Obrana skresáva počty zamestnancov, podľa Ľ. Galka ale málo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Armáda
Foto: Archívne foto SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany od 1. októbra mení organizačnú štruktúru, na základe ktorej bude mať k tomuto dátumu historicky najnižší počet zamestnancov za posledných päť rokov.

V porovnaní s rokom 2007 bude mať menej o 1251 zamestnancov a oproti minulému roku by sa mal znížiť počet personálu o 79 ľudí. Počet tabuľkových miest zníži rezort obrany v rámci prebiehajúcej reorganizácie o 189.

„V tomto prípade nejde iba o formálne znižovanie počtu zamestnancov ich presunom na iné odbory alebo podriadené organizácie. Ide o reálne zmeny. Ak by sme si totiž neurobili poriadok vo vlastných radoch a nezefektívnili činnosť ministerstva, nemali by sme ani morálne právo uchádzať sa v súčasnej ekonomickej situácii o ďalšie peniaze z rozpočtu,“ zdôvodnil minister obrany Martin Glváč organizačné zmeny, ktoré budú zavŕšené k 1. októbru 2012.

Ušetria tisíce eur

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Mesačná úspora na mzdových nákladoch je vyčíslená na 105 600 eur.

Personálne zmeny sa týkajú ministerskej časti rezortu a jej podriadených úradov a zariadení. „Súčasná organizačná štruktúra Ozbrojených síl SR sa radikálne meniť nebude, avšak aj v rámci nej do budúcnosti počítame s optimalizáciou štruktúr. Konkrétne závery vyplynú z Bielej knihy obrany SR, ktorú v súčasnosti finalizujeme,“ spresnil minister.

Zároveň zdôraznil, že na ministerstve nejde o hromadné prepúšťanie, ale o plynulý proces racionalizácie vnútorných štruktúr, ktorý prebieha už od apríla.

Glváč pripomína, že za necelý polrok pôsobenia nového vedenia sa dá hovoriť o desiatkach miliónov efektívnejšie vynaložených eur.

Ušetrené peniaze chcú investovať

„Stav rezortu, v akom sme ho prebrali, nás donútil vytvoriť poradný tím na úrovni ministra. Každý člen môjho poradného tímu má konkrétne úlohy, za ktorých splnenie plne zodpovedá. Tento krízový manažment nemáme dôvod skrývať niekde do štruktúr, ako to robili naši predchodcovia. Na rozdiel od nich sa zároveň vyhýbame aj straníckym nomináciám na dôležitých riadiacich postoch. Prvoradým kritériom je pre nás odbornosť,“ vysvetlil.

Šéf rezortu obrany zároveň deklaroval svoj záujem investovať časť z ušetrených peňazí na mzdových prostriedkoch do modernizácie armády. Zároveň však pripomenul, že akútnych problémov, ktoré neboli dlhodobo riešené, je na ministerstve obrany a v jeho podriadených organizáciách oveľa viac.

„VOP Nováky sme prebrali v hodine dvanástej, rovnako nepriaznivá situácia nás čakala vo VOP Trenčín. Ku katastrofálnemu stavu prispeli najmä nekoncepčné ´rozvojové´ riešenia predchádzajúceho vedenia a dlhodobé neriešenie problémov napríklad v sociálnej oblasti,“ pripomenul minister.

Civilných zamestnancov je príliš veľa

Galko
Foto: SITA/Marián Peiger

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko označil avizované personálne zmeny za PR, ktoré má odpútať pozornosť od toho, že „súčasný minister obrany disponuje armádou lukratívne platených poradcov, ktorých počet výrazne prevyšuje počty, akými disponovali jeho predchodcovia a o nejakom šetrení iba rozpráva“.

Bývalá vláda podľa Galka vypracovala strategické hodnotenie, podľa ktorého možno zredukovať viac ako tisíc civilov, nie 79.

„Máme neuveriteľný počet civilov na počet vojakov, približne 7000 civilov na niečo cez 13000 vojakov. Je tam obrovský priestor na redukciu, ale vyzerá to, že odvaha razantne racionalizovať civilnú časť ministerstva a jeho podriadených organizácii chýba,“ uviedol Galko.

Glváč len fňuká, tvrdí Galko

Podľa exministra Glváčove rozhodnutia nie sú signálom zlučovania veliteľstiev, redukcie počtu generálov, zoštíhľovania hlavne veliteľských štruktúr a posilňovania výkonných prvkov mužstva.

„To môže byť pre rezort obrany v súbehu s najnižším plánovaným rozpočtom v histórii (na úrovni pod jedným percentom HDP) likvidačné,“ nazdáva sa Galko.

Glváč by mal podľa neho konečne konať v prospech VOP Nováky, VOP Trenčín a ďalších podriadených organizácií.

„Doteraz sme od neho počuli len samé výhovorky, fňukanie a náreky. Ak v tom lamentovaní bude pokračovať celé volebné obdobie, ujde nám pomyslený vlak a rezort a ozbrojené sily zvlášť, sa z toho už nikdy nespamätajú,“ dodal Galko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartin Glváč