Meniny má: Pavol, Peter, Petra

Slovenské basketbalistky zvíťazili v Portugalsku o 30 bodov

Autor: SITA, 25. februára 2016 10:37
Na európsky šampionát v roku 2017 postúpia víťazi deviatich skupín a šesť najlepších družstiev na druhých miestach.
Lucia Kupčíková Lucia Kupčíková (vpravo) nastrieľala v stredajšom zápase kvalifikácie osem bodov. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský
ÍLHAVO 25. februára (WebNoviny.sk) - Reprezentantky Slovenska zvíťazili v Ílhave v stredu neskoro večer nad domácim Portugalskom presvedčivo 64:34 (36:15) v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy basketbalistiek 2017 do Česka. Favorizované zverenky Maroša Kováčika od úvodu držali opraty zápasu pevne v rukách a dosiahli tretie víťazstvo v E-skupine.

Družstvo vyzbrojené dvoma najlepšími Slovenkami uplynulého desaťročia Zuzanou Žirkovou a Luciou Kupčíkovou si rýchlo utvorilo dvojciferný náskok, ktorý už v prvom polčase narástol na rozhodujúcich 21 bodov. Po zmene strán ho hostky ešte zvýraznili. V tabuľke majú teraz rovnakú bilanciu ako Maďarky, ktoré prehrali na Islande 77:87.

Výber SR nastúpi v záverečnej tretine kvalifikácie v novembri 2016 doma najprv proti Islandu a potom privíta Maďarsko, kde minulý týždeň v sobotu prehral o bod 64:65. Na ME 2017 postúpia víťazi deviatich skupín a šesť najlepších družstiev na druhých miestach. Česko ako usporiadateľ má istú miestenku. Slovenky nechýbali na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy od Lotyšska 2009. Štartovali aj v Poľsku 2011, Francúzsku 2013 a Maďarsku 2015.

Výsledky - E-skupina - streda:

Portugalsko - Slovensko 34:64 (9:24, 6:12, 6:19, 13:9)
Najviac bodov Portugalska: Livulová 13, Lopesová 5
Zostava a body Slovenska: Jurčenková 17 (11 doskokov), D. Baburová 8, Bálintová 5, Hruščáková 4, T. Páleníková 0 (Žirková 18/3 trojky, Kupčíková 8, Kmeťová 4, Palušná, A. Baburová, Slamová a Lukačovičová po 0)
TH: 16/10 - 15/14, fauly: 20 - 23, trojky: 2 - 6, rozhodovali: Araňa (Šp.), Bayot (Fr.) a Hickman (Angl.), 2500 divákov

Island - Maďarsko 87:77 (22:15, 24:20, 22:21, 19:21)