Bielorusi idú domov s debaklom, Kanada doplnila zámorské duo

Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji
Brankár Bieloruska Kevin Lalande blokuje strelu Matta Duchenea z Kanady počas zápasu štvrťfinále na svetovom šampionáte v hokeji. Praha, 14. máj 2015. Foto: SITA/AP

PRAHA 14. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Kanady sa po piatich neúspešných štvrťfinále dostali prvýkrát od roku 2009 do semifinále majstrovstiev sveta.

V Prahe si poradili s Bieloruskom bez väčších problémov 9:0 a v semifinále nastúpia proti lepšiemu z dvojice Fínsko – Česko.

Kanada na medailu z MS čaká od roku 2009, keď v Berne prehrala vo finále s Ruskom. Odvtedy ani raz neprešla cez štvrťfinále svetových šampionátov, ale dvakrát vyhrala zimné olympijské hry.

Bielorusi po prehre obsadia na MS 2015 konečné 7. miesto. Po štvrťfinálovom vyradení sa nekvalifikujú priamo na ZOH 2018 do Pjongčangu, kde získalo istotu postupu Slovensko.

Súboj Kanady s Bieloruskom bol od prvej minúty jednoznačnou záležitosťou zámorského favorita, ktorý opäť ukázal svoju ofenzívnu silu.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji

Štvrťfinále (Praha):
Kanada – Bielorusko 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)

– Kanada postúpila do semifinále

Góly: 1. B. Burns (Crosby, Hall), 8. Ennis (Barrie, Muzzin), 11. R. O´Reilly (B. Burns), 18. Seguin (Spezza), 24. Seguin (Couturier, Muzzin), 32. B. Burns (R. O´Reilly, Eberle), 51. Seguin (Hall), 54. R. O´Reilly (Giroux, Savard), 56. Spezza (B. Burns)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mayer (USA), Vinnerborg (Švéd.) – Lhotský (ČR), Kilian (Nór.), 15 126 divákov

Kanada: M. Smith – Hamhuis, B. Burns, Muzzin, Barrie, Ekblad, Savard, Wiercioch – R. O´Reilly, Giroux, Seguin – Hall, Crosby, Eberle – MacKinnon, Duchene, Spezza – Ennis, Eakin, Toffoli – Couturier

Bielorusko: Lalande – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec – Kaľužnyj, A. Kosticyn, S. Kosticyn – Drozd, Stas, Gavrus – Kulakov, Stepanov, Kovyršin – Demkov, Jefimenko, Kitarov – Volkov

Brankár Kanady sa nudil

Stretnutie ovplyvnil rýchly gól kanadského mužstva, Crosby získal puk za bránkou a naservíroval ho Brentovi Burnsovi. Od tej chvíle to bola hra mačky s myšou. Bielorusi sa dlhé minúty nedokázali dostať do útočnej tretiny, puky iba vyhadzovali a kanadskí hráči ich vracali pred brankára Lalanda.

Bieloruskí hokejisti nedokázali nadviazať v O2 Arene na výkony z Ostravy, proti ofenzívne ladenému súperovi boli pomalší vo všetkých herných činnostiach. V 8. min pridal druhý presný zásah Tyler Ennis, v 11. minúte sa presadil aj Ryan O´Reilly.

Brankár Mike Smith sa nudil, naopak Lalande mal jeden zákrok za druhým. Do konca prvej tretiny ho prekonal aj Tyler Seguin. Po prvých dvadsiatich minútach bolo 20:3 na strely a 4:0 na góly.

Zámorský tím si zápas užíval

Bielorusi chceli dohrať zápas so cťou. Kanaďania hrali smerom dopredu aktívne, kombinovali a užívali si každú sekundu na ľade. Smerom dozadu už neboli natoľko dôrazní a dovoľovali Bielorusom dostávať sa pred Smitha. Preťažená obrana európskeho družstva inkasovala v druhej dvadsaťminútovke dvakrát po strelách Tylera Seguina a Brenta Burnsa.

Bielorusi si vďaka kanadskej nedôslednosti pri bránení vypracovali niekoľko šancí, ale Smith sa nenechal prekvapiť.

V tretej tretine už nehrala Kanada v takom vysokom tempe a súboj sa prakticky iba dohrával.

V poslednej desaťminútovke sa roztrhlo vrece s gólmi za chrbtom Lalanda. Postupne sa presadili Tyler Seguin, Ryan O´Reilly a Jason Spezza a upravili už na 9:0. Kanaďania už desiaty gól nepridali a skórovať sa v závere nepodarilo napriek snahe ani Bielorusom.

Todd McLellan (tréner Kanady): „Chceli sme vlietnuť do zápasu. Niekedy tento plán nevyjde, ale vo štvrtok sa nám vydaril. Dali sme gól v prvom striedaní a potom sme toho už súperovi veľa nedovolili.“

Dave Lewis (tréner Bieloruska): „Kanada vo štvrtok predviedla skvelý výkon, ukázala svoje majstrovstvo, hrala v rýchlosti, s veľkou vášňou, mala silu a výborne sa na nás pripravila takticky. Sme radi, že sme prežili tento duel a už sa skončil.“

Jason Spezza (útočník Kanady): „Dávame veľa gólov, no bude dôležité, ako skončíme v celkovom poradí šampionátu. Niekedy stačí na úspech aj výhra 1:0. Na MS máme jediný cieľ, chceme získať zlato. Vďaka streleckej efektivite sa k nášmu cieľu približujeme.“

Tyler Seguin (útočník Kanady): „Sústredíme sa len na svoje výkony. Ideme zápas od zápasu, zatiaľ sa nám darí. Teraz na nás čakajú ešte dva dôležité kroky, určite to nebude ľahké.“

Sidney Crosby (kapitán Kanady): „Naša misia pokračuje, to je dôležité. Chceme sa dostať do finále, od zápasu k zápasu sa herne zlepšujeme. Máme formu, aby sme vyhrali majstrovstvá sveta. Vo štvrtok sme odviedli veľmi dobrú prácu.“

Kevin Lalande (brankár Bieloruska): „Táto prehra je krutá, niečo podobné sme nečakali. Kanada je však úplne inde. Som sklamaný z výsledku, ale možno o pár dní si poviem, že sme odohrali skvelý turnaj. Urobili sme na ňom mnoho dôležitých a správnych vecí. Môžeme byť hrdí.“