Populácia vzácneho jasoňa červenookého neustále klesá, je jeden z najrýchlejšie miznúcich druhov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jasoň červenooký
Jasoň červenooký. Foto: ilustračné, Thinkstock.
Tento článok pre vás načítala AI.

Populácia jasoňa červenookého, vzácneho a chráneného druhu motýľa, neustále klesá na slovenskej i poľskej strane Pienin, ale aj v ďalších lokalitách. Príčinou je zarastanie pôvodných lokalít výskytu tohto druhu krovitou vegetáciou, ako aj klimatická zmena.

Zhodli sa na tom účastníci dvanásteho ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie z cyklu Vedecký výskum v Pieninách, ktorá sa konala v Červenom Kláštore a bola zameraná práve na spomínaný jeden z najrýchlejšie miznúcich druhov. Informovala o tom Správa Pieninského národného park (PIENAP).

Projekt na posilnenie jasoňa

Na konferencii sa stretlo viac ako 90 účastníkov z vedeckých, akademických a ochranárskych inštitúcií zo Slovenska, Poľska a Českej republiky.

Organizovala ju Správa PIENAPu spolu s poľským národným parkom (PPN). Na pokles početnosti a vznik málopočetných izolovaných populácií jasoňa červenookého v Pieninách ako prví zareagovali Poliaci, ktorí sa jeho záchranou začali zaoberať v roku 1991. V roku 1994 vznikol projekt zameraný na posilnenie tohto druhu v lokalitách Pieninského národného parku.

„Na začiatku realizácie projektu sa jasoň červenooký v slovenskej časti Pienin vyskytoval už iba na dvoch izolovaných lokalitách v počte niekoľko desiatok kusov. Kým k záchrane tohto druhu v PPN sa pristupovalo počas uplynulých desaťročí systematicky a do záchrany jasoňa investovali stovky tisíc eur, žiaľ, na slovenskej strane bola záchrana postavená zväčša na dobrovoľníckej práci a manuálnej práci zamestnancov Správy PIENAPu,“ uvádza sa v správe z konferencie, ktorú spoločne vypracovali riaditeľ Správy PIENAPu Vladimír Kĺč a predseda Rady Správy PIENAPu Miroslav Fulín.

Príčiny úbytku a nevyhnutná ochrana

Účastníci spomínanej konferencie sa tak jednoznačne zhodli na príčinách úbytku aj jednotných prístupoch k nevyhnutnej ochrane druhu. Tá je spojená s reštitúciou biotopov výskytu v území. Príčinou postupného úpadku počtu populácie jasoňa v Pieninách je viacero.

Napríklad upustenie od pôvodného spôsobu hospodárenia spojeného s pastvou a kosením, ale aj spomínaný zrýchlený rast krovitej vegetácie potláčajúcej živné rastliny jasoňa, za ktorým je aj regulácia vodných tokov a zábrany proti zosuvom vybudované nad komunikáciami.

Ako vyplýva zo záverov konferencie, nevyhnutná ochrana vzácneho druhu motýľa je spojená s reštitúciou biotopov výskytu v území. Potrebný je podľa ochranárov, vedcov i akademikov intenzívny manažment pôvodných plôch výskytu rozšírený aj na väčšie plochy.

Pri odstraňovaní náletov a krovitej vegetácie sa chcú v národnom parku inšpirovať skúsenosťami a príkladmi dobrej praxe získanými aj v zahraničí. Ďalším krokom je zachovať geneticky materiál miestnych populácii aj prostredníctvom „umelého” chovu a do záchrany jasoňa červenookého zapájať verejnosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Kĺč