Peter Prevc sa stal svetovým šampiónom v letoch na lyžiach

Peter Prevc
Peter Prevc zlepšil aj rekord na 'mamuťom' mostíku HS-225 Kulm v rakúskom stredisku Tauplitz/Bad Mitterndorf. Foto: SITA/AP

TAUPLITZ/BAD MITTERNDORF 16. januára (WebNoviny.sk) – Slovinský reprezentant v skokoch na lyžiach Peter Prevc je suverénom zimnej sezóny 2015/2016.

Po celkovom prvenstve na prestížnom Turné štyroch mostíkov na prelome rokov a jednoznačnom súčasnom líderskom postavení vo Svetovom pohári si 23-ročný rodák z mesta Kranj vybojoval zlatú medailu na XXIV. majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach na „mamuťom“ mostíku HS-225 Kulm v rakúskom stredisku Tauplitz/Bad Mitterndorf. Prevc tak ovládol obidva vrcholy tohto súťažného ročníka. Druhý skončil Nór Kenneth Gangnes, tretí bol domáci Stefan Kraft.

Prevc napodobnil Kranjeca

Po piatkových dvoch kolách absolvovali „letci“ v sobotu len jeden pokus, záverečné štvrté súťažné kolo rozhodcovská komisia jury zrušila pre nevyhovujúce poveternostné podmienky (silný vietor) a v platnosti zostalo poradie po troch „odskákaných“ kolách.

Peter Prevc dosiahol v dvojdňovej napokon len trojkolovej súťaži jednotlivcov súčet 640,1 bodu a tešil sa z celkového primátu. Po bronze na predchádzajúcich MS 2014 v českom Harrachove vystúpil tentoraz na najvyšší stupienok. V 44-ročnej histórii sa stal iba druhým Slovincom, ktorému sa podarilo získať prvenstvo na svetovom šampionáte v letoch na lyžiach. Pred Prevcom to dokázal iba Robert Kranjec, ten triumfoval v roku 2012 v nórskom Vikersunde.

Prevc utvoril nový rekord mostíka

Na MS 2016 viedol Prevc po 1. kole, ale po piatkovom prvom súťažnom dni mu patrila „až“ druhá priečka o 1,3 bodu za Nórom Kennethom Gangnesom. V sobotňajšom úvodnom pokuse, celkovo treťom súťažnom kole, však famózny Slovinec „doplachtil“ na značku 244 metrov a utvoril nový rekord mostíka Kulm, ten dovtedajší v jeho podaní bol z piatkového prvého kola (243 m).

Líder piatka Gangnes mal napokon na víťaza iba minimálny odstup 3,3 bodu a pri premiére na majstrovstvách sveta v letoch zavesili severanovi na krk striebornú medailu. Na radosť domácich priaznivcov obsadil konečnú tretiu pozíciu Rakúšan Stefan Kraft (629,2 b.), ktorý mal na Prevca manko 10,9 bodu.

Už s výraznejším odstupom za medailovými priečkami skončil štvrtý Nór Johann André Forfang (602,0 b.), piaty bol 43-ročný japonský veterán Noriaki Kasai (600,4 b.) a elitný poltucet doplnil obhajca prvenstva z ostatného svetového šampionátu v Harrachove Severin Freund z Nemecka (565,3 b.). Držiteľ historického maxima v dĺžke letu (251,5 metra z 15. februára 2015 vo Vikersunde, pozn.) Anders Fannemel z Nórska sa musel uspokojiť so 7. priečkou (543,9 b.). Slovensko nemalo zastúpenie.

Tohtotýdňový svetový šampionát v letoch na lyžiach v Rakúsku vyvrcholí súťažou družstiev v nedeľu 17. januára. Prvé kolo je plánované o 14.15 h.

Majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach – Tauplitz/Bad Mitterndorf (Rak.) – mostík HS-225 Kulm:

Jednotlivci – konečné poradie (po troch odskákaných kolách /dvoch piatkových a jednom sobotňajšom/):

1. Peter Prevc (Slovin.) 640,1 bodu (243 m – rekord mostíka/213,5 m/244 m – rekord mostíka), 2. Kenneth Gangnes (Nór.) 636,8 (236 m/216 m/238,5 m), 3. Stefan Kraft (Rak.) 629,2 (226,5 m/220 m/226,5 m), 4. Johann André Forfang (Nór.) 602,0 (230 m/216,5 m/240 m), 5. Noriaki Kasai (Jap.) 600,4 (240,5 m/215 m/220 m), 6. Severin Freund (Nem.) 565,3 (209,5 m/203 m/223,5 m), 7. Anders Fannemel (Nór.) 543,9 (234 m/214,5 m/175,5 m), 8. Richard Freitag (Nem.) 542,8 (211,5 m/186 m/231 m), 9. Jurij Tepeš 535,5 (218,5 m/201,5 m/220 m), 10. Robert Kranjec (obaja Slovin.) 534,9 (204,5 m/213,5 m/210 m)