MOSKVA: To, čo robia Japonci, je neakceptovateľné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dmitrij Medvedev
Dmitrij Medvedev navštívil ostrov Kurily Foto: SITA/AP

KUNAŠIR/TOKIO/MOSKVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok ostro odsúdil reakciu Japonska, ktoré tvrdo skritizovalo prítomnosť ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva na Kurilských ostrovoch a dokonca si predvolalo aj ruského veľvyslanca v Tokiu. Lavrov označil takéto kroky Tokia za „neakceptovateľné„, keďže Kurily „sú naším územím, ruský prezident je na návšteve ruskej krajiny“. Ako uviedol, ministerstvo zahraničných vecí si pozve japonského veľvyslanca v Moskve a „ešte raz mu vysvetlíme náš postoj čo najjednoznačnejšie„. Japonská strana musí vyvodiť dôsledky, dodal Lavrov.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev pricestoval v pondelok na Kurily, pričom ostrovy navštívil ako prvý ruský líder v histórii. Medvedev tak spravil pred tohtomesačnou návštevou Japonska, ktoré sporné ostrovy považuje za svoje územie. Prezident by mal navštíviť geotermálnu stanicu a stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi. Plánuje tiež navštíviť niekoľko stavieb, informovali nemenované úradné zdroje.

Návšteva Kuríl je poľutovaniahodná

Premiér Japonska Naoto Kan vyhlásil, že návšteva ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva sporného súostrovia Kurily je „veľmi poľutovaniahodná„. Prezident Medvedev pricestoval v pondelok na Kurily, pričom ostrovy navštívil ako prvý ruský líder v histórii. Spravil tak pred tohtomesačnou návštevou Japonska, ktoré sporné ostrovy považuje za svoje územie. „Nakoľko Japonsko trvá na svojej pozícii, že štyri severné ostrovy sú súčasťou japonského územia, prezidentova návšteva je veľmi poľutovaniahodná,“ uviedol Kan v parlamente, keď v pondelok komentoval Medvedevov príchod na jeden z ostrovov.

Tokio predvolalo ruského veľvyslanca

Japonský minister zahraničných vecí Seidži Maehara si predvolal „na koberček“ ruského veľvyslanca v Tokiu Michaila Beleho v súvislosti s návštevou prezidenta Dmitrija Medvedeva Kuríl, informovala tlačová agentúra Džidži Press. „Povedal som mu, že ide o vnútornú otázku Ruska. Požiadal som Japonsko, aby sa k tomu postavilo s chladnou hlavou a objektívnym spôsobom,“ uviedol Belyj pre novinárov po stretnutí s Maeharom.

Moskva nechápe, čo sa Japoncom deje

Rusko v pondelok s počudovaním zareagovalo na vyjadrenia a správanie Japonska, ktoré s veľkou nevôľou reaguje na dnešnú prítomnosť ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva na Kurilských ostrovov. Ako sa uvádza vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí, postoj Moskvy zostáva v tejto záležitosti rovnaký, nič sa na ňom nezmenilo. Medvedev na Kurilských ostrovoch medzitým už pristál a vyhlásil, že po plánovaných veľkých investíciách by sa mal život na sporných ostrovoch raz podobať tomu v centrálnom Rusku, píše portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

Japonsko a Rusko dodnes nepodpísali mierovú dohodu o ukončení druhej svetovej vojny, pretože obe krajiny si robia nárok na štyri ostrovy ležiace severne od Japonska, ktoré v roku 1945 obsadili sovietski vojaci, pričom vyhnali japonských obyvateľov. Sporné územie je v Rusku známe ako Južné Kurily a v Japonsku ako Severné územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij MedvedevNaoto KanSergej Lavrov