Obama pokračuje v kritike Ruska, veľmoci predpovedá izoláciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRISBANE 16. novembra (WEBNOVINY) – Rusko podľa amerického prezidenta Baracka Obamu upadne do medzinárodnej izolácie, ak bude ruský líder Vladimir Putin zasahovaním na Ukrajine naďalej porušovať medzinárodné právo. Obama novinárom na summite krajín G20 v austrálskom Brisbane v nedeľu povedal, že Spojené štáty budú tvrdo trvať na dodržiavaní základných medzinárodných princípov.

„Jedným z týchto princípov je, že nikto neuskutoční inváziu do inej krajiny a nebude tam podporovať nepriateľa spôsobom vedúcim k rozpadu krajiny, ktorá má mechanizmy na uskutočnenie demokratických volieb,“ vyhlásil americký prezident. Obama tiež nevylúčil možnosť prijatia ďalších sankcií voči Rusku, ak to bude nevyhnutné.

Obrazom: Austrália hostí summit top ekonomík sveta

Obama nezvyčajne ostro vystúpil proti Rusku aj v sobotu, keď povedal, že ruská agresia proti Ukrajine je hrozbou pre celý svet. Svetový rozmer ruskej hrozby podľa neho dokazuje aj zostrelenie malajzijského lietadla nad východnou Ukrajinou, čo majú podľa Západu na svedomí proruskí separatisti podporovaní Moskvou. Ruské konanie na Ukrajine v sobotu v Brisbane kritizoval aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Moskva musí podľa neho okamžite prestať s poskytovaním zbraní a bojovníkov na východ Ukrajiny a mala by tiež využiť svoj vplyv a presvedčiť povstalcov k dodržiavaniu prímeria. Van Rompuy v tejto súvislosti pohrozil Rusku možnosťou prijatia ďalších sankcií voči jeho ekonomike. O prijatí nových sankcií budú v pondelok v Bruseli rokovať ministri zahraničia EÚ.

Lídri sa dohodli na podpore ekonomiky

Lídri krajín skupiny G20 sa na summite v nedeľu dohodli na podpore rastu ich ekonomiky, na boji proti klimatickým zmenám a na zvýšení spolupráce v oblasti boja proti daňovej kriminalite. Dohoda zahŕňa sériu opatrení potrebných na zvýšenie ekonomického rastu krajín G20 o 2,1 percenta v priebehu nasledujúcich piatich rokov. „Toto prinesie globálnej ekonomike ďalšie dva bilióny dolárov a vytvorí milióny pracovných miest,“ píše sa v záverečnom komuniké zo summitu.

Lídri najbohatších krajín sa tiež zhodli na nutnosti užšej spolupráce pri potláčaní daňových únikov a korupcie, pre ktoré vlády prichádzajú o miliardy dolárov ročne. V záujme zabránenia ďalšej ekonomickej kríze sa politici dohodli aj na nutnosti posilnenia právomocí niektorých medzinárodných finančných inštitúcií.

Reč bola aj o klimatických zmenách

Dôležitou témou bol aj boj proti klimatickým zmenám, ktorú Austrália pôvodne nechcela do agendy zahrnúť. Záverečné komuniké však obsahuje výzvu na prijatie „efektívnych opatrení“ namierených proti zmenám klímy, ktoré sa prerokujú na klimatickej konferencii OSN v Paríži v roku 2015. Lídri G20 žiadajú, aby boli závery tejto konferencii právne záväzné.

Spojené štáty v Brisbane oznámili, že prispejú sumou tri miliardy dolárov do medzinárodného Klimatického fondu, ktorý má pomôcť chudobným krajinám zvládať dopady klimatických zmien. Jednotlivé krajiny majú svoje príspevky do spomínaného fondu oznámiť do 20. novembra. Na vytvorení Klimatického fondu sa bohaté krajiny dohodli v roku 2009. Zaviazali sa, že do roku 2020 do fondu prispejú sumou 100 miliárd dolárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Herman Van RompuyVladimir Putin