Novela Zákonníka práce sa zrejme opäť zmení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Mihál
Podpredseda vlády SR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál prichádza na rokovanie 25. schôdze vlády SR. Bratislava, 24. november 2010. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Návrh novely Zákonníka práce, ktorou chce rezort práce do pracovného kódexu zapracovať príslušné európske smernice, sa bude zrejme opäť meniť. Na tlačovej besede to naznačil minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Ešte počas pripomienkového konania k navrhovanej novele sa ministerstvo práce rozhodlo vypustiť z návrhu ustanovenia o obmedzení agentúrneho zamestnávania, a to kvôli nesprávnemu zapracovaniu smernice o dočasnej agentúrnej práci. Podľa ministra práce Jozefa Mihála je však v návrhu zrejme nesprávne zapracovaná aj smernica o rodičovskej dovolenke a návrate do zamestnania. „Vychádzajú na povrch trošku nové skutočnosti,“ povedal Mihál. Ako pokračoval, počas diskusií o tejto smernici v Bruseli sa ukázalo, že „nie je to možno celkom tak, ako sme my odôvodňovali zapracovanie smernice o rodičovskej dovolenke a návrate späť do zamestnania“. Je podľa neho možné, že na základe nových informácií bude ministerstvo práce a sociálnych vecí korigovať svoje stanovisko k aproximačnej novele Zákonníka práce. „Diskusia o novele sa rozvinie počas januára vo výboroch, kde budem diskutovať s poslancami o tom, aká je podstata tejto smernice,“ dodal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

O návrhu novely Zákonníka práce, ktorou sa majú upraviť ustanovenia o návrate zamestnankyne alebo zamestnanca do práce po rodičovskej dovolenke, bude parlament rokovať v prvom čítaní už na svojej decembrovej schôdzi. Predloženie novely pracovného kódexu rezort práce zdôvodnil potrebou zapracovania príslušných európskych smerníc do slovenského právneho poriadku. Zamestnanca a zamestnankyňu by mal zamestnávateľ zaradiť späť do práce aspoň za takých podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú alebo rodičovskú dovolenku. Zamestnanec a zamestnankyňa by mali mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na príslušnú dovolenku. „Navrhuje sa, aby aj zamestnanec, ktorý sa vráti po skončení rodičovskej dovolenky, mal právo požadovať od zamestnávateľa, aby bol zaradený na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko,“ uvádza sa vo vládou schválenom návrhu novely Zákonníka práce.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí chcelo pôvodne v navrhovanej novele pracovného kódexu zaviesť aj 10-percentný limit na počet dočasne pridelených zamestnancov u zamestnávateľa. Rezort však nakoniec od tohto zámeru ustúpil. Minister práce Jozef Mihál sa rozhodol zmeniť návrh novely pracovného kódexu ešte počas medzirezortného pripomienkového konania. „Dôvodom je zistenie, že smernicu o dočasnej agentúrnej práci zapracovali zamestnanci príslušnej sekcie ministerstva nesprávne, nad rámec jej rozsahu,“ uviedla ešte koncom septembra Andrea Devánová z mediálneho odboru rezortu práce. Aproximáciu stanovísk a smerníc Európskej únie sa tak minister rozhodol posunúť do plánovanej „veľkej“ novely Zákonníka práce, ktorú rezort predstaví začiatkom roka 2011.

Ministerstvo práce pripravuje zásadnejšie zmeny v odvodoch

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) predloží budúci rok návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorá má priniesť zásadnejšie zmeny v systéme sociálneho poistenia. Na tlačovej besede to uviedol šéf rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. „Uvažuje sa o zjednotení fondov Sociálnej poisťovne do jediného fondu,“ povedal. Základné fondy sociálneho poistenia by sa tak podľa neho zlúčili do jedného systému sociálneho poistenia s jednou odvodovou sadzbou. Rezort tiež pripravuje zavedenie tzv. superhrubej mzdy. „Mzdy zamestnancov sa zákonom zvýšia o príslušné percento dnešných odvodov zamestnávateľa na sociálne a zdravotné poistenie,“ objasnil minister. Pri súčasných sadzbách odvodov by podľa Mihála išlo o zvýšenie hrubých miezd zamestnancov približne o 35 %. „Z tejto novej sumy by sa potom vypočítavali odvody, pričom ich výška by bola nastavená tak, aby sa neznížila čistá mzda zamestnanca,“ uviedol.

Ďalším opatrením v nasledujúcej tzv. reformnej novele zákona o sociálnom poistení má byť zníženie odvodov. „V novele, ktorú predstavíme na jar budúceho roku, pôjdeme do znižovania sadzieb,“ potvrdil Mihál. Alternatívou podľa neho je, že by sa zaviedla odpočítateľná položka pri výpočte odvodov s cieľom zvýhodniť pri platení odvodov tých, ktorí majú nižší príjem. Druhou možnosťou je podľa ministra kombinácia oboch prístupov, teda zavedenie odpočítateľnej položky pre výpočet odvodov a zníženie odvodových sadzieb. „Zníženie odvodov by sa malo pozitívne prejaviť aj na strane zamestnávateľa, aj na strane zamestnanca s vízou zvýhodniť pri tom zamestnancov,“ dodal Mihál.

Parlament minulý týždeň schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá mení pravidlá najmä v dôchodkovom a nemocenskom systéme. Materská dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa, sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 55 % na 60 % hrubej mzdy matky. Súčasne sa predĺži obdobie poberania tejto dávky, a to z 28 týždňov na 34 týždňov. Zvýšenie a predĺženie obdobia poberania materskej dávky sa bude týkať aj tých matiek, ktoré začali túto dávku dostávať pred 1. januárom budúceho roka a budú ju poberať aj po tomto termíne. Matkám, ktoré porodili súčasne dve a viac detí, sa bude materská dávka vyplácať 43 týždňov. Ochranná lehota tehotných žien v nemocenskom poistení sa predlžuje zo súčasných 6 mesiacov na 8 mesiacov.

Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku sa podmieňuje stratou príjmu ku dňu vzniku nároku na predčasný dôchodok. Ochranná lehota v nemocenskom poistení sa skracuje zo súčasných 42 dní na 7 dní, a to s cieľom redukovať neodôvodené vyplácanie nemocenských dávok. Podmienky nároku na ošetrovné dobrovoľne nemocensky poistených osôb sa novelou zákona sprísňujú stanovením minimálneho obdobia tohto poistenia na 270 dní, obdobne ako je to pri nemocenskom. Z možnosti dobrovoľného nemocenského poistenia sa vylučujú poberatelia starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov.

Systém redukcie a zvyšovania priemerného osobného mzdového bodu na účely výpočtu dôchodku novela zákona zachováva na úrovni hodnôt platných v roku 2011. Poslanci tiež schválili návrh, aby sa správny fond Sociálnej poisťovne v budúcom roku znížil z pôvodne navrhovaných 2,5 % na 2,4 % z výšky vybraného poistného. Z príspevkov zamestnávateľov do tretieho penzijného piliera sa nakoniec nebudú platiť odvody na sociálne poistenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál