Ministri odobrili zmeny v konkurzoch a reštrukturalizáciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Robert Fico Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Ministri dnes odobrili zmeny pri konkurzoch a reštrukturalizáciách. Vyplýva to z návrhu novely Obchodného zákonníka, ktorým sa na mimoriadnej schôdzi zaoberala vláda. Do parlamentu novelu vláda predkladá v skrátenom legislatívnom konaní.

Zákon pravdepodobne schvália v stredu

„Keďže zákon prijímame v skrátenom legislatívnom konaní, bude s vysokou pravdepodobnosťou schválený v stredu v parlamente. Už tento zákon sa vzťahuje na všetky reštrukturalizácie, ktoré prebiehajú na Slovensku,“ konštatoval po mimoriadnom rokovaní premiér Robert Fico.

Ako dodal, na stredajšie rokovanie vlády má minister financií SR Peter Kažimír predložiť vládne nariadenie, ktoré sa bude týkať daňových nedoplatkov a sankcií. „Ak pôjde o veriteľov, ktorí majú nezabezpečené pohľadávky, bojujú o svoje uspokojenie, tak sa im odpustia rôzne sankcie, ktoré majú preto, že nezaplatili,“ dodal

Základným zámerom návrhu zákona je podľa Ministerstva spravodlivosti SR zamedziť poškodzovaniu veriteľov v rámci konkurzného a reštrukturalizačného konania a posilnenie zodpovednosti za podnikanie. Návrh novely Obchodného zákonníka zavádza register diskvalifikácií, ktorého zriadenie by si malo podľa doložky vplyvov vyžiadať náklady 10 tisíc eur tento rok.

Opatrenia zamedzia aj tunelovanie firiem

Novela predpokladá prísne postihy pri odďaľovaní riešenia úpadku firmy. Ďalej zavádza opatrenia zamedzujúce tunelovanie firiem, medzi ktorými je zákaz vrátenia vkladov. Vzniknúť má tiež inštitút krízy obchodnej spoločnosti.

Právna úprava má za cieľ stanoviť jasné pravidlá pre poskytovanie pôžičiek a úverov firmám, ktorým hrozí úpadok. „Ich majitelia majú hroziaci úpadok riešiť najmä zvýšením základného imania a nie tým, že prostredníctvom reálnych či fiktívnych pôžičiek si pripravujú pozíciu na ovládnutie procesu konkurzu či reštrukturalizácie na úkor skutočných veriteľov,“ píše v dôvodovej správe navrhovateľ.

Ak bude mať firma nedostatok kapitálu, spoločníci budú mať zakázané vyplácať si zisk či uprednostňovanie uspokojenia svojich pohľadávok, pričom by svojich veriteľov nechávali bez zaplatených faktúr. Pred vyplatením zisku bude štatutár povinný preveriť vždy aj to, či v dôsledku jeho vyplatenia majiteľom firmy nebude ohrozené zaplatenie faktúr veriteľom.

Pohľadávky malých veriteľov Váhostavu by mali byť odkúpené

Do procesu reštrukturalizácie bude podľa návrhu môcť vstúpiť len spoločnosť, ktorá vedie riadne účtovníctvo a okrem toho bude musieť pravdivo opísať všetky obchody, ktoré pred reštrukturalizáciou firmu poškodili. Nová právna úprava ako následok reštrukturalizácie stanoví, že ak v reštrukturalizačnom pláne bude pre nezabezpečených veriteľov nižšia miera uspokojenia ako 40 percent, reštrukturalizovaná firma nebude môcť svojim majiteľom vyplatiť zisky skôr, ako uspokoja záväzky voči nezabezpečeným veriteľom aspoň do tejto výšky.

„Urobili sme si prieskum po súdoch a súdy nám potvrdili, že priemerná miera uspokojenia pohľadávok v reštrukturalizácii je okolo 30 až 45 percent. Preto si myslím, že 40 percent je veľmi dobrá hranica,“ zdôvodnil Fico.

Slovenská záručná a rozvojová banka by zároveň podľa Fica mala ponúknuť odkúpenie pohľadávok malých veriteľov Váhostavu. „V praxi to znamená, že živnostníci, spoločnosť s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti, ak prijmú našu ponuku, nebudú musieť štyri, päť rokov si vymáhať tých 15 percent, ktoré schváli reštrukturalizačný plán. V pomerne krátkom čase môžu dostať naraz a okamžite 40 percent hodnoty pohľadávky, ktorú majú voči reštrukturalizovanej firme,“ vysvetlil Fico.

Na otvorenie konkurzu už nebude treba vysoký preddavok

Na odkúpenie pohľadávok sa podľa premiérových slov použijú peniaze bánk. „Banky budú musieť vo forme mimoriadneho odvodu doručiť do štátnych finančných aktív taký objem peňazí, ktorý presne potrebujeme na odkúpenie pohľadávok vo výške 40 percent,“ dodal

V konkurze a aj v reštrukturalizácii sa podľa návrhu zavádzajú prísnejšie predpoklady na to, aby správca mohol bezdôvodne poprieť prihlásenú pohľadávku veriteľa. Tento proces bude viac pod súdnou kontrolou a súd bude môcť veľmi rýchlo napraviť prípadné pochybenie správcu pri popieraní pohľadávok veriteľov. Zamestnanci firmy budú môcť dosiahnuť vyhlásenie konkurzu na majetok firmy v prípade jej úpadku oveľa jednoduchšie.

Na otvorenie konkurzu v stave, keď nemajú niekoľko mesiacov zaplatené výplaty, už nebudú musieť skladať vysoké finančné čiastky ako preddavok. „Zamedzí sa tým prípadom, aké sa stali v minulom roku na východnom Slovensku, kde zahraničný podnikateľ jednoducho odišiel a zamestnanci ostali v patovej situácii a bez výplat,“ sľubuje si rezort spravodlivosti.

Novela by mala nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, niektoré ustanovenia od 1. júla tohto roku, resp. 1. januára 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KažimírRobert Fico
Firmy a inštitúcie Váhostav - SK