Skvelá Velez-Zuzulová bola v Killingtone druhá, Vlhová piata

Veronika Velez Zuzulová
Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová počas pretekov v slalome. Killington, 27. novembra 2016. Foto: SITA/AP

KILLINGTON 27. novembra (WebNoviny.sk) – Američanka Mikaela Shiffrinová sa stala suverénnou víťazkou druhého slalomu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok v Killingtone.

Skvelé druhé miesto s odstupom 73 stotín sekundy obsadila Slovenka Veronika Velez-Zuzulová. Bronzová Švajčiarka Wendy Holdenerová zaostala o 86 stotín. Druhá elitná slovenská slalomárka Petra Vlhová obsadila piate miesto s mankom 1,35 s na Shiffrinovú.

Shiffrinová suverénne vedie

Fenomenálna Američanka má z dvoch slalomov aktuálnej sezóny plný počet 200 bodov a suverénne vedie aj celkové poradie Svetového pohára. Vlhová je v bojoch o veľký glóbus priebežne štvrtá a Velez-Zuzulová šiesta. Ešte lepšie sú na tom Slovenky v hodnotení slalomu. V ňom figuruje Velez-Zuzulová na treťom a Vlhová na štvrtom mieste.

„Ďakujem fanúšikom za neuveriteľnú atmosféru, ktorú dokázali vytvoriť. Ani som neverila, že to môže takto skvele vyjsť a že v takom krátkom čase môžem dosiahnuť toľko víťazstiev. Na rekordy však nemyslím, stačí mi, ak budem naďalej rýchla,“ uviedla Mikaela Shiffrinová v prvej televíznej reakcii po víťazstve. Neskôr na tlačovej konferencii dodala: „Fantastická kulisa ma hnala dopredu. Včera bolo 16 000 ľudí a ktovie, koľko ich bolo dnes. Bola som pod tlakom, lebo som veľmi chcela zvíťaziť po neúspechu v obrovskom slalome. Je super, že sa mi to podarilo.“

Divákov pochválila aj Veronika Velez-Zuzulová. „Boli to veľmi pekné preteky. V tomto čase zvykneme súťažiť v Aspene a tam nikdy nebýva taký záujem o našu súťaž ako teraz v tomto stredisku. Bola to pre mňa veľmi pekná skúsenosť jazdiť v Killingtone,“ uviedla Velez-Zuzulová podľa webu FIS. Jej krajanka Petra Vlhová nebola spokojná so svojou jazdou v prvom kole, v ktorom sa prakticky rozhodlo o pretekoch, v ktorých skončila piata.

„To prvé kolo, nešla som ho ako som mala ísť. Bolo to pomalé, tam som si to prehrala. Dnes sa rozhodlo všetko v prvom kole. V druhom kole to už bolo rozbité a iba sme si všetky udržali pozície. Mrzí ma to, ale keď to vezmem ako celok, piate miesto je super a Amerika bola pre mňa celkom úspešná,“ uviedla Petra Vlhová pre agentúru SITA.

Velez-Zuzulová išla dobre už v prvom kole

Shiffrinová má iba 21 rokov a ešte v tínedžerskom veku vybojovala olympijské zlato, dva tituly majsterky sveta a tri slalomové glóbusy za celkový sezónny triumf v hodnotení SP v najtočivejšej disciplíne. O štvrtý prišla vlani vinou zranenia, ale nedávno vo fínskom Levi a teraz v Killingtone zvýšila počet víťazstiev vo Svetovom pohári v slalome na 21.

Velez-Zuzulová postavila základy skvelému výsledku už v prvom kole, keď razantnou a technicky skvele zvládnutou jazdou ako jediná dokázala ako-tak konkurovať skvelej Američanke Mikaele Shiffrinovej. Domáca favoritka viedla s náskokom 65 stotín pred Velez-Zuzulovou, Švajčiarka Wendy Holdenerová na tretej priečke zaostávala už o 94 stotín, odstup piatej Vlhovej na líderku bol 1,54 s.

V druhom kole si skúsená 32-ročná Slovenka na trati, ktorú staval jej otec Timotej Zuzula, udržiavala drobný náskok pred súperkami. Napriek chybičkám v strednej časti trate v čase prejazdu cieľom pri jej mene svietila prvá priečka. Radostný pokrik do televíznych kamier znamenal spokojnosť, ale v tej chvíli už bola na trati Mikaela Shiffrinová. A hoci sa nevyhla drobným chybičkám, napokon ešte o čosi zvýšila náskok pred Velez-Zuzulovou na výsledných 73 stotín sekundy.

Stálica slovenského slalomu Velez-Zuzulová si zapísala 26. pódiové umiestnenie v kariére, z toho dvanástykrát sa postavila na výslednú druhú priečku. Jej o 11 rokov mladšia krajanka Vlhová po skvelom treťom mieste z Levi tentoraz na stupne víťazov nedosiahla, ale piatym miestom potvrdila príslušnosť k elite. Od štvrtej priečky Nórky Niny Lösethovej ju delila jediná stotinka sekundy.

Americké stredisko Killington na východnom pobreží v štáte Vermont hostilo počas víkendu ženskú elitu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vôbec po prvý raz.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Killington (USA) – nedeľa – výsledky:

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:27,95 min, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +0,73 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,86, 4. Nina Lösethová (Nór.) +1,34, 5. Petra Vlhová (SR) +1,35, 6. Lena Dürrová (Nem.) +1,49

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 4 z 37 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 325 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 168, 3. Nina Lösethová (Nór.) 165, 4. Petra Vlhová (SR) 157,

5. Tessa Worleyová (Fr.) 140, 6. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 130

Poradie vo Svetovom pohári v slalome (po 2 z 10 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 200 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 140, 3. Veronika Velez-Zuzulová 130, 4. Petra Vlhová 105,

5. Nina Lösethová (Nór.) 82, 6. Šárka Strachová (ČR) 72

Veronika Velez-Zuzulová v Top 3 v pretekoch Svetového pohára (26) – bilancia 4 – 12 – 10:

1. miesto – Semmering (Rak., 29. 12. 2012)