Francúzi sfúkli Dánov a rozhodli o osude Slovákov

Pondelňajšie zápasy na MS
Francúzsky útočník Stephane da Costa (uprostred) sa spoluhráčmi raduje z gólu, ktorý strelil Dánom počas pondelňajšieho zápasu na MS v hokeji. Foto: SITA/AP

MINSK 19. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Francúzska štvorgólovým uráganom v záverečnej tretine sfúkli Dánov v pondelkovom stretnutí v základnej A-skupine a postúpili do štvrťfinále na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. „Galský kohút“ zároveň vzal Slovákom nádej na prienik do najlepšej osmičky šampionátu.

Všetko o MS v hokeji nájdete —>>> TU.

Hokejisti Francúzska oslavujú prvý postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta od roku 1995. „Toto je veľká vec pre francúzsky hokej. Ubehlo už veľa času od nášho posledného postupu. Som veľmi šťastný. Pred treťou tretinou sme urobili menšie zmeny v zostave a vrátili sa k nášmu hernému štýlu. Dali sme veľa gólov, ale bolo to možno preto, že Dáni otvorili hru,“ povedal na pozápasovej tlačovej besede tréner Francúzska Dave Henderson.

Pri poslednej francúzskej účasti v osmičke boli hviezdami tímu brankár Petri Ylönen a Philippe Bozon. Teraz sú to Pierre-Édouard Bellemare, Antoine Roussel a Stéphane Da Costa. Francúzi sa prezentujú v Minsku sympatickým herným štýlom. V pondelok im postup do štvrťfinále zabezpečil štvorbodový Stéphane Da Costa (2+2), Bellemare pridal tri (1+2) a Roussel tiež štyri body (1+3).

Obrazom: Pondelňajšie zápasy na MS v hokeji

Hokejisti Švédska zvíťazili nad Talianskom presvedčivo 5:1 v záverečnom vystúpení týchto krajín v základnej A-skupine. Severania sa priebežne vyšvihlo na čelo tabuľky s trojbodovým náskokom pred Kanadu, na ktorú však v utorok ešte čaká duel proti Nórsku. „Azúroví“ zostupujú do A-skupiny I. divízie MS.

Výsledky – A-skupina (Čižovka Arena):
Dánsko – Francúzsko 2:6 (1:2, 1:0, 0:4)

Góly: 16. J. Jensen (K. Staal, Jakobsen), 35. K. Staal (J. Jensen, Bjorkstrand) – 2. Desrosiers (Meunier, Y. Treille), 20. Roussel (Amar, Bellemare), 50. Bellemare (Roussel, S. da Costa), 51. S. da Costa (Roussel, Bellemare), 53. Manavian (Roussel, S. da Costa), 56. S. da Costa

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala (Fín.), Sidorenko (Biel.) – Fluri (Švaj.), Leermakers (Hol.)

Taliansko – Švédsko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Góly: 11. Gander (Felicetti, Tudin) – 1. Nyquist (Klasen), 17. Ekholm (Klasen), 35. Nyquist (Danielsson, Klasen), 38. Danielsson (Ekholm, Klasen), 56. Jimmie Ericsson (Nygren, Möller)

Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:4, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Šindler (ČR) – Carnathan (USA), Raming (Rus.), 7878 divákov

8. Taliansko 7 1 0 0 6 6:25 3 – zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.