Nemec dokáže zadržať dych na vyše 22 minút

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Tom Sietas Foto: www.guinnessworldrecords.com

Pre Toma Sietasa je myslenie najväčším nepriateľom. Myslenie totiž spotrebúva kyslík – životne dôležitý prvok, bez ktorého by sa nezaobišiel ani na zemi, nieto ešte pri svojich rekordných ponoroch, ktorými šokuje svet. Mladý rodák z Hamburgu tento rok zlomil v poradí už 22. svetový rekord v oblasti športových disciplín zaoberajúcich sa zadržiavaním dychu – pod vodou vydržal presne 22 minút a 22 sekúnd.

Bez názvu
Foto: www.guinnessworldrecords.com

Magické dvojky zohrávajú v živote 35-ročného Nemca dôležitú úlohu – jeho pľúca sú totiž o 20 percent väčšie ako u bežných ľudí v jeho veku. Hoci voda patrila k jeho živlom a podvodný svet ho lákal už od detstva, s profesionálnym potápaním začal až v roku 2000. O svojich zvláštnych schopnostiach až do skončenia strednej školy vôbec netušil. Potom odišiel na rok pracovať na Jamajku, kde ho potápanie uchvátilo naplno. „Celé dni som chodil na pláž, snažil som sa nájsť raje a nejaké pekné ryby. Môj inštruktor potápania si všimol, že sa potápam dosť hlboko a porozprával mi o športe, ktorý by ma mohol zaujať. Po dvoch či troch rokoch som dokázal zadržať dych na tak dlho, ako nikto iný na tejto planéte. Bol som príjemne prekvapený,“ uviedol Sietas.

Hoci k jeho dlhým ponorom prispieva aj veľkosť pľúc a relatívna útlosť, čo spôsobuje nižší objem kyslíka potrebný pre svoje svaly, najdôležitejšou súčasťou jeho výkonov je schopnosť uvoľniť svoje telo aj myseľ. Pri zadržiavaní dychu na desiatky minút musia ísť totiž všetky emócie bokom.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

„Čím emotívnejšie sú vaše myšlienky, tým horšie to je. Takže ak premýšľate o svojej poslednej hádke s priateľkou, tempo tlkotu srdca sa zvýši,“ uviedol Sietas. Nad čím teda premýšľa, keď je dlhé minúty pod vodou? „Sústredím sa na svaly, uvoľňujem napätie, akceptujem potrebu dýchať.“

Minimálne päť hodín pred náročným ponorom neprijíma žiadnu potravu a necháva svoje pľúca naplniť čistým kyslíkom. Odvážny Nemec sa však už párkrát ocitol aj na pokraji smrti – raz v jazere neďaleko Berlína, keď sa mu stratilo orientačné lano a druhý raz sa mu na pobreží Egyptu zasekol opasok so závažím, ktorého sa nevedel zbaviť. Z oboch situácií však nakoniec „vyplával“ bez zranení. „Neviem, či je to obzvlášť výnimočné, ale čím náročnejšia je situácia, v ktorej sa nachádzam, tým pokojnejší zostávam,“ vysvetlil Nemec.

Sietas prekonáva jeden rekord za druhým a častokrát aj svoje vlastné. Ten posledný sa mu podaril v máji tohto roka, keď v priesvitnej nádrži v čínskom meste Čchang-ša vydržal pod vodou neuveriteľných 22 minút a 22 sekúnd. O ďalší rekord sa ešte stále študujúci potápač pokúsi až po ukončení školy. Dovtedy plánuje testovať svoje schopnosti na oveľa prozaickejších miestach. „Je to veľmi praktické na verejných toaletách,“ dodal Sietas so smiechom.

www.guardian.co.uk, www.guinnessworldrecords.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať