Dáni uchmatli Čechom body, Francúzi vyhrali po nájazdoch

Jagr
Dánski hráči Patrick Bjorkstrand (vľavo) a Phillip Larsen sa snažia obrať o puk Jaromíra Jágra. Minsk, Bielorusko, 17. mája 2014. Foto: SITA/AP

MINSK 17. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Dánska sa v sobotu popoludní postarali o ďalšie prekvapenie na 78. majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku, keď výber Česka zdolali 4:3 po samostatných nájazdoch. Česi sa aj napriek prehre dostali na 4. miesto v tabuľke A-skupiny, Dáni sa posunuli na 6. pozíciu pred Slovensko.

V Čižovka Arene začali lepšie českí reprezentanti a v 7. min viedli presnými zásahmi Klepiša a Jágra už 2:0. Vzápätí síce skorigoval Lassen, no na rozdiel dvoch gólov upravil v 46. min Kindl. Záver duelu patril húževnatým Dánom – v 56. znížil J. Jensen a 53 sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal Bjorkstrand. Česi v predĺžení nepremenili dve veľké šance a na rad prišli nájazdy. V nich uspel iba Mikkel Boedker.

Obrazom: Sobotňajšie zápasy na MS v hokeji

Hokejisti Francúzska sú pozitívnym prekvapením na 78. majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. Po víťazstvách nad Slovenskom a Kanadou (tam zvládli lepšie samostatné nájazdy) uspeli hráči z krajiny „galského kohúta“ v sobotňajšom dueli A-skupiny aj proti reprezentantom Nórska, ktorých zdolali 5:4 po samostatných nájazdoch.

Francúzsko

V tretej sérii „lotérie“ sa presadil Stéphane Da Costa a rozhodol o triumfe Francúzov. V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa duel skončil nerozhodne 4:4. Francúzsko sa posunulo v A-skupine na 3. miesto, rovnako sedem bodov a momentálne tiež postupovú „štvrťfinálovú“ priečku drží aj štvrté Nórsko.

Všetko o MS v hokeji nájdete —>>> TU.

V Čižovka Arene začali lepšie severania a M. Trygg ich poslal do vedenia. Keď zvýšil na začiatku druhej tretiny Ask na 2:0, zdalo sa, že Nóri dokráčajú k víťazstvu. Opak však bol pravdou, pretože za 51 sekúnd dokázali Francúzi dokonale otočiť nepriaznivý stav. Dvakrát Roussel a raz Y. Treille sa postarali o to, že po štyridsiatich minútach bolo 3:2.

V treťom dejstve Sörvik vyrovnal a hoci Bellemare naklonil misky váh znova na francúzsku stranu, M. Olimb stanovil nerozhodný výsledok 4:4.

Predĺženie gól neprinieslo, definitíva padla až v samostatných nájazdoch. Na strane Francúzov v nich boli úspešní Fleury a spomenutý S. Da Costa, v drese Nórov iba K. A. Olimb.

Výsledok – A-skupina (Čižovka Arena):

Dánsko – Česko 4:3 po sam. nájazdoch (1:2, 0:0, 2:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 10. Lassen (Christensen), 56. J. Jensen (K. Staal, Hansen), 60. Bjorkstrand (Hansen, Madsen), rozhodujúci sam. nájazd Boedker – 5. Klepiš (Jágr, Němec), 7. Jágr (Sobotka), 46. Kindl (Klepiš, Červenka)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaval, Patafie (obaja USA) – Carlson (Kan.), Semjonov (Est.)

Sam. nájazdy: Klepiš nedal, Boedker – 1:0, Hudler nedal, N. Jensen nedal, Jágr nedal

Francúzsko – Nórsko 5:4 po sam. nájazdoch (0:1, 3:1, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 38. Roussel (Manavian, Bellemare), 38. Y. Treille (Auvitu, Desrosiers), 39. Roussel (S. Da Costa, Bellemare), 43. Bellemare (Roussel), rozhodujúci sam. nájazd S. Da Costa – 12. M. Trygg (K. A. Olimb, M. Olimb), 22. Ask (M. Olimb, K. A. Olimb), 42. Sörvik (Ask), 46. M. Olimb (K. A. Olimb)

Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Y. Treille (Fr.) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0,

rozhodovali: Olenin (Rus.), Piechaczek – Schrader (obaja Nem.), Valach (SR), 6103 divákov

8. Taliansko 5 1 0 0 4 4:16 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Firmy a inštitúcie Francúzska hokejová reprezentáciaNórska hokejová reprezentácia