Čechom ostali oči pre bronz, Kanade nestrelili ani jeden gól

Najkrajšie momenty zo semifinále MS v hokeji

PRAHA 16. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Kanady získajú prvýkrát od roku 2009 na majstrovstvách sveta medaily, v sobotňajšom semifinále si poradili s domácim výberom 2:0.

Javorové listy vyhrali aj deviaty duel na svetovom šampionáte v Prahe a majú šancu na jackpot vo výške 1 milióna švajčiarskych frankov pre tím, ktorý uspeje po 60 minútach vo všetkých zápasoch. Kanaďania opäť ukázali svoju ofenzívnu silu, v O2 Arene už strelili 60 gólov.

Čechov zdolali už aj v základnej skupine (6:3). V domácom drese nastúpil prvýkrát na turnaji útočník Tomáš Plekanec, ktorého dopísali na súpisku po piatkovom prílete z Montrealu.

Kanada má šancu získať 25. titul majstra sveta v histórii (doteraz bilancia 24 – 13 – 9). Vo finále nastúpi v nedeľu od 20.45 h proti víťazovi druhého semifinále USA – Rusko. Česko bude hrať popoludní o bronz.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo semifinále MS v hokeji

Semifinále (Praha):
Kanada – Česko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

– Kanada postúpila do finále

Góly: 9. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis)

Vylúčení: 2:2, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Bulanov (Rus.) – Carnathan, McIntyre (obaja USA), 17 383 divákov

Kanada: M. Smith – B. Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Wiercioch, Ekblad, Savard – Seguin, Giroux, R. O´Reilly – Eberle, Crosby, Hall – Spezza, Duchene, MacKinnon – Toffoli, Couturier, Eakin – Ennis

Česko: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, J. Kolář, Krejčík, Čáslava – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Plekanec, Červenka – Erat, Jan Kovář, Vondrka – Koukal, J. Novotný, Zaťovič – Simon

Čechom trikrát pomohla žŕdka

Česi si utvorili v úvode tlak a viaceré šance, ale nedokázali ich využiť. Hneď pri prvom striedaní ušiel Červenka, ale neprekonal Smitha. Domáci mali aj ďalšie príležitosti, hrali aktívne a kanadská defenzíva sa musela poriadne obracať.

V 9. minúte ukázal svoju ofenzívnu silu zámorský výber: Crosby vysunul Eberleho, ktorý namiesto zakončenia prihral do jazdy za seba Hallovi a ten skóroval do odkrytej bránky. Český tím sa naďalej tlačil pred Smitha, ale aj Kanaďania robili veľké problémy českej defenzíve na čele s Pavelcom. Domácim pomohla trikrát konštrukcia bránky.

Crosby nedal gól do prázdnej bránky

V 23. minúte mal pred sebou prázdnu bránku Sidney Crosby, ale netrafil dobre puk. Čechov držal nad vodou brankár Pavelec, keď už nestačil zasiahnuť, pomohla mu konštrukcia bránky ako v prípade tečovanej strely Burnsa.

V polovici súboja Jason Spezza vystihol moment, keď sa Pavelec presúval a našiel štrbinu pod jeho betónom a strelil šiesty gól na šampionáte. Česi dostali puk do siete v 39. minúte po strele Jordána, ale rozhodcovia ho neuznali pre postavenie Koukala v bránkovisku.

Poslednú tretinu uhrala Kanada takticky

Kanaďania boli v prvých dvoch tretinách lepším tímom, často strieľali a dostávali Čechov pod tlak. V tretej časti hry sa trochu stiahli, nechodili už za každým pukom, hrali na istotu a súperov čakali v strednom pásme. Česi sa cez červenú hradbu len ťažko presadzovali.

Zámorský tím navyše podnikal aj nebezpečné útoky, Pavelec musel viackrát zachrániť svoj tím. Kanaďania postupne rezignovali na útočnú aktivitu a sústredili sa na bránenie stredného pásma. Čechov nepúšťali do veľkých príležitostí. Na javorových listoch bolo v závere vidieť, že mali viac síl, poslednú tretinu zvládli takticky veľmi dobre. Na výsledku už nič nezmenila ani záverečná power-play ČR.

Jake Muzzin (obranca Kanady): „Bol to pre nás náročný zápas. Vedeli sme, že Čechov bude hnať domáce prostredie, majú v tíme veľa kvalitných hráčov. Začali veľmi dobre, ale prežili sme ich nápor a dali dôležité góly. V nedeľu na nás čaká posledný duel, bude to náročný záver turnaja.“

Sidney Crosby (útočník Kanady): „Česko predviedlo veľmi dobrý výkon. Opäť sme ukázali našu silu vpredu, premenili sme na rozdiel od domácich naše šance. Bol to tesný zápas, o výsledku rozhodli detaily.“

Jaromír Jágr (útočník ČR): „Kanada sa na MS vôbec nenadrela, bolo vidieť, že ušetrila veľa síl. Chýbal nám jeden krok v porovnaní s nimi. Dnes rozhodlo prvých trinásť minút, keď sme nepremenili šance.“

Ondřej Pavelec (brankár ČR): „Obidva tímy odohrali veľmi dobrý zápas. Kanada bola asi o trochu lepšia, oba tímy si utvorili dostatok šancí.“

Tomáš Plekanec (útočník ČR): „Zo začiatku sme hrali dobre. Škoda, že sme nedali v úvode gól. Kanaďania sa dostali vedenia a potom už bolo ťažké hrať proti nim. Súperi boli v našom útočnom pásme nebezpeční, v obrane však boli zraniteľní.“

Jakub Krejčík (obranca ČR): „Sme sklamaní. Kanada bola dnes hrateľná, stačilo dať jeden gól a mohlo sa to vyvíjať inak. Na keby sa však nehrá, nedali sme gól a prehrali sme.“

Jakub Voráček (kapitán ČR): „Kanaďania hrali výborne v obrane. My sme odohrali dobrý zápas, podržal nás počas celých 60 minút Ondřej Pavelec. Aj vďaka nemu sme mali šancu. Kanaďania hrali to, čo potrebovali a nám to nevyšlo.“