Novak Djokovič v Melbourne postúpil, bola to päťsetová dráma

Novak Djokovič - Stanislas Wawrinka
Srbský tenista Novak Djokovič počas zápasu 4. kola Australian Open, v ktorom v päťsetovej dráme porazil Stanislava Wawrinku 3:2 na sety. Súboj trval 302 minút a svetová jednotka vyhrala rozhodujúci set 12:10. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 20. januára (WEBNOVINY) – Srbský tenista Novak Djokovič postúpil 15. raz v rade do štvrťfinále vrcholného turnaja.

Líder svetového rebríčka ATP zvíťazil v nedeľňajšom zápase osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne nad Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom za 5:02 h veľmi tesne 1:6, 7:5, 6:4, 6:7 (5), 12:10. Zápas sa skončil pred trištvrte na dve nadránom už v pondelok miestneho času.

Obhajca titulu Djokovič pritom prehrával v Rod Laver Arene 1:6, 2:5, resp. v druhom sete aj 3:5 a 0:30 na príjme. V rozhodujúcej časti najprv mal manko brejku a neskôr za stavu 4:4 čelil štyrom brejkbalom, z nich dvom za sebou.

Hrozby pominuli jeho odvážnym stopbalom, chybou súpera z bekhendu aj forhendu a pokazeným returnom. Djokovič za pri skóre 1:1 v treťom sete dostal z dvoch brejkbalov, za stavu 4:3 nezužitkoval šancu, ktorú mu Wawrinka dodal svojou prvou dvojchybou po presne štyroch hodinách boja.

V 22. hre sa Djokovič dopracoval bekhendovým obhodením popri čiare aj s miernym prispením pásky k mečbalu, Wawrinka ho vymazal rezolútnym servisom na „téčko“. Po jeho bekhendovom zlyhaní mal Srb ďalšiu možnosť, Švajčiar tentoraz parádne trafil bekhend do bližšej strany. Následne mal Wawrinka dva gembaly na vyrovnanie, ale nezužitkoval ich, potom ho zradil jednoručný bekhend a pri treťom mečbale inkasoval bekhendové krížne obhodenie v strhujúcej výmene.

Obrazom: Päťsetová dráma medzi Novakom Djokovičom a Stanislasom Wawrinkom

Švajčiarsky tenista Stanislas Wawrinka počas zápasu 4. kola Australian Open, v ktorom prehral v päťsetovej dráme s Novakom Djokovičom 2:3 na sety. Súboj trval 302 minút a rozhodujúci piaty set vyhral Srb 12:10. Foto: SITA/AP

Djokovič mal pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 51:66, Wawrinka divokejšie 69:93. Švajčiar nastrieľal 16 es proti 7 a zvládol až 40 z 58 zákrokov pri sieti, ale po napokon poslednej loptičke sa vpredu načahoval márne. Obaja premenili 7 brejkbalov – zdolaný si utvoril 18 možností, postupujúci len 15.

„Je naozaj ťažké nájsť správne slová na popísanie pocitov, a to najmä v súvislosti s piatym setom. Súper si víťazstvo zaslúžil nemenej ako ja, vzdávam mu veľkú úctu. Predviedol svoje kvality a on bol tým agresívnym hráčom na kurte. Ja som sa len usiloval vytrvať a bojovať. Súper ma nútil naplno behať po celom dvorci, nikdy mi neposlal rovnakú loptičku, počínal si aktívne z oboch strán. Tento úspech pre mňa veľa znamená. Vzbudilo to vo mne spomienky na finále spred dvanástich mesiacov proti ´Rafovi´. Dnešný zápas sa okamžite zaradil k najzaujímavejším a najvzrušujúcejším v mojej kariére,“ cituje Djokoviča twitterové konto Australian Open.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič si medzi najlepšími ôsmimi zmeria sily s českým finalistom Wimbledonu 2010 Tomášom Berdychom, proti ktorému má štatistiku 11:1. Prvú štvrťfinálovú dvojicu predtým utvorili Španieli David Ferrer a Nicolás Almagro. Štyri osemfinálové zápasy v dolnej polovici žrebu sú na programe v pondelok.

Dvadsaťsedemročný 17. muž renkingu Wawrinka napokon ani na 12. pokus nedosiahol svoj premiérový úspech proti úradujúcej jednotke počítačového poradia a jeho maximom na úrovni veľkej štvorky zostáva štvrťfinále US Open 2010 a Australian Open 2011.

Nad Wawrinkom už vedie Djokovič vo vzájomnej štatistike vysoko 13:2 najmä zásluhou trvajúcej série 11 úspechov. Do nedele naposledy mal navrch práve v osemfinále na newyorských US Open 2012. S týmto Švajčiarom neťahal za kratší koniec už od roku 2006. V „maratónoch“ má bilanciu 18:6, Wawrinka 19:14.

Pätnásty Djokovičov prienik do štvrťfinále na Majors bez prerušenia znamená, že 25-ročný Belehradčan osamel v tomto smere na historickej tretej priečke pred Čechom Ivanom Lendlom (14). Suverénne vedie Švajčiar Roger Federer (34, na AO ešte má šancu natiahnuť túto šnúru), druhý je Američan Jimmy Connors (27).

Účastník novembrovej bratislavskej exhibície Tennis Classic Djokovič sa prebojoval do štvrťfinále na južnej pologuli na 6. ročníku za sebou. V tzv. otvorenej ére sa to pri rieke Yarra podarilo aj Federerovi (9), Švédovi Stefanovi Edbergovi (8), Lendlovi (7) a Španielovi Rafaelovi Nadalovi (takisto 6).

Stále platí, že posledným obhajcom trofeje, ktorý hral na nasledujúcom ročníku medzinárodných otvorených majstrovstiev Austrálie a nedostal sa aspoň do štvrťfinále, je od roku 1999 Petr Korda. Čech vtedy už v 3. kole podľahol Američanovi Toddovi Martinovi, neskôr v určitom období členovi Djokovičovho zázemia.

Srb uspel v 9. dueli v rade proti niektorému z hráčov Top 20. Poslednú prehru tohto typu utrpel v septembrovom finále US Open od Brita Andyho Murrayho. Djokovič naposledy zlyhal pred grandslamovým štvrťfinále v 3. kole parížskeho Roland Garros 2009, kde ho zastavil Nemec Philipp Kohlschreiber.

Po čistom hetriku na južnej pologuli siahajúci miestny šampión zo sezón 2008, 2011 a 2012 Djokovič sa počas týchto dvoch týždňov môže stať prvým držiteľom melbournského čistého hetriku v tzv. otvorenej ére. Zároveň má šancu byť po Američanovi Andrem Agassim a Federerovi štvrtým hráčom v Open Ere, ktorý nazbiera na južnej pologuli 4 vrcholné trofeje. „Nole“ vlani vo finále v Melbourne Parku za 5:53 h v jednom z najstrhujúcejších duelov tenisovej histórie zvíťazil nad Nadalom.

Dovedna 5-násobný grandslamový šampión Djokovič sa musí prebojovať aspoň do semifinále, aby mal istotu zotrvania na čele počítačového poradia k 28. januáru. V opačnom prípade ho môže vytlačiť z vrcholu Federer – potreboval by na to získať titul.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na Australian Open:

Novak Djokovič (Srb.-1) – Stanislas Wawrinka (Švaj.-15) 1:6, 7:5, 6:4, 6:7 (5), 12:10

David Ferrer (Šp.-4) – Kei Nišikori (Jap.-16) 6:2, 6:1, 6:4

Tomáš Berdych (ČR-5) – Kevin Anderson (JAR) 6:3, 6:2, 7:6 (13)

Nicolás Almagro (Šp.-10) – Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:2, 5:1 – skreč, Tipsarevič odstúpil pre zranenie päty

Už známe dvojice vo štvrťfinále dvojhry mužov (horná polovica žrebu):

Novak Djokovič (Srb.-1) – Tomáš Berdych (ČR-5) / bilancia: 11:1

David Ferrer (Šp.-4) – Nicolás Almagro (Šp.-10) / bilancia: 12:0

Pondelňajší zostávajúci program osemfinálového 4. kola dvojhry mužov (zhora podľa „pavúka“):

Jérémy Chardy (Fr.) – Andreas Seppi (Tal.-21) / bilancia: 0:0

Gilles Simon (Fr.-14) – Andy Murray (V. Brit.-3) / bilancia: 1:9

Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) – Richard Gasquet (Fr.-9) / bilancia: 3:4

Milos Raonic (Kan.-13) – Roger Federer (Švaj.-2) / bilancia: 0:3

Viac k osobe Andreas SeppiAndy MurrayDavid FerrerGilles SimonJanko TipsarevičJérémy ChardyJo-Wilfried TsongaKei NišikoriKevin AndersonMilos RaonicNicolás AlmagroNovak DjokovičPhilipp KohlschreiberRichard GasquetRoger FedererStanislas WawrinkaTomáš Berdych