ďurica – obranca SR (zdroj: RTVS): „Prehra nás, pochopiteľne, mrzí. Osobne som z nej dosť zdrvený. Nemci ukázali svoju silu a zaslúžene zvíťazili. Keby sme hrali viac aktívnejšie, výsledok by bol iný. Dnes sme mohli ešte viac vydať zo seba. Nemci majú silné mužstvo, sú to majstri sveta. Dnes bola jedna šanca, je to za nami. Ďakujeme fanúšikom, boli pre nás dvanástym hráčom. Vždy sa dá ísť o niečo ďalej, zasa sme o niečo múdrejší. Nemci dnes ukázali efektivitu.“

Matúš Kozáčik – brankár SR (zdroj: RTVS): „Pred tým pokutovým kopom Mesuta Özila som si vybral stranu, keď si on staval loptu na biely bod. V tom momente som sa rozhodol, že pôjdem doľava. Ťažko povedať, že by som si tento zápas užil, keďže sme prehrali… Som však rád, že sme sa dostali do osemfinále, s odstupom času to vari všetci ešte viac doceníme. Dúfam, že za naše vystúpenie na tomto šampionáte sa nemáme prečo hanbiť. Nemci na nás boli dobre pripravení, hrali disciplinovane a ukázali, že sú veľkým mužstvom. Bolo ťažké hrať proti nim. Dianie možno trochu ovplyvnil aj ten nedávny vzájomný prípravný duel, dali si na nás pozor. Aj my máme silný tím, ale dnes sme to nezvládli.“

Michal Ďuriš – útočník SR (zdroj: RTVS): „Vedeli sme, že Nemecko má obrovskú silu, čo sa aj potvrdilo. Škoda, že sme tak rýchlo inkasovali a potom sme do prestávky dostali ešte jeden gól. Pri takom vývoji sa hrá ťažšie, nie je to nič príjemné. V druhom polčase sme ukázali, že aj s takýmto súperom dokážeme hrať, viac sme si verili s loptou. Základný cieľ v podobe postupu do osemfinále sme splnili a užili sme si to. Odchádzame však s pocitom, že sme mohli ísť ešte ďalej.“

Milan Škriniar – stredopoliar SR (zdroj: RTVS): „Keď som sa dozvedel, že nastúpim v základnej zostave, bol som šťastný a tešil som sa na zápas. Nemci dnes ukázali svoju veľmi veľkú kvalitu. Väčšinou hrávam na poste stopéra, dnes som bol defenzívny záložník, preto to bolo o niečo náročnejšie, ale v minulosti som hrával na pozícii defenzívneho stredopoliara. Mal som za úlohu vypĺňať priestor pred Maťom Škrtelom a Janom Ďuricom, rovnako ako i v zápase s Anglickom. Pred prvým gólom som po rohu odhlavičkoval loptu, Boateng to z prvej výborne napálil na našu bránku. Bohužiaľ ma trafil, nešťastne som to tečoval, možno aj to ovplyvnilo, že sme inkasovali. Keď dostaneme rýchly gól, je to o to ťažšie, pretože súper sa dostane na koňa a potom si už hrá svoju hru. Matúš (Kozáčik, pozn.) výborne chytil penaltu, keby Kuco (Kucka, pozn.) vyrovnal, mohlo to dopadnúť lepšie. V septembri na nás čaká kvalifikácia na MS 2018 a verím, že v nej budeme opäť úspešní.“

Manuel Neuer – brankár Nemecka (zdroj: DFB.de): „Využili sme naše gólové príležitosti, rýchlo sme si vypracovali náskok. Okrem gólu na 1:0 bol veľmi dôležitý aj ten na 2:0 krátko pred prestávkou. Pochopiteľne, teraz prichádza náročná výzva. Počkajme si, či to bude Španielsko alebo Taliansko. Bez ohľadu na to, kto to napokon bude, proti nám je to vždy nepríjemné.“

Jérome Boateng – obranca Nemecka, strelec jedného gólu (zdroj: DFB.de): „Pred prvým gólom som včas zaregistroval, že lopta ku mne smeruje, a dobre som ju trafil. V minulosti sa ma často pýtali, kedy si konečne otvorím strelecký účet v reprezentácii. Vždy som odpovedal, že si ten gól šetrím na nejaký vrcholný turnaj.“

Mario Gómez – útočník Nemecka, strelec jedného gólu (zdroj: DFB.de): „Nikdy to nie je jednoduché, na tomto podujatí zvlášť, keď všetky mužstvá hrajú proti nám extrémne defenzívne. Naša účinnosť v útoku je geniálna, musíme však z prevahy dolovať ešte viac gólov, aj dnes to tak mohlo byť. Bez ohľadu na to však môžeme byť s týmto zápasom veľmi spokojní. Tešíme sa na ďalšie. Náš cieľ je jasný: titul.“

Julian Draxler – stredopoliar Nemecka, strelec jedného gólu (zdroj: DFB.de): „Celkovo to dnes pre mňa aj celé mužstvo bol veľmi pekný deň. Teší ma, že som k tomu dokázal prispieť. Ďakujem trénerovi za dôveru, azda som ju nesklamal. Španielsko aj Taliansko sú futbalové veľmoci a sme zvedaví, komu napokon budeme vo štvrťfinále čeliť. Určite to však bude šláger.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.