Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v apríli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, robot, automobilka
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v apríli. Napriek priaznivému vývoju väčšiny zložiek indikátora ekonomického sentimentu sa hodnota znížila o 1,2 bodu na 94,2 bodu. Dôvodom bol podľa Štatistického úradu SR pomerne výrazný pokles jednotlivých komponentov v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. V apríli indikátor vyjadroval priaznivejšiu situáciu ako pred rokom o 3,9 bodu, avšak v porovnaní s dlhodobým priemerom zaostal o 3,7 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle v apríli vzrástol o 2,4 na 6,7 bodu. Dôvodom bol predovšetkým pozitívny vývoj očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa indikátor dôvery v stavebníctve zvýšil o 1,5 bodu na hodnotu mínus 41,5 bodu a za úrovňou dlhodobého priemeru zaostal o 17,5 bodu. Jeho vývoj priaznivo ovplyvnilo zvýšenie optimizmu pri očakávanej zamestnanosti.

Indikátor dôvery v obchode rastie už druhý mesiac, keď jeho hodnota 18,7 bodu v porovnaní s marcom vzrástla o 3,4 bodu. Úroveň indikátora ovplyvnili najmä optimistické očakávania podnikateľskej situácie v najbližších troch mesiacoch. Hodnota indikátora dôvery v službách poklesla v porovnaní s marcom o 0,7 bodu na 25,3 bodu. Vývoj indikátora ovplyvnili negatívne hodnotenia podnikateľskej situácie a očakávaného dopytu, súčasný dopyt respondenti hodnotili pozitívne.

Spotrebiteľská atmosféra sa vo štvrtom mesiaci zlepšila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol oproti marcu o 2,4 na mínus 29,8 bodu. Dôvodom bolo zníženie obáv pri troch zložkách – odhadovaný vývoj finančnej situácie domácnosti, predpokladaná nezamestnanosť a očakávaná hospodárska situácia v SR. Obyvatelia boli pesimistickejší ako v rovnakom období minulého roka o 13,5 bodu a horšie naladení boli aj v porovnaní s dlhodobým priemerom.

Nálada v priemysle sa v apríli vrátila k rastu

Nálada v slovenskom priemysle sa po dvoch mesiacoch zhoršovania v apríli opäť mierne zlepšila. Podľa výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ) totiž indikátor dôvery v priemysle vo štvrtom mesiaci tohto roka vzrástol z marcových 4,3 bodu na 6,7 bodu. „Rast indikátora bol ovplyvnený predovšetkým pozitívnym vývojom očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace,“ konštatuje na margo výsledkov prieskumu ŠÚ SR.

Trend priemyselnej produkcie bol pritom oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpajúci, saldo sa zvýšilo o 2 body na 27 bodov. Jeho hodnota je 9 bodov nad úrovňou dlhodobého priemeru. Vývoj priaznivo ovplyvnili najmä výrobcovia vo výrobe obuvi a výrobkov z kože, výrobe strojov a zariadení a v kovovýrobe. Pokles trendu zaznamenalo iba odvetvie výroby elektrických a optických zariadení.

Konjunkturálne saldo celkového dopytu sa oproti marcu zvýšilo o 1 bod na záporných 8 bodov, čo je 5 bodov nad dlhodobým priemerom. Takmer štyri pätiny respondentov sa prikláňajú k názoru, že dopyt je dostatočný. Pozitívny vývoj bol vo výrobe výrobkov z gumy a plastov a v chemickom priemysle. Respondenti ostatných odvetví prevažne očakávajú zníženie dopytu, najvýraznejšie vo výrobe textilu a odevov a v spracovaní dreva.

Saldo zahraničného dopytu sa znížilo oproti predchádzajúcemu mesiacu o 9 bodov na záporných 12 bodov. Znížený dopyt očakávajú respondenti najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a vo výrobe textilu a odevov. Zlepšenie zahraničného dopytu očakávajú hlavne vo výrobe výrobkov z gumy a plastov a vo výrobe chemických výrobkov. Až 73 % exportérov pokladá dopyt za dostatočný.

Saldo zásob hotových výrobkov v apríli rástlo už štvrtý mesiac za sebou, dosiahlo hodnotu mínus 2 body a oproti marcu sa zvýšilo o 1 bod. Zásoby výrobkov sa zvýšili najvýraznejšie v ťažbe nerastných surovín a v spracovaní dreva. Naopak zásoby klesali najviac v chemickom priemysle a vo výrobe výrobkov z gumy a plastu. Prevažná väčšina respondentov, 86 % považuje zásoby za primerané.

Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace vzrástlo oproti marcu o 7 na 26 bodov. Zvýšenie produkcie predpokladajú hlavne v spracovaní dreva, vo výrobe kovov a kovových výrobkov, vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov a v papierenskom priemysle. Podľa regiónov najviac v košickom kraji a podľa veľkostnej štruktúry v podnikoch s 250 až 499 zamestnancami. Pokles produkcie očakávajú len vo výrobe elektriny, plynu a vody a vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov.

V najbližšom trojmesačnom období sa očakáva pokles cien priemyselných výrobkov, keď saldo kleslo o 13 bodov na 7 bodov. Pokles sa očakáva vo výrobe elektrických a optických zariadení a vo výrobe dopravných prostriedkov. Rast cien predpokladajú najmä producenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, v drevárskom a gumárenskom priemysle.

V nasledujúcich troch mesiacoch respondenti predpokladajú rast zamestnanosti, saldo sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o 3 na 19 bodov. So zvyšovaním počtu zamestnancov uvažujú hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a vo výrobe obuvi a výrobkov z kože, podľa regiónov hlavne v bratislavskom kraji. Znižovanie zamestnanosti predpokladajú najmä v textilnom priemysle a vo výrobe potravín, najmä v prešovskom kraji.

Indikátor dôvery v priemysle dosahoval v minulom roku prevažne kladné hodnoty, aj keď ešte začiatkom roka vykazoval záporné čísla. Najvýraznejší pád však dôvera v priemysle zaznamenala v krízovom roku 2009, kedy neboli výnimkou hodnoty indikátora pod mínus 20 bodov, čo boli najnižšie čísla v histórii merania od roku 1997. Naopak, najlepšia nálada bola v slovenskom priemysle v roku 2007, kedy dokonca prelomila hranicu 20 bodov aj na opačnej, kladnej časti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať