Martin Otčenáš má zlato zo stíhačky na MS v letnom biatlone

Martin Otčenáš
Martin Otčenáš Foto: SITA/Dušan Hein

OTEPÄÄ 28. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Martin Otčenáš nadviazal na svoj sobotňajší triumf v šprinte a v nedeľu v čase 34:26,2 min s náskokom 28,1 sekundy pri troch streleckých chybách získal zlatú medailu aj v stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na majstrovstvách sveta v letnom biatlone dospelých a juniorov v estónskom Otepää (26. – 28. augusta).

Dvadsaťdeväťročný popradský rodák Otčenáš obhájil svoje prvenstvo v tejto disciplíne spred dvanástich mesiacov z rumunského Cheile Gradistei a celkovo má na letných MS medailovú bilanciu už 3-0-2. Člen VŠC Dukla Banská Bystrica Otčenáš bol okrem spomenutých troch víťazstiev tretí v rýchlostných pretekoch v ruskom Ťumeni 2014 a minulý rok.

Otčenáš triumfoval spôsobom štart – cieľ. Na prvých troch položkách urobil po jednej chybe (vždy to bol štvrtý terčík), záverečnú štvrtú však zvládol čisto a už nedal Kľachinovi šancu.

„Som naozaj hrdý na tento môj výsledok aj skutočnosť, že sa mi podarilo bezchybne absolvovať štvrtú streľbu. Cítil som Sergeja za chrbtom a vnímal som ho na strelnici. Bolo mi jasné, že si musím počkať na samotný záver, pretože v biatlone nikdy neviete až do posledných chvíľ,“ citoval Otčenáša web Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Gereková si oproti rýchlostným pretekom pohoršila

Renomovaná Fínka Kaisa Mäkäräinenová sa v čase 30:40,3 min suverénne o 2:10,0 stala víťazkou stíhačky žien na 10 km. Zlepšila sa o tri miesta oproti sobotňajšiemu šprintu, v ktorom urobila štyri strelecké chyby na dvoch položkách, teraz iba jednu na štyroch. Striebro si vybojovala víťazka rýchlostných pretekov Olena Pidgrušná z Ukrajiny a bronz získala Anna Frolinová v službách Kórejskej republiky – tiež klesla o jeden stupienok v porovnaní so sobotou.

Slovenka Jana Gereková skončila s piatimi zlyhaniami na palebnej čiare a mankom 4:28,1 min na 17. pozícii, oproti rýchlostných pretekom sa zhoršila o päť miest. Krajanka Andrea Hôrčiková napokon nenastúpila.

Tridsaťtriročná päťnásobná medailistka (1-1-3) zo zimných svetových šampionátov a celková víťazka Svetového pohára 2010/2011 a 2013/2014 Mäkäräinenová predtým naposledy štartovala na letných MS v roku 2007 práve v Otepää a radovala sa z dvoch zlatých medailí.

Migda nadviazal na svoj triumf zo šprintu

Ukrajinec Anton Migda za 35:06 min s náskokom 7,5 sekundy pri jednej chybe na strelnici zvíťazil v stíhacích pretekov juniorov na 12,5 km. Nadviazal na svoj triumf zo sobotňajšieho šprintu. Druhé miesto si zopakoval Čech Jan Burian, ktorý doplatil na štyri nesklopené terčíky.

Zo vstupnej piatej pozície sa na bronzovú posunul Ukrajinec Maxim Ivko (+54,3) tiež so štyrmi ranami vedľa. Slovák Šimon Bartko (+5:57,0) po deviatich zlyhaniach na palebnej čiare obsadil 25. priečku, krajan Matej Baloga (+6:48,0) s ôsmimi chybami figuruje na 31. mieste vo výsledkovej listine.

Ruska Natalia Gerbulovová triumfovala v čase 33:40,6 min s troma chybami na strelnici v stíhačke junioriek na 10 km. Poskočila o dve priečky oproti rýchlostným pretekom.

Ďalšie striebro – tentoraz s mankom 1:46,8 pri siedmich nesklopených terčíkoch – získala Poľka Kinga Mitorajová a tretia skončila ukrajinská držiteľka zlata zo sobotňajšieho šprintu Anastasia Merkušinová (+2:11,5), ktorá sa na palebnej čiare pomýlila šesťkrát. Slovenka Anna Netíková so šiestimi ranami vedľa finišovala na 29. mieste, zaostala o 10:30,1 min. Oproti rýchlostným pretekom klesla o tri miesta.