Kolumbia zničila Japonsko, Mondragón je novým rekordérom

Utorňajšie zápasy na MS vo futbale
Japonec Shinji Okazaki v súboji s kolumbijským futbalistami Carlosom Valdesom počas utorňajšieho zápasu C-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

CUIABÁ 25. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Kolumbie sa s plným počtom deviatich bodov stali suverénnymi víťazmi základnej C-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

„Los Cafeteros“ vo svojom záverečnom vystúpení pred vyraďovacou časťou šampionátu zdolali v utorok v Arene Pantana v meste Cuiabá Japoncov presvedčivo 4:1 (1:1), keď sa po zmene strán dvakrát strelecky presadil útočník Jackson Martínez. Pre Ázijčanov sa turnaj skončil, v Brazílii získali jeden bod za bezgólovú remízu s Grékmi.

Kolumbijský futbalový brankár Faryd Mondragón sa v utorok stal najstarším hráčom v dejinách so štartom v zápase na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta.

Čerstvo 43-ročnému veteránovi (nar. 21. júna 1971) doprial zápis do histórie tréner reprezentácie José Pékerman, ktorý ho päť minút pred koncom duelu za rozhodnutého stavu poslal na trávnik.

Bývalý gólman tureckého klubu Galatasaray Istanbul či nemeckého 1. FC Kolín odchytal všetky tri zápasy na MS vo Francúzsku 1998. Doterajšie „starecké“ maximum držal slávny Kamerunčan Roger Milla.

Obrazom: Utorňajšie zápasy na MS vo futbale

C-skupina:
Japonsko – Kolumbia 1:4 (1:1)

Góly: 45.+ Okazaki – 55. a 82. Jackson Martínez, 17. Cuadrado (z pok. kopu), 90. James Rodríguez, ŽK: 16. Konno – 63. Guarín, rozhodovali: Proenca – Miranda, Trigo (všetci Portug.)

Japonsko: Kawašima – Učida, Jošida, Konno, Nagatomo – Aojama (62. Jamaguči), Hasebe – Okazaki (69. Kakitani), Honda, Kagawa (85. Kijotake) – Okubo

Kolumbia: Ospina (85. Mondragón) – Arias, C. Valdés, Balanta, P. Armero – Cuadrado (46. Carbonero), Mejía, Guarín, Quintero (46. James Rodríguez) – Jackson Martínez, A. Ramos

I. polčas

V prvom polčase mali prevahu Japonci, ale gólovo ju vyjadrili až na jeho konci. Po faule na Adriána Ramosa v pokutovom území sa v 17. min nepomýlil z pokutového kopu Cuadrado a futbalisti už napevno postupujúcej Kolumbie viedli – 0:1. Ázijčania búšili do súpera, často strieľali, ale brankár Ospina bol pozorný.

V 26. min Kagawa nepríjemne vystrelil k jeho pravej žrdi, bol však na mieste. Na rovnaké miesto mieril v 33. min Honda, pochodil však rovnako. V 37. min to Okubo skúšal nožničkami v pokutovom území po Učidovom centri, ale neúspešne. Ujal sa až Hondov center v nadstavenom čase prvého polčasu, ktorým našiel hlavu Okazakiho a ten bránený súperom skóroval – 1:1

II. polčas

Oživenie do hry juhoamerického zástupcu na MS priniesol po obrátke Jackson Martínez. Strelecky sa presadil v 55. – 1:2 aj 82. min – 1:3 a o víťazstve Kolumbijčanov nebolo pochýb. V záveru duelu ho ešte prikrášlil James Rodríguez – 1:4.

José Pékerman (tréner Kolumbie): „Som šťastný, lebo tím tvrdo pracoval na tomto úspechu. Ide o výsledok poctivej roboty a trpezlivosti všetkých hráčov za podpory ľudí v celej krajine. Toto je odmena pre Kolumbijčanov. Uruguaj bude ťažký protivník, ale máme dostatok sebavedomia a chceme ísť ešte ďalej.“

Alberto Zaccheroni (tréner Japonska): „Vo všeobecnosti sme všetci očakávali, že na šampionáte budeme hrať lepšie. Proti Kolumbii sme najmä v prvom polčase ukázali, že aj proti silnému súperovi sme schopní hrať s intenzitou a vypracovať si šance na víťazstvo. Tento tím mal však na omnoho viac. Po návrate do Japonska sa rozhodne o mojej ďalšej budúcnosti na lavičke reprezentácie.“