Velez-Zuzulová aj Vlhová neprešli cez štvrťfinále slalomu

Veronika Velez Zuzulová
Velez-Zuzulová Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 23. februára (WebNoviny.sk) – Víťazmi paralelného slalomu v rámci Svetového pohára 2015/2016 alpských lyžiarov vo švédskom Štokholme sa v utorok večer stali Švajčiarka Wendy Holdenerová a Rakúšan Marcel Hirscher.

Holdenerová zdolala vo finále domácu favoritku

Pre 22-ročnú Holdenerovú je to premiérový triumf v pretekoch, ktoré sa rátajú do bojov o krištáľové glóbusy. Štvornásobný celkový víťaz Svetového pohára Hirscher si pripísal víťazstvo s poradovým číslom 37 a šieste v tejto sezóne.

Holdenerová, ktorá bola nasadenou trojkou atraktívneho „mestského podujatia“ na severe Európy, zdolala vo finále domácu favoritku Fridu Hansdotterovú. Tretia skončila Švédka Maria Pietiläová-Holmnerová, ktorá si poradila s Nórkou Ninou Lösethovou (4.). Vedúci muž Svetového pohára Hirscher (2.) zdolal vo finále Švéda Andreho Myhrera (9.). V súboji o 3. miesto tesne uspel Talian Stefano Gross nad Rusom Alexandrom Chorošilovom.

Slovenské reprezentantky Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová sa z osemfinále prebojovali do štvrťfinále, ale tam sa ich účinkovanie skončilo. Skúsená Velez-Zuzulová vo dvoch jazdách nestačila na Švédku Mariu Pietiläovú-Holmnerovú a Vlhová prehrala vo dvoch priamych súbojoch s už spomenutou Švajčiarkou Holdenerovou.

Velez-Zuzulová druhú jazdu nedokončila

Dvadsaťročná Liptáčka Vlhová v závere rozhodujúcej druhej jazdy chytila „špicara“, jej staršia kolegyňa Velez-Zuzulová v snahe dostihnúť polsekundové manko z prvej jazdy tú druhú ani nedokončila. Velez-Zuzulová patrila medzi favoritky štokholmských „mestských pretekov“, keďže zo štyroch podujatí rovnakého formátu vo Svetovom pohári v minulosti sa na Nový rok 2013 v Mníchove stala celkovou víťazkou a o 28 dní neskôr v Moskve obsadila 2. miesto.

Obe Slovenky skončili v atraktívnych „výberových“ pretekoch najlepšej svetovej slalomovej šestnástky na delenom 5. mieste a do hodnotenia Svetového pohára v slalome aj celkovo si pripísali po 40 bodov. Keďže však Švédka Hansdotterová celkovo zvíťazila, vďaka zisku 80 bodov v slalomovom hodnotení SP zvýšila svoj náskok pred Velez-Zuzulovou na 139 bodov.

Vlhová si do budúcnosti želá viac paralelných pretekov

Vlhová zostala na piatej priečke v slalomovom poradí SP. Do konca sezóny SP žien zostáva odjazdiť slalomy v Jasnej (6. 3.) a finálový v Sankt Moritzi (19. 3.).

„Na prvý raz to nebolo zlé, ale nie som spokojná, lebo som nevyhrala. Bola to však dobrá skúsenosť. Vedeli sme, že to bude rýchle a náročné na presuny po jednotlivých kolách. Škoda toho záveru štvrťfinále, ale už s tým nič nenarobím. Do budúcnosti by som privítala, keby týchto paralelných pretekov bolo viac,“ povedala Petra Vlhová v reakcii pre agentúru SITA.

V Štokholme sa jazdilo na 190 m dlhej trati, na ktorej bolo osadených 20 bránok a súčasťou boli aj dva skoky. Právo štartu malo prvých dvanásť žien, resp. mužov z aktuálnej slalomovej listiny Svetového pohára plus štyri najlepšie pretekárky, resp. pretekári z celkového štartového poradia SP. Preteky vo švédskej metropole boli súčasťou slalomového aj celkového hodnotenia Svetového pohára.

Svetový pohár 2015/2016 alpských lyžiarov – Štokholm (Švéd.) – utorok – paralelný slalom – výsledky: