Kanada nadelila Nemcom desiatku, Švédi hravo zdolali Rakúsko

Najkrajšie momenty z tretieho dňa MS v hokeji
Kanadský útočník Nathan Mackinnon v súboji s Nemcom Patrickom Reimerom počas zápasu A-skupiny na svetovom šampionáte v Česku. Praha, 3. máj 2015. Foto: SITA/AP

PRAHA 3. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Švédska zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení na majstrovstvách sveta 2015, v A-skupine v Prahe si poradili v nedeľňajšom poludňajšom zápase poľahky s Rakúskom 6:1.

Súťažte s nami o lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Hetrik Filipa Forsberga

Výrazný podiel na úspechu severanov mal Filip Forsberg, ktorý strelil tri góly a pridal jednu asistenciu. Švédi mali hru jasne pod kontrolou, v prvých dvoch tretinách dali po tri góly a v tretej už iba kontrolovali dianie na ľade. V 54. minúte strelil rakúsky čestný úspech Dominique Heinrich. Rakúsko už nezopakovalo skvelý výkon zo soboty, keď zdolalo Švajčiarsko (4:3 po sam. nájazdoch).

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa MS v hokeji

Nemci dostali desať gólov

Kanaďania dosiahli najvyššie víťazstvo v doterajšom priebehu majstrovstiev sveta 2015, v Prahe v nedeľu zdolali odovzdaný výber Nemecka 10:0. O druhý hetrik šampionátu v Česku sa postaral Taylor Hall.

Kanaďania mali zápas od začiatku vo svojich rukách. Nemci stíhali vzdorovať len do 9. minúty, keď v priebehu 23 sekúnd strelili góly Sidney Crosby a Hall. Odvtedy to bola na ľade exhibícia zámorského výberu. Nemci nestíhali korčuliarsky a ani kombinačne, do útočného pásma sa dostávali len sporadicky a Martin Jones mal v bránke „javorových listov“ len minimum práce.

Okrúhly desiaty gól dal v 43. minúte z trestného strieľania Matt Duchene. Následne sa zámorský tím uspokojil a nechal hrať aj súpera. Kanada je so šiestimi bodmi lídrom A-skupiny. Druhýkrát sa na šampionáte predstavili slovenskí rozhodcovia Jozef Kubuš a Peter Šefčík.

Dvaja Francúzi išli predčasne do kabíny

Hokejisti Švajčiarska sa rehabilitovali za vstupnú prehru s Rakúšanmi (3:4 po sam. nájazdoch), v nedeľu zdolali Francúzov 3:1.

Favorizovaných reprezentantov krajiny helvétskeho kríža poslal do vedenia v 16. minúte v presilovke pohotovo v páde Denis Hollenstein z Klotenu a v 22. minúte pridal poistku obranca Nashvillu Roman Josi, ktorý vyšachoval defenzívu aj gólmana Cristobala Hueta a zakončil z uhla do prázdnej bránky.

Až dvaja Francúzi išli predčasne do kabíny už počas prvej tretiny. Najprv to bol Sacha Treille za napadnutie hlavy a čoskoro aj Antoine Roussel, ktorý to prehnal s vehemenciou protestov.

Napriek oslabeniu o zakončovateľov Straubingu a Dallasu strelil útočník Brianconu Damien Raux v 49. min kontaktný gól, keď využil rozhodenie gólmana Leonarda Genoniho po zmätkoch pri bránkovisku – 1:2. Nápor Francúzov však už neviedol k vytúženému vyrovnaniu: v 60. minúte pečatil na 3:1 do prázdnej bránky Reto Suri z Zugu.

Francúzi majú na týchto MS na svojom konte už dva nezdary. V sobotu prehrali s Nemcami 1:2, keď rozhodujúci gól dostali až v 59. minúte. V predchádzajúcich dvoch šampionátových konfrontáciách so Švajčiarmi bodovali, teraz však na to nedokázali nadviazať.

Výsledky – A-skupina:
Rakúsko – Švédsko 1:6 (0:3, 0:3, 1:0)

Góly: 54. Heinrich (Komarek, Latusa) – 14. F. Forsberg, 19. Klefbom (Sjögren, Josefson), 20. Lander (L. Eriksson, F. Forsberg), 29. F. Forsberg (L. Eriksson, Ekman-Larsson), 30. Lindholm, 32. F. Forsberg (Lander, Ekman-Larsson)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše Rahimi (Švéd.) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Stricker (Švaj.) – Lhotský (ČR), Suominen (Fín.)

Kanada – Nemecko 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Góly: 9. Crosby (R. O´Reilly), 9. Hall (Eberle, Duchene), 17. Eakin (R. O´Reilly), 20. Eakin (Toffoli), 23. Hall (Duchene, Eberle), 25. Ekblad (Giroux, Wiercioch), 28. Giroux (Ennis, Savard), 36. Ennis (Giroux, Hamhuis), 40. Hall (Duchene, Muzzin), 43. Duchene (trestné strieľanie)

Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Olenin (Rus.) – McIntyre (USA), Šefčík (SR)

8. Lotyšsko 2 0 0 0 2 3:10 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.