Slovenskí kajakári bodovali, na ME získali tri medaily

Slováci majú na MS prvú medailu, štvorkajak vybojoval zlato
Prvé medaily vybojoval v nedeľu štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. Foto: facebook.com/canoesk

MOSKVA 26. júna (WebNoviny.sk) – Dve zlaté medaily v rozpätí necelej hodiny, to je skvostná bilancia slovenských reprezentantov v nedeľu predpoludním na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Moskve.

O prvé zlato sa postaral štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka v K4 na 1000 m, druhé celkom nečakane pridal dvojkajak Martin Jankovec a Gábor Jakubík v disciplíne K2 500 m. Popoludní pridala do slovenskej zbierky cenných kovov bronz v disciplíne K1 200 m Ivana Kmeťová.

Slovenský štvorkajak potvrdil počas víkendu v Moskve v príprave na olympijské hry skvelú fazónu. Po sobotňajšom striebre na K4 500 m v nedeľu elitná slovenská loď na dvojnásobnej – olympijskej trati zvíťazila pred Rusmi a Poliakmi. Ruskí reprezentanti na druhom mieste zaostali o 516 tisícin sekundy, Poliaci na treťom o 1,800 s. Úradujúci európski šampióni z Račíc Česi sa nedostali do finále. V semifinále obsadili nepostupovú štvrtú priečku.

Dobré tempo nasadili hneď po štarte

„Bola to dobrá jazda, chytili sme štart na rozdiel od soboty. Dobré tempo sme nasadili hneď po štarte, potom sme prešli do solídneho traťového tempa, ktoré sme dokázali v závere ešte vystupňovať. Bola to vydarená jazda s dobrým časom na to, že fúkal pomerne silný bočný vietor. Sme veľmi spokojní,“ uviedol háčik slovenského tímu v K4 Denis Myšák pre agentúru SITA. K striebornej medaile zo soboty na 500 m poznamenal: „Čo sa týka soboty, som trochu nahnevaný, lebo som na začiatku skôr zatiahol a nabúrali sme do bloku. Museli sme to potom na trati dobiehať a sily nám chýbali v závere, kde boli lepší Maďari. S odstupom času si aj získané striebro veľmi vážim.“

Najstarší člen zlatej a striebornej posádky, 37-ročný Juraj Tarr zhodnotil víkend v Moskve takto: „Na päťsto metrov sme urobili nejaké chybičky. Aj tak to však stačilo na strieborné medaily. Na tisícke som čakal vzhľadom na konkurenciu tvrdší boj, no zvládli sme to. Stále však máme na čom pracovať, najmä v strednej časti trate. Samozrejme, medaily sú krásnym povzbudením do záverečnej prípravy do Ria de Janeiro.“

Európsky šampionát bol dôležitým testom pred Riom

Finále na 1000 m Slováci rozbehli tak, že od úvodných metrov si kontrolovali čelo pretekov. Po 250 m figurovali na treťom mieste o 0,34 za Portugalčanmi. Po polovici trate bolo Slovensko už prvé s minimálnym náskokom 8 stotín sekundy pred Poľskom. Po 750 m sa na čelo dostali domáci reprezentanti o 17 stotín pred Slovákmi, ale záver najlepšie vyšiel slovenskej lodi. Ide o šestnástu zlatú a celkovo 41. medailu pre Slovensko v histórii majstrovstiev Európy od roku 1997.

Štvorkajak Myšák, Vlček, Tarr a Linka je úradujúcim majstrom sveta z Milána 2015 na 1000 m, okrem zlatých medailí si Slováci vtedy zabezpečili aj istotu účasti na OH 2016 v Riu de Janeiro. Európsky šampionát v Moskve bol pre nich dôležitým testom pred augustovým vrcholom sezóny v Riu. Erik Vlček a Juraj Tarr majú na moskovský kanál v Krylatskom medailové spomienky aj na rok 2014, keď sa tam stali majstrami sveta v K2 na 500 aj 1000 m.

V disciplíne K2 500 m bodovali Jankovec a Jakubík

Slovenskí reprezentanti Martin Jankovec a Gábor Jakubík sa nečakane stali majstrami Európy v disciplíne K2 500 m a tešia sa z prvého cenného kovu na vrcholnom podujatí v rovnakej lodi, keďže začali spolu jazdiť len v tejto sezóne. Slováci zvíťazili výsledným časom 1:29,712 min s náskokom 272 tisícin sekundy pred Španielmi Gabrielom Campom a Rubenom Millanom. Tretí skončili Bielorusi Vitalij Belko a Roman Petrušenko.

„Sme nadmieru spokojní. Trošku nás to zaväzuje smerom k olympijským hrám, najmä čo sa týka K4, ale to je v poriadku. Keď sa zvíťazí, vždy sa to dobre hodnotí. Chlapom nemám čo vyčítať. Všetko bolo ideálne. Zvolili super taktiku, držali sa vpredu a v závere to ešte vystupňovali. Ušli poľskej aj ruskej lodi a s prehľadom zvíťazili,“ hodnotil športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a vedúci výpravy SR v Moskve Filip Petrla pre SITA.

K zlatej jazde „kádvojky“ na 500 m Petrla poznamenal: „Jankovec a Jakubík príjemne prekvapili, nečakal som, že sa stanú majstrami Európy. Veril som, že zabojujú o tretie miesto, tam mali reálne siahať ich šance. Finále im vyšlo excelentne, od štartu do cieľa boli na prvej pozícii. Trochu na nich v závere dobiedzali Španieli, ale udržali si prvé miesto a zvíťazili.“ Člen zlatej „kádvojky“ Gábor Jakubík pre Pravdu skonštatoval: „Zlato je zlato. Veľmi sa teším. Štart nám vyšiel výborne, ani som nevnímal, ako boli na tom ostatní. Tí, čo boli vedľa nás, ihneď zaostali. Išli sme naplno a zlatá medaila je skvelá.“

Kmeťová si odniesla bronzovú medailu

V A-finále disciplíny K1 200 m Ivana Kmeťová skončila na tretej pozícii, keď ju zdolali iba zlatá Turkyňa Lasma Liepová a strieborná Britka Jess Walkerová. Kmeťová zaostala za zlatou medailou o 208 tisícin sekundy a získala prvú medailu z vrcholného podujatia v individuálnej disciplíne.

Vlani na ME v Račiciach skončila na 200 m v A-finále deviata. V minulosti si vybojovala na európskom šampionáte 6 medailí, ale všetky v spoločnej lodi v Martinou Kohlovou v disciplínach K2 200 a K2 500 m.

Výsledky:
MUŽI

K4 1000 m – finále: 1. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka) 2:51,640 min, 2. Rusko 2:52,156, 3. Poľsko 2:53,440, 4. Portugalsko 2:53,548, 5. Španielsko 2:53,960, 6. Bielorusko 2:54,616

K2 500 m – A-finále: 1. Martin Jankovec, Gábor Jakubík (SR) 1:29,712 min, 2. Gabriel Campo, Ruben Millan (Šp.) 1:29,984, 3. Vitalij Belko, Roman Petrušenko (Biel.) 1:30,816

C1 500 m – A-finále: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:48,520, 2. Michail Pavlov (Rus.) 1:50,548, 3. Oleg Tarnovskij (Mold.) 1:50,832

K1 500 m – A-finále: 1. Tom Liebscher (Nem.) 1:37,684, 2. René Poulsen (Dán.) 1:39,184, 3. Bence Nádas (Maď.) 1:39,192

C2 500 m – A-finále: 1. Viktor Melantiev, Ivan Štyl (Rus.) 1:41,216, 2. Chirila Iosif, Victor Mihalachi (Rum.) 1:42,796, 3. Vitalij Verheles, Denis Kamerylov (Ukr.) 1:43,520

K1 200 m: 1. Liam Heath (V. Brit.) 34,412, 2. Petter Menning (Švéd.) 34,872, 3. Aleksejs Runjančevs (Lot.) 35,072

K2 200 m: 1. Nebojsa Grujič, Marko Novakovič (Srb.) 31,284 s, 2. Bence Horváth, Máté Szomolányi (Maď.) 31,332, 3. Ronald Rauhe, Tom Liebscher (Nem.) 31,384

C1 200 m: 1. Andrej Krajtor (Rus.) 39,080, 2. Henrikas Zustautas (Litva) 39,432, 3. Arcem Kozyr (Biel.) 39,440

C2 200 m: 1. Gleb Saladucha, Alexandr Vaučeckij (Biel.) 36,996, 3. Alexander Kovalenko, Andrej Krajtor (Rus.) 37,464

K1 5000 m: 1. Fernando Pimenta (Portug.) 20:09:690 min, 2. René Poulsen (Dán.) 20:11,870, 3. Oleg Jureňa (Biel.) 20:12,420,…7. Marek Krajčovič (SR) 20:41,840

C1 5000 m: 1. Tamás Kiss (Maď.) 22:15,350, 2. Ronald Verch (Nem.) 22:19,180, 3. Mateusz Kamiňski (Poľ.) 22:48,500,…7. Matej Rusnák (SR) 23:58,600

ŽENY

K1 500 m – B-finále: 1. (10.) Ivana Kmeťová (SR) 1:54,064, 2. (11.) Begona Lazkanová (Šp.) 1:55,332, 3. (12.) Lucie Matoušková (ČR) 1:56,864

K1 500 m – A-finále: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:48,600, 2. Franziska Weberová (Nem.) 1:49,324, 3. Emma Jörgensenová (Dán.) 1:49,576

K2 500 m – A-finále: 1. Gabriella Szabóová, Danuta Kozáková (Maď.) 1:41,316, 2. Sabrina Heringová, Steffi Kriegersteinová (Nem.) 1:42,556, 3. Nadzeja Ľapešková, Marina Litvinčuková (Biel.) 1:43,564

K1 200 m: 1. Lasma Liepová (Tur.) 40,792 s, 2. Jess Walkerová (V. Brit.) 40,940, 3. Ivana Kmeťová (SR) 41,000

K2 200 m: 1. Franziska Weberová, Tina Dietzeová (Nem.) 37,548, 2. Jelena Terechovová, Anastasia Nevská (Rus.) 38,296, 3. Margarita Machnevová, Marina Litvinčuková (Biel.) 38,448

C1 200 m: 1. Olesia Romasenková (Rus.) 47,616, 2. Stanilia Stamenovová (Bulh.) 48,712, 3. Paula Postarová (Rum.) 49,116

K1 5000 m: 1. Marina Litvnčuková (Biel. ) 22:23,450 min, 2. Dóra Bodónyiová (Maď.) 22:24,550, 3. Juliana Salachovová (Rus.) 22:25,75

Viac k osobe Denis MyšákErik VlčekGábor JakubíkIvana KmeťováJuraj TarrMarek KrajčovičMatej RusnákTibor Linka