Meniny má: Pavol, Peter, Petra

Hádzanári sa s kvalifikáciou na MS rozlúčili výhrou v Kosove

Autor: SITA, 17. januára 2016 18:54, aktualizované: 17. januára 2016 22:09
Slovenskí hádzanári už predtým definitívne prišli o šancu postúpiť na svetový šampionát vo Francúzsku.
Hádzanári nezvládli Slovincov, kozmetické úpravy nestačili Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
GJAKOVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Slovenská reprezentácia hádzanárov sa rozlúčila s bojmi o účasť na majstrovstvách sveta mužov vo Francúzsku (15. - 29. 1. 2017) víťazstvom.

Zverenci trénera Martina Liptáka, ktorí v stredu definitívne prišli o šancu postúpiť na šampionát, zdolali v nedeľňajšom stretnutí záverečného 6. kola I. fázy kvalifikácie v Gjakove domácich Kosovčanov 26:22 (15:12) a splnili si úlohu favorita. Vlani v novembri si s nimi v Hlohovci poradili jednoznačnejšie 38:20.

Vďaka tretiemu víťazstvu sa Slováci posunuli v tabuľke skupiny na 2. miesto so ziskom 7 bodov. V konečnom poradí ich mohli za seba odsunúť ešte šesťbodoví Litovčania, ale v Tuzle nestačili na výber Bosny a Hercegoviny (22:31), ktorý už mal istotu postupu do júnovej II. fázy kvalifikácie (play-off). Kosovčania ako outsideri skončili bez bodu štvrtí.

Výsledky - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2017 - 1. skupina - 6. kolo - nedeľa:

GJAKOVA
Kosovo - Slovensko 22:26 (12:15)
Najviac gólov za Kosovo: Krasniqi 5, Ramadani 5/3
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul, Žernovič - Dudáš 1, Petro 2, Adamčík, T. Urban 8/2, M. Straňovský 2, M. Volentics 2/1, M. Briatka 2, G. Vadkerti 2, Pekár 2, L. Urban 2, D. Krok, Ľ. Ďuriš 3, Guzy
pok. hody: 6/5 - 3/3, vylúčení: 4 - 3, rozhodovali: Černavskis a Bogdanovs (obaja Lot.), 500 divákov

Tomáš a Lukáš Urbanovci sa postarali o vydarený vstup Slovákov, ktorí v 5. min vyhrávali 3:0. Liptákovi zverenci mali vývoj pod kontrolou aj v ďalšom priebehu. Po štvrťhodine hry zvýšil Volentics z pokutového hodu už na 11:4. Od stavu 13:6 prišli chvíle domácich, ktorí za necelých päť minút znížili na 10:13. V záverečnej päťminútovke I. polčasu zostal trojgólový rozdiel, tímy odchádzali na prestávku za stavu 12:15 z pohľadu Kosova.

V 33. min najlepší strelec slovenského družstva T. Urban upravil na 16:12, ale neznamenalo to upokojujúci náskok pre hostí. Nasledujúce minút začali Kosovčania ukrajovať z náskoku favorita a v 43. min dosiahol Ramadani vyrovnávajúci gól na 18:18. Po oddychovom čase kouča Liptáka skórovali jeho zverenci štyrikrát za sebou na 22:18 v 50. min. Domáci bojovali aj ďalej, v 55. min zaostávali už len o dva presné zásahy (20:22), ale slovenskí hádzanári si gólmi Ďuriša a T. Urbana už záver postrážili.

Hlas:

Martin Lipták (tréner SR): "Domácich sme sami postavili na nohy. V 20. min sme totiž viedli o sedem gólov, družstvo som prestriedal, ale hráči z lavičky optimálne nenaskočili. Nie je to výčitka, ale jednoducho nám toto nevyšlo podľa predstáv. Kosovčania sa začali približovať. Boli ostrejší v súbojoch, my sme niečo zahodili, oni svoje príležitosti premieňali a dotiahli sa až na remízu. Potom sme však vďaka zákrokom brankára, obrane i protiútoku ušli na 4 - 5 gólov a už to dohrali."

TUZLA
Bosna a Hercegovina - Litva 31:22 (15:14)

1. Bosna a Hercegovina 6 5 1 0 187:152 11 - postup do play-off
-------------------------------------------------------------------------------------------
2. Slovensko 6 3 1 2 162:142 7
3. Litva 6 2 2 2 166:156 6
4. Kosovo 6 0 0 6 145:210 0

Prehľad výsledkov: Kosovo - Litva 26:30, Bosna a Hercegovina - SR 29:25, SR - Kosovo 38:20, Litva - Bosna a Hercegovina 27:27, Kosovo - Bosna a Hercegovina 29:33, Litva - SR 18:18, SR - Litva 31:27, Bosna a Hercegovina - Kosovo 41:25, SR - Bosna a Hercegovina 24:26, Litva - Kosovo 42:23, Kosovo - SR 22:26, Bosna a Hercegovina - Litva 31:22