Meniny má: Melánia

Hádzanári na svetový šampionát nepôjdu, podľahli Bosniakom

Autor: SITA, 13. januára 2016 20:28, aktualizované: 13. januára 2016 21:37
Na zachovanie šance potrebovali Slováci zmazať štvorgólové manko z novembrového vzájomného duelu v Tuzle.
Slovensko - Bosna a Hercegovina Zľava: Marko Panic hráč Bosny, Ľubomír Ďuriš hráč Slovenska a Muhamed Zulfic a Mario Blazevic hráč Bosny a Radoslav Antl hráč Slovenska počas zápasu prvej fázy kvalifikácie v hádzanej o postup na MS 2017 vo Francúzsku. Hlohovec, 13. január 2016. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
HLOHOVEC 13. januára (WebNoviny.sk) - Slovenskí hádzanári sa s určitosťou nepredstavia na majstrovstvách sveta mužov vo Francúzsku (15. - 29. 1. 2017).

Definitívne o tom rozhodla prehra v stredajšom stretnutí 5. kola I. fázy kvalifikácie v Hlohovci s Bosnou a Hercegovinou 24:26 (12:13), ktorá už v predstihu zahatala zverencom trénera Martina Liptáka cestu do play-off a zároveň tým ukončila ich nádeje na účasť na šampionáte.

Na zachovanie šance potrebovali zmazať štvorgólové manko z novembrového vzájomného duelu v Tuzle. Naopak, istotu postupu do júnovej II. kvalifikačnej fázy si už zaistili Bosniaci.

Slováci v tabuľke 1. skupiny klesli na 3. priečku a pred záverečným vystúpením majú už štvorbodové manko na balkánskeho protivníka. Ešte však môžu predstihnúť Litovčanov, ktorí si v Kaunase poradili s Kosovčanmi 42:23 (21:11).

Reprezentanti SR uzavrú kapitolu tejto neúspešnej kvalifikácie v nedeľu 17. januára, keď sa od 17.00 h predstavia v Gjakove proti domácemu outsiderovi z Kosova.

Výsledky - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2017 - 1. skupina - 5. kolo - streda:

HLOHOVEC
Slovensko - Bosna a Hercegovina 24:26 (12:13)
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul - Dudáš, Petro, Adamčík, T. Urban 3, M. Straňovský 4, M. Volentics 3/1, Antl 6/4, P. Hruščák 3, G. Vadkerti, Pekár, L. Urban 1, D. Krok, Ľ. Ďuriš 3, Guzy 1
Najviac gólov za Bosnu a Hercegovinu: Zulfič 6, Burič a Malinovič po 5, Tarabochia 5/4
pok. hody: 6/5 - 6/5, vylúčení: 3 - 6, ČK: 53. Petro (SR) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Hansen a Pettersen (obaja Nór.), 1800 divákov

Skóre mimoriadne dôležitého duelu otvorili v 3. min L. Urban a Slováci na začiatku 6. min po presnej strele M. Straňovského viedli 3:1. Hostia však rýchlo vyrovnali a v úvode druhej desaťminútovky prvýkrát naklonili skóre na svoju stranu (6:5). Potom síce ich kanonier Prce nepremenil pokutový hod, ale v 14. min Malinovič zvýšil na 7:5.

V 18. min bolo 9:7 pre Bosnu, ale ďalších jedenásť minút vyhral tím SR 5:1 a ujal sa vedenia 12:10. Záver prvého dejstva mu však nevyšiel. Trikrát inkasoval a na prestávku išiel s jednogólovým mankom (12:13).

Ani vstup do druhého polčasu nebol v réžii slovenských hráčov. Naopak, hostia zvýšili svoj náskok na tri góly (16:13). Keď Burič v 40. min upravil 18:15, zobral si kouč Lipták oddychový čas. V 50. min vykresal iskierku nádeje na obrat Volentics (19:20).

Vyrovnania sa Slováci dočkali v 52. min zásluhou Hruščáka (21:21). Do záverečnej päťminútovky išli družstvá za stavu 23:23, potom sa dvakrát presadili hostia a rozhodli o osude duelu.

Martin Lipták (tréner SR): "Príčin našej prehry je viacero. Mal som pocit, že sme akoby naháňali výsledok. Škoda, lebo sme si povedali, že dnes ideme vyhrať a nebudeme sa pozerať na to, že potrebujeme zvíťaziť o štyri - päť gólov. V prvom polčase sme urobili osem jednoduchých chýb, čo je strašne veľa. Chceli sme ubrániť spojky súpera, ale tie nám dávali ľahké góly. Keď sme sa v prvom polčase dostali do vedenia o dva góly, vzápätí sme urobili zbytočnú chybu a dostali lacný gól, čo nás dostávalo pod tlak. Mám zmiešané pocity, nezvládli po psychickej stránke. Chlapcom však nemienim nič vyčítať."

Martin Straňovský (krídlo/spojka SR): "Bosna nastúpila takisto ako doma s veľmi skúsenými a kvalitnými hráčmi a nedala nám šancu, aby sme jej v tomto stretnutí gólovo utiekli. Škoda, mrzí nás to. Do zápasu sme išli s tým, že ho musíme vyhrať. Ani sme nerozmýšľali, že potrebujeme zvíťaziť o päť gólov. Bol to náročný súper. Musíme sa začať zlepšovať najmä v útoku, kde nám to viazlo. Obrana bola ešte ako-tak dobrá."

Peter Dudáš (pivot SR): "Dnešný zápas sa mi hodnotí ťažko, lebo sme ho prehrali. Mrzí nás to. Myslím, že sme boli až príliš premotivovaní. Mysleli sme na to, že musíme vyhrať o päť gólov a to nám zväzovalo ruky. Pozahadzovali sme šance, škoda toho."

Miroslav Volentics (krídlo SR): "Všetci sme mali v hlave čo nás čaká. Vedeli sme, že musíme vyhrať o štyri - päť gólov. Ak by sme sa na začiatku chytili a dostali sa do vedenia o dva - tri góly, boli by sme dnešný zápas zrejme zvládli. Žiaľ, to sa nám nepodarilo. Bosniaci dnes zvíťazili zaslúžene."

KAUNAS
Litva - Kosovo 42:23 (21:11)

1. Bosna a Hercegovina 5 4 1 0 156:130 9 - postup do play-off
-------------------------------------------------------------------------------------------
2. Litva 5 2 2 1 144:125 6
3. Slovensko 5 2 1 2 136:120 5
4. Kosovo 5 0 0 5 123:184 0

Doterajšie výsledky: Kosovo - Litva 26:30, Bosna a Hercegovina - SR 29:25, SR - Kosovo 38:20, Litva - Bosna a Hercegovina 27:27, Kosovo - Bosna a Hercegovina 29:33, Litva - SR 18:18, SR - Litva 31:27, Bosna a Hercegovina - Kosovo 41:25, SR - Bosna a Hercegovina 24:26, Litva - Kosovo 42:23