Meniny má: Olívia, Tadeáš

Hádzanári si udržali nádej na postup, v Litve remizovali

Autor: SITA, 7. januára 2016 19:57, aktualizované: 7. januára 2016 20:24
Slováci si k jednej výhre i prehre pripísali na konto prvú remízu, ktorou sa udržali v hre o zisk jedinej postupovej miestenky do play-off.
Slovenskí hádzanári podľahli Lotyšom aj druhýkrát Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
KAUNAS 7. januára (WebNoviny.sk) - Hádzanári Slovenska si udržali nádej v boji o postup na svetový šampionát vo Francúzsku (15. - 29. 1. 2017). Zverenci trénera Martina Liptáka po nádejnom úvode duelu i vydarenom vstupe do druhého dejstva napokon vo štvrtkovom stretnutí 3. kola I. fázy kvalifikácie remizovali v Kaunase s domácimi Litovčanmi 18:18 (6:9).

Slováci si k jednej výhre i prehre pripísali na konto prvú remízu, ktorou sa udržali v hre o zisk jedinej postupovej miestenky do play-off. Po polovici kvalifikácie figurujú s 3 bodmi v tabuľke 1. skupiny na 3. mieste, pričom majú dvojbodový odstup na vedúcu Bosna a Hercegovinu.

Reprezentanti SR sa o zdolanie výberu Litvy budú môcť pokúsiť v sobotňajšej odvete (9. 1.) v Hlohovci so začiatkom o 18.00 h.

Výsledky - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2017 - 1. skupina - 3. kolo - štvrtok:

KAUNAS
Litva - Slovensko 18:18 (9:6)
Najviac gólov za Litvu: Bernatonis 6, Pleta 4
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul - Dudáš 1, Petro, Adamčík, T. Urban 7, M. Straňovský 3, M. Volentics, Antl 4, P. Hruščák, G. Vadkerti, Pekár, L. Urban, D. Krok, Ľ. Ďuriš 3, Guzy
pok. hody: 2/1 - 1/0, vylúčení: 4 - 3, rozhodovali: Baumgart a Wild (obaja Nem.), 1000 divákov

Hlas:

Martin Lipták (tréner SR): "V prvom polčase sme sa nevedeli dostať do tempa, nedokázali sme sa presadiť na postavenú obranu, ale predovšetkým nám nešlo založiť protiútok. V druhom polčase sme zmenili obranu na 1-5, čo nám prinieslo zvrat vo vývoji, lebo sme získali nejaké lopty a dali góly z kontier. Škoda, že pri trojgólovom náskoku sme to neudržali a domáci to stiahli. Stále však žijeme."

I. polčas

Slovenská defenzíva stála v úvode duelu na pevných nohách, hlavnou postavou bol brankár Richard Štochl, ktorého takmer 9 minút nedokázali domáci prekonať. Na opačnej strane sa o góly SR staral krídelník Tomáš Urban, a tak na začiatku 9. min viedli hostia 3:0. Až potom Štochl po sérii šiestich úspešných zákrokov kapituloval. To ešte ani on netušil, že po štvrťhodine hry bude svietiť na ukazovateli skóre priaznivý stav pre Litvu (5:3).

Na prerušenie litovskej šnúry si kouč Lipták zobral vzápätí oddychový čas. Domáci však zvýšili na 6:3 a na druhej strane neuspel z pokutového hodu Antl, ktorý potom v 22. min ukončil dlhé slovenské čakanie na štvrtý gól (4:7). Litovčanov to nepribrzdilo, ale počas presilovky pri vylúčení Pekára zvýžili v 25. min už na 9:4. V závere I. polčasu Slováci predsa len skresali odstup, dvakrát presne zakončil Antl (6:9).

II. polčas

Po prestávke sa ako prví presadili domáci (10:6), no potom T. Urban a Ľ. Ďuriš (postaral sa o prvý gól, ktorého nebol autorom krídelník z tímu SR) znížili na 8:10 a vzápätí bol Štochl úspešný pri pokutovom hode súpera. S chuťou hrajúci T. Urban v 37. min svojím šiestym presným zásahom vyrovnal na 10:10. Litovčania išli do vedenia 11:10, ale hostia odpovedali trojgólovou šnúrou na 13:11 v 41. min. Keď Ďuriš v 49. min zvýšil na 17:14, vyzeralo to nádejne.

O štyri minúty neskôr však Pleta znížil na 17:18 a Litovčania mali viacero možností aj vyrovnať. Štochl však loptu za svoj chrbát nepustil a pomohla mu aj konštrukcia bránky. Domácim sa ho podarilo prekonať až v 59. min zásluhou Bernatonisa. Liptákovi zverenci mali následne výhodu presilovky, ale Antla vychytal brankár a na druhej strane prišlo vylúčenie L. Urbana. To však Litovčania už nepotrestali a tímy sa rozišli zmierlivo (18:18).

GJAKOVA
Kosovo - Bosna a Hercegovina 29:33 (13:17) - hrali v stredu 6. 1.
Najviac gólov: Terziqi 9 - Prce 9

1. Bosna a Hercegovina 3 2 1 0 89:81 5
2. Litva 3 1 2 0 75:71 4
3. Slovensko 3 1 1 1 81:67 3
4. Kosovo 3 0 0 3 75:101 0

Doterajšie výsledky: Kosovo - Litva 26:30, Bosna a Hercegovina - SR 29:25, SR - Kosovo 38:20, Litva - Bosna a Hercegovina 27:27, Kosovo - Bosna a Hercegovina 29:33, Litva - SR 18:18