Na Ukrajine nie sú naši vojaci, vraví Putin a obul sa do USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Budapešť
Ruský prezident Vladimir Putin reční na tlačovej konferencii v maďarskom parlamente počas svojej návštevy v Budapešti. Budapešť, 17. február 2015. Foto: SITA/AP

MOSKVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Ruské armádne jednotky sa nenachádzajú na východe Ukrajiny. Vo štvrtok to povedal ruský prezident Vladimir Putin v tradičnom televíznom vysielaní, počas ktorého odpovedá na otázky občanov. Svojimi slovami poprel tvrdenia Ukrajiny a Západu, že Rusko poskytlo svojich vojakov na pomoc ukrajinským povstalcom bojujúcim proti vláde.

USA potrebuje vazalov, tvrdí Putin

Putin zároveň obvinil ukrajinskú vládu z porušovania minských dohôd tým, že nezrušila ekonomickú blokádu východných oblastí, ktorých občania nedostávajú penzie, sociálne dávky ani ďalšie platby. Ruský líder je však odhodlaný spolupracovať s ukrajinským vedením na riešení krízy, ktorú podľa neho môže ukončiť len dodržiavanie minských dohôd.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Putin zdôraznil, že má záujem na normalizácii vzťahov so Západom, ten však musí rešpektovať ruské záujmy. Spojené štáty však podľa neho „nepotrebujú spojencov, ale vazalov“, čo nebude Moskva nikdy akceptovať. Zdôraznil, že Rusko nepovažuje žiadnu krajinu na svete za svojho nepriateľa.

Krízu na Ukrajine vyvolali USA

Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas vystúpenia na výročnej bezpečnostnej konferencii v Moskve obvinil Washington zo snahy o celosvetovú vojenskú a politickú nadradenosť, pričom tiež zopakoval ruský pohľad na takzvané „farebné revolúcie“ v štátoch ako je Ukrajina, ktoré podľa neho vyvoláva Západ, aby odstránil vlády, ktoré sa mu nepáčia.

„Ukrajina je najväčšou tragédiou v slede farebných revolúcií. Spojené štáty a ich spojenci v snahe priviesť Kyjev do svojej sféry prekročili všetky možné hranice. Na to sme nemohli nereagovať,“ povedal Šojgu. „Koľko ďalších obetí je potrebných na to, aby donútili Ukrajincov žijúcich na východe cítiť sa ako ‚Európania‘?“ opýtal sa ruský minister v narážke na prozápadné smerovanie Kyjeva.

Zároveň odmietol kritiku zo strany Západu, že Rusko násilne pretvára európske hranice, a poukázal na zasahovanie západných vojsk v Srbsku, Iraku a Líbyi. „Títo vehementní kritici ruských krokov na Kryme dozaista nemajú žiadne morálne právo obviňovať nás z porušovania medzinárodného práva,“ vyjadril sa Šojgu. Spomenul tiež budovanie amerického protiraketového štítu v Európe ako hrozbu pre ruský strategický jadrový arzenál.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú po anexii Krymu a vypuknutí ukrajinského konfliktu najhoršie od studenej vojny.

Ruská ekonomika sa má vrátiť k rastu

Putin podľa vlastných slov do značnej miery obviňuje Západ z ekonomických problémov krajiny vrátane poklesu rubľa a vyššej miery inflácie pre zavedené ekonomické sankcie. Zdôraznil však, že hospodárstvo krajiny by sa malo opäť vrátiť k rastu za menej ako dva roky, a to aj napriek tomu, že považuje za nepravdepodobné, že Západ zakrátko zruší ekonomické sankcie.

Putin tiež obhajoval zrušenie zákazu dodať do Iránu moderný protiraketový systém typu S-300. Vývoz systému protivzdušnej obrany pod tlakom Západu zrušil v roku 2010 vtedajší prezident Dmitrij Medvedev, pričom podľa Putina išlo o dobrovoľný krok.

Rusko sa rozhodlo protiraketový systém do Iránu dodať potom, čo Teherán a medzinárodné spoločenstvo dosiahli minulý týždeň dohodu, na základe ktorej má Irán výmenou za ukončenie sankcií obmedziť sporný nukleárny program. Putin zdôraznil, že S-300 je obranný systém a pre Izrael nebude predstavovať žiadnu hrozbu. Dodal, že na takýto obranný systém sa ani nevzťahujú sankcie OSN. „Došlo k posunu a k pokroku, takže nie je dôvod nepokračovať v tomto kontrakte s Iránom,“ povedal.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij MedvedevSergej ŠojguVladimir Putin