Calle Halfvarsson po šprinte ovládol aj 10 km voľne

Calle Halfvarsson
Calle Halfvarsson (vpravo) vyhral preteky na 10 km voľným štýlom v behu na lyžiach v nórskom Lillehammari. Foto: SITA/AP

LILLEHAMMER 3. decembra (WebNoviny.sk) – Švédskym triumfom sa skončili sobotňajšie preteky na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom v rámci druhého kola Svetového pohára v behu na lyžiach v nórskom Lillehammari.

Víťazstvo si odniesol Calle Halfvarsson, ktorý bol v cieli iba o 8 desatín sekundy rýchlejší ako jeho krajan Marcus Hellner. Stupne víťazov doplnil Rus Sergej Usťugov s odstupom 6,7 s. Favorizovaní Nóri obsadili ďalšie tri priečky v poradí Finn Haagen Krogh (+7,4), Simen Hegstad Krüger (+13,2) a Martin Johnsrud Sundby (+13,5).

Víťazný Halfvarsson potvrdil skvelú formu, keďže v piatok triumfoval aj v šprinte klasickou technikou v rovnakom nórskom dejisku. Celkovo to je pre 27-ročného severana tretí triumf a spolu so štafetami desiate pódiové umiestnenie v pretekoch SP v kariére. Predtým sa tešil aj v šprinte voľnou technikou na sklonku roka 2013 v nemeckom Oberhofe. Halfvarsson si upevnil vedúcu pozíciu vo Svetovom pohári. V hodnotení SP v tzv. dlhých behoch je lídrom Iivo Niskanen z Fínska.

V 97-člennom štartovnom poli figurovali aj dvaja slovenskí reprezentanti, skončili ďaleko za bodovanými pozíciami. Peter Mlynár obsadil 76. a Miroslav Šulek posledné 97. miesto s mankom 3:50 min na víťazného Halfvarssona. Preteky v Lillehammeri sú súčasťou tzv. Trojdňovej Tour, ktorej sumárne výsledky sa tiež rátajú do celkového hodnotenia bojov o krištáľové glóbusy. Aj v tomto hodnotení je na čele Halfvarsson.

Svetový pohár v behu na lyžiach – Lillehammer (Nór.):

Muži – 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom: 1. Calle Halfvarsson 23:04,9 min, 2. Marcus Hellner (obaja Švéd.) +0,8 s, 3. Sergej Usťugov (Rus.) +6,7, 4. Finn Haagen Krogh +7,4, 5. Simen Hegstad Krüger +13,2, 6. Martin Johnsrud Sundby (všetci Nór.) +13,5,…73. Peter Mlynár +2:26,9,…97. Miroslav Šulek (obaja SR) +3:50,0.

Poradie vo Svetovom pohári – veľký glóbus (po 4 z 32 pretekov): 1. Calle Halfvarsson (Švéd.) 216 bodov, 2. Paal Goldberg (Nór.) 145, 3. Iivo Niskanen (Fín.) 144, 4. Emil Iversen (Nór.) 144, 5. Finn Haagen Krogh 122, 6. Martin Johnsrud Sundby (obaja Nór.) 104

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení tzv. dlhých behov (po 2 z 19 pretekov): 1. Iivo Niskanen (Fín.) 104 bodov, 2. Emil Iversen 96, 3. Martin Johnsrud Sundby (obaja Nór.) 94, 4. Calle Halfvarsson (Švéd.) 86, 5. Finn Haagen Krogh 80, 6. Simen Hegstad Krüger (obaja Nór.) 59