Nedeľňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale
Grécky futbalista Giorgos Karagounis v súboji s Kostaričanom Joelom Campbellom počas nedeľňajšieho osemfinálového zápasu na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

RECIFE 30. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Kostariky senzačne postúpili do štvrťfinále XX. majstrovstiev sveta. Stredoameričania zvíťazili nad Grékmi v nedeľňajšom zápase osemfinále na štadióne Arena Pernambuco v brazílskom Recife až po rozstrele z pokutového kopu Grékov. V riadnom hracom čase i po predĺžení sa duel skončil nerozhodne 1:1

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Stredoameričania sa ujali vedenia zásluhou gólu Bryana Ruiza v 52. min. Vyrovnanie zariadil v nadstavenom čase stopér Borussie Dortmund Sokratis Papastathopulos a v „lotérii“ rozhodol Michael Umaňa. Vo štvrťfinále nenastúpi v drese Kostariky stopér Óscar Duarte, ktorý dostal v súboji proti „helénom“ červenú kartu.

Obrazom: Nedeľňajšie osemfinálové zápasy

Karibská krajina sa stretne vo štvrťfinále s Holandskom, ktoré v nedeľu zdolalo Mexiko tesne 2:1. Duel sa uskutoční v sobotu 5. júla o 22.00 h SELČ na štadióne Arena Fonte Nova v Salvadore.

Osemfinále – nedeľa:
Kostarika – Grécko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na strely zo značky pokutového kopu 5:3, Kostarika postúpila do štvrťfinále

Góly: 52. Bryan Ruiz – 90.+ Papastathopulos, ŽK: 42. Ó. Duarte, 48. Tejeda, 56. Granados, 70. Bryan Ruiz, 90. K. Navas – 36. Samaris, 72. Manolas, ČK: 66. Ó. Duarte (Kost.) za faul po druhej ŽK, rozhodovali: Williams – Cream, Anaz (všetci Aus.)

Jedenástkový rozstrel: Borges (Kost.) – 1:0, Mitroglou (Gréc.) – 1:1, Bryan Ruiz – 2:1, Christodulopulos – 2:2, Giancarlo González – 3:2, Holebas – 3:3, Joel Campbell – 4:3, Gekas – nepremenil, Umaňa – 5:3

Kostarika: K. Navas – Gamboa (77. Acosta), Ó. Duarte, Giancarlo González, Umaňa, Júnior Díaz – Bryan Ruiz, Borges, Tejeda (66. Cubero), Bolaňos (83. Brenes) – Joel Campbell

Grécko: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Holebas – Karagunis – Salpingidis (69. Gekas), Maniatis (78. Katsouranis), Samaris (58. Mitroglou), Christodulopulos – Samaras

I. polčas

Na konci 7. min mal prvú šancu Bolaňos, jeho strela ľavačkou len tesne minula cieľ. Po necelej polhodine skúsil šťastie z diaľky Karagunis, ale Navas bol pozorný.

V 37. min nevyužil obrovskú šancu Salpingidis, ktorého našiel voľného na hranici malého vápna presným centrom Holebas. Do konca prvej časti si už ani jedno mužstvo neutvorilo gólovú príležitosť.

II. polčas

Kostaričania z ničoho-nič udreli v úvode druhého polčasu. V 52. min umiestnenou strelou k žrdi z hranice pokutového územia skóroval Bryan Ruiz – 1:0. Potom sa až do vylúčenia Kostaričana Duarteho v 66 min nič podstatné neudialo.

Stredoameričania bojovali o senzačnú účasť vo štvrťfinále udatnou defenzívnou činnosťou a kúskovali hru prerušeniami a zdržiavaním. Gréci však v nadstavenom čase zlomili odpor húževnatého súpera a vyrovnali zásluhou stopéra Papastathopulosa – 1:1.

Predĺženie a penaltový rozstrel

V predĺžení mal od začiatku navrch európsky tím, ale nedokázal využiť početnú výhodu ani územnú prevahu. V 106. min však mohol rozhodnúť striedajúci Brenes, ale netrafil bránku súpera.

Gréci zase nevyužili prečíslenie piatich proti dvom, keď Christodulopulosovu strelu vyrazil Navas. Kostarický brankár zneškodnil aj tutovku Mitrogloua v úplnom závere predĺženia a nasledovali strely zo značky pokutového kopu.

V lotérii mali pevnejšie nervy Kostaričania, rozhodujúcu penaltu premenil Michael Umaňa.

Jorge Pinto (tréner Kostariky): „Dosiahli sme niečo neuveriteľné. Slovami ani nejde opísať, čo cítim. Nikdy nie je jednoduché hrať s desiatimi hráčmi. Bojovali sme do posledného okamihu, dali sme do toho všetko. Aj Brazílčania na tribúnach nás podporovali. Mali sme dostatok sebavedomia aj v jedenástkovom rozstrele a ani na chvíľu sme nezapochybovali, že tento zápas môžeme aj prehrať. Zaslúžili sme si tento úspech, lebo sme si verili, že ho dosiahneme. Rešpektujeme Holandsko rovnako ako všetkých súperov. Teraz sme však správne nabudení a hladní po ďalšom úspechu.

Fernando Santos (tréner Grécka): „Nerád hovorím o šťastí alebo smole. Možno mali v tomto zápase šťastie súperovi hráči, ale ja im k víťazstvu a postupu gratulujem. Kostarika bola lepším tímom úvodných 15 minút, ale potom sme prevzali iniciatívu. V predĺžení sme mali množstvo šancí, úplne sme ovládli hru. Proti nám však stál brankár Navas, ktorý zohral absolútne kľúčovú rolu v tomto stretnutí. Bez neho by výsledok tohto zápasu vyzeral inak.“

Michael Umaňa (obranca Kostariky, úspešný v 11 m rozstrele): „Zostal som pokojný, ako sa len dalo. Noc pred zápasom sa mi snívalo o tom, že sa budú kopať jedenástky a ja pôjdem na tú rozhodujúcu. Spoluhráčom som sľúbil, že ju premením. Teraz som šťastný.

Keylor Navas (brankár Kostariky): „Ďakujem Bohu za tento ďalší krásny úspech pre našu krajinu. Nebol to jednoduchý zápas. Boli momenty, keď sme boli lepším tímom a potom zasa tie, keď mal prevahu súper. Už ani neviem, čo mi prechádzalo hlavou v rozhodujúcich chvíľach v predĺžení či pri penaltovom rozstrele. Viem len, že som chcel veľmi pomôcť svojmu tímu. Bolo to o správnej reakcii a udržaní si nervov. Dosiahli sme ďalší historický výsledok a navždy sme si našli miesto v srdciach našich fanúšikov.“