Neobývateľná sýpka sa zmenila na zaujímavé loftové bývanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: ASB

Stavba sýpky je trojpodlažný tehlový objekt umiestnený na pozdĺžnom pozemku so záhradou. So susediacim rodinným domom je spojený jednou z priečnych stien obvodového muriva. Fasáda bola zrenovovaná majiteľom v klasickom vidieckom štýle, vnútro objektu však ostalo trvalo neobývateľné.Úlohou rekonštrukcie bolo vytvorenie obytného priestoru, presvetlenie miestností a komunikačné prepojenie objektu s existujúcou zástavbou.

Bez názvu
Foto: ASB

Prestavba sa dotkla celej stavby. Medzi najradikálnejšie zásahy patrili zdvíhanie drevenej stropnej konštrukcie, vytvorenie veľkých otvorových konštrukcií na fasáde či vybudovanie dvoch nových komunikačných uzlov, ktoré obsluhujú celý objekt. Hlavná myšlienka premeny sýpky spočíva v odlíšení starých a nových prvkov. Riadi sa podobne ako pri pamiatkovej obnove farebným alebo materiálovým odlíšením. V interiéri je viditeľné použite dvoch druhov dreva – svetlé a tmavé, kde tmavé predstavuje pôvodné prvky a svetlé drevo z dubu a borovice nové zásahy.

Bez názvu
Foto: ASB

Vstupný priestor tvorí masívne zalomené schodisko z borovicového dreva. Dômyselne vybavené úložné priestory slúžia zároveň ako šatník i sklad. Dizajnovým prvkom je zábradlie, ktoré bolo navrhované pomocou modelovacieho programu Rhinoceros. Tvorí ho systém drevených rámov, náhodne vyskladaných do želaného tvaru.

Druhé nadzemné podlažie je využívané ako denná časť s obývacou izbou a kuchyňou s otvorenou dispozíciou. Podlažie prešlo najradikálnejšími rekonštrukčnými zásahmi. Pôvodný drevený strop nad druhým podlažím bol zvýšený z dôvodu malej svetlej výšky miestnosti. Časť stropnej konštrukcie pri obvodovom murive bola vynechaná a vytvorila priestor na umiestnenie okien siahajúcich až do podkrovných priestorov, ktoré optimálne presvetlili celý interiér.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať