Obete zemetrasení na Haiti sa odhadujú na tisíce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Haiti_zemetrasenie
Foto: SITA/AP

PORT-AU-PRINCE 13. januára (WEBNOVINY) – Pod sutinami hotela v centre haitského Port-au-Prince, ktorý sa zrútil pri utorňajšom zemetrasení, zostalo uväznených asi 200 ľudí. Informoval o tom predstaviteľ francúzskej vlády pre strednú a južnú Ameriku Alain Joyandet. Väčšina z nich by mala pochádzať z Francúzska, keďže v hoteli prespávajú najmä francúzski turisti a občania Francúzska pracujúci na Haiti. „V hoteli bolo asi 300 hostí, z nich len 100 sa dostalo zo sutín von, čo je pre nás veľmi znepokojujúce,“ vyhlásil Joyandet.

Zemetrasenie, ktoré v utorok večer zasiahlo karibský ostrov Haiti, si vyžiadalo tisíce obetí. Tvrdia to humanitárni pracovníci, ktorí v oblasti pôsobia. Presnejšie údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii, pretože situácia na mieste je úplne chaotická. Pracovník kresťanskej charitatívnej organizácie na Haiti Karel Zelenka tvrdí, že „musí ísť o tisíce obetí“, povedal médiám jeho americký kolega. Bližšie podrobnosti Zelenka prezradiť nestihol, lebo hneď po tejto informácii sa prerušilo telefonické spojenie.

Podľa reportéra agentúry AP, ktorý je v haitskej metropole Port-au-Prince, je zemetrasenie dokonca aj v tejto krajine, ktorá je prírodnými nešťastiami ťažko skúšaná, nepredstaviteľnou pohromou. Väčšiu tragédiu Haiti nezažilo podľa neho najmenej posledných 200 rokov.

Na uliciach ležia tisíce ľudí, niektorí z nich sú mŕtvi, iní umierajú a nemá im kto pomôcť, informuje spravodajca AP. Na Haiti podľa neho nefunguje zdravotníctvo ani záchranné služby, takže ľudia sú odkázaní zväčša na seba samých alebo na pomoc blízkych. „Nemocnice nezvládajú všetkých ľudí,“ potvrdzuje jeho slová Louis-Gerard Gilles, haitský lekár a bývalý poslanec. „Haiťania sa musia modliť. Všetci sa musíme spolu modliť,“ hovorí Gilles. Mnohí Haiťania však začali namiesto modlenia vykrádať obchody zdevastované zemetrasením, informuje agentúra AFP.

Zemetrasenie spôsobilo v Port-au-Prince a jeho okolí zrútenie mnohých budov vrátane prezidentského paláca či sídla OSN. Prvé zemetrasenie, ktoré zasiahlo karibskú oblasť, dosiahlo magnitúdo 7,3. O niekoľko minút neskôr prišla druhá vlna otrasov, najsilnejšie z nich malo magnitúdo 5,9. Ich epicentrum sa nachádzalo 16 kilometrov od Port-au-Prince, kde je situácia najhoršia. V meste vládne panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných spojení.

Na katastrofu už zareagovali mnohé krajiny vrátane USA, Kanady, Francúzska a krajín Latinskej Ameriky. Všetci ponúkajú jednej z najchudobnejších krajín sveta materiálnu pomoc.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať