MZ SR: Odmieta výrazný nárast doplatkov za lieky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Raši

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva SR odmieta výrazný nárast doplatkov pacientov za lieky. Z porovnania obdobia od 1. októbra 2005 do 30. septembra 2006 a celého minulého roka totiž podľa rezortu vyplýva, že si ľudia vybrali o 33 % balení liekov na recept viac. Tým sa zvýšili aj doplatky. Kým v období sledovanom počas druhej Dzurindovej vlády sa vyšplhali na 126 mil. eur, počas posledných 12 dostupných mesiacov súčasného kabinetu na 160 mil. eur. Doplatok pacienta na jedno balenie však klesol z 1,41 eura na 1,34 eura, teda o 5 %. Vo štvrtok o tom informoval riaditeľ odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky ministerstva Adam Hlôška.

Z údajov rezortu taktiež vyplýva, že pri top 100 liekov s najvyššou fyzickou spotrebou bol nárast doplatkov na nulovej úrovni. Pri top 100 liekoch s najvyššími finančnými výdavkami štátu dokonca najmä vďaka vplyvu referencovania klesli o 30 %. Hlôška zdôraznil, že Slovensko je na tom dobre aj pri porovnaní s inými krajinami Európy. Náš trh s liekmi totiž za prvé tri kvartáli uplynulého roku vzrástol medziročne o 1,1 %. V Českej republike to bolo o 10,6 %, Poľsku o 9,5 %, Maďarsku o 5,3 % a v severských krajinách o 1,3 %.

Pri porovnávaní údajov za vyššie spomenutého časové obdobia stúpol o 23 % aj počet zdravotníckych pomôcok, ktoré sa dostali k pacientom. Doplatok na jednu pritom stúpol len o pol centa. Výrazný nárast dodaných balení zaznamenali aj dietetické potraviny. Ich počet stúpol o 126 %, pričom doplatok pacienta na jedno balenie išiel hore o 27 %. Avšak pri porovnaní 240 základných dietetických potravín počet ich balení stúpol o 28 % a doplatok za balenie klesol o 28 %.

Na trh s liekmi počas súčasnej vlády vplývali podľa Hlôšku mnohé opatrenia. Od začiatku roku 2007 sa znížila daň z pridanej hodnoty na lieky z 19 na 10 %. V roku 2007 aj v roku 2008 sa uskutočnilo plošné zníženie ich cien a od začiatku roku 2008 sa zaviedla degresívna marža. Na cenách liekov sa výrazne podpísalo aj referencovanie ich cien. To by malo zabezpečiť, aby ceny neboli vyššie ako je priemer v šiestich krajinách únie s najnižšími cenami.

Podľa údajov, na ktoré sa odvoláva Health Policy Institute (HPI), ako aj opozícia, sa doplatky pacientov za lieky, hradené z verejného zdravotného poistenia, zvýšili od roku 2005 o 51 %. Kým v roku 2005 totiž pacienti doplácali 3,1 mld. Sk (102,9 mil. eur), za minulý rok by to podľa odhadov malo byť v prepočte 4,7 mld. Sk (156 mil. eur). Sledovali však odlišné časové obdobie ako rezort zdravotníctva a údaje za posledný štvrťrok 2009 odhadli ako priemer prvých troch kvartálov. Ministerstvo to považuje za neprofesionálne a tvrdí, že korektné a správne je vychádzať z jeho porovnania.

V roku 2005 mali pritom podľa údajov, na ktoré upozorňuje Health Policy Institute a opozícia, pacienti doplácať priemerne za jedno balenie lieku 36,4 Sk (1,21 eura), no vlani 50 Sk (1,66 eura). Nárast spoluúčasti by podľa týchto údajov mal byť ešte väčší pri zdravotníckych pomôckach a dietetických potravinách. Pri pomôckach o 79 %, pri dietetických potravinách takmer šesťnásobne.

Práve v súvislosti s týmito údajmi chce SDKÚ-DS na prebiehajúcej schôdzi parlamentu v rámci novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti zaviesť limit na spoluúčasť občana v zdravotníctve. Ten má byť na úrovni 120 eur ročne, všetky platby navyše by preplácala zdravotná poisťovňa. Ministerstvo zdravotníctva však s uvedeným opozičným návrhom nesúhlasí.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR