Kanada sfúkla Lotyšov, Česi prehrali drámu po nájazdoch

Najkrajšie momenty prvého dňa majstrovstiev sveta

PRAHA 1. mája (WEBNOVINY) – Favorizovaní reprezentanti Kanady vstúpili úspešne do 79. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, keď si v piatkovom dueli pražskej A-skupiny poradili s výberom Lotyšska pohodlne 6:1.

Skóre duelu v O2 Arene otvoril v 10. min MacKinnon, na rozdiel dvoch gólov upravil o štyri minúty neskôr Spezza a vzápätí Duchene zvýšil na 3:0. Lotyši pôsobili odovzdaným dojmom a v druhej časti inkasovali ďalšie dva góly z hokejok Toffoliho a Spezzu.

V bránke potom Muškovsa nahradil skúsenejší Masalskis. Lotyšom sa podarilo skorigovať v 54. min, do streleckej listiny sa zapísal kapitán Daugaviňš. Masalskisa ešte v poslednej minúte duelu prekonal hviezdny Crosby z trestného strieľania. Kanaďania sú po prvom hracom dni s 3 bodmi na čele A-skupiny.

Švédska hokejová reprezentácia zvíťazila nad domácim Českom 6:5 po samostatných nájazdoch. V zápase plnom dramatických zvratov, ale aj hokejovej kvality, rozhodol o švédskom triumfe v nájazdovej lotérii obranca Ekman-Larsson.

Česi prehrali, ale pred zaplnenou 02 Arenou (17 383 divákov) predviedli málo vídaný čiastkový obrat. Po dvoch tretinách prehrávali 1:3, v 45. min ešte 2:4, ale potom troma gólmi otočili skóre na 5:4. Severania odmietli prehru a Sjögren 53 sekúnd pred sirénou vyrovnal na 5:5.

Obrazom: Najkrajšie momenty prvého dňa majstrovstiev sveta

V predĺžení mali prevahu Švédi, ktorí napokon zásluhou pokojnejších nervov v nájazdoch získali do tabuľky prvé dva body. Česi vôbec prvý raz v histórii samostatnosti prehrali svoj otvárací zápas na MS. Doteraz si od rozdelenia Československa v roku 1993 pripísali v 22 dueloch 19 výhier a tri remízy (v súčasnosti sa už na remízu pri konečnom výsledku nehrá).

A-skupina (Praha):
Kanada – Lotyšsko 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Góly: 10. MacKinnon (Spezza, Savard), 14. Spezza (Hamhuis, MacKinnon), 15. Duchene (T. Hall, Barrie), 23. Toffoli (Hamhuis, B. Burns), 24. Spezza (MacKinnon, Crosby), 60. Crosby (z tr. strieľania) – 53. Daugaviňš (Darziňš, Dzeriňš)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hodek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) – Kilian (Nór.), Lhotský (ČR)

Česko – Švédsko 5:6 po sam. nájazdoch (1:2, 0:1, 4:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 14. Jágr (Nakládal, Voráček), 43. Hertl (Nemec, Klepiš), 52. Simon (Hejda), 53. Červenka (Voráček, Čáslava), 57. Zaťovič (Novotný, Simon) – 4. J. Lundqvist (Sjögren, Josefsson), 8. S. Kronwall (Ekholm, Lander), 35. V. Rask (E. Lindholm, S. Hjalmarsson), 45. Lindström (Möller), 60. Sjögren (Lindström, Klingberg), rozhodujúci nájazd Ekman-Larsson

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Rantala (Fín.) – Lazarev (Rus.), Suominen (Fín.), 17 383 divákov

Tabuľka A-skupiny:

1. Kanada 1 1 0 0 0 6:1 3

2. Švédsko 1 0 1 0 0 6:5 2

3. Česko 1 0 0 1 0 5:6 1

2. Lotyšsko 1 0 0 0 1 1:6 0

Pozn.: Švajčiarsko, Rakúsko, Francúzsko a Nemecko ešte nehrali.

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.