Iba sedemnásťročný Prevc si vyskákal triumf v Klingenthali

Domen Prevc
Slovinec Domen Prevc dosiahol 2. triumf na podujatí Svetového pohára. Klingenthal, 4. december 2016. Foto: SITA/AP

KLINGENTHAL 4. decembra (WebNoviny.sk) – Iba sedemnásťročný slovinský skokan na lyžiach Domen Prevc (nar. 4. júna 1999) sa stal na mostíku HS-140 v nemeckom Klingenthali víťazom nedeľňajších podvečerných pretekov jednotlivcov v rámci Svetového pohára (SP) 2016/2017 a dosiahol 2. triumf na podujatí tohto rangu.

Premiérové prvenstvo si vybojoval v tohtosezónnej ouvertúre – 25. novembra v stredisku Ruka vo fínskom Kuusame. Rodák z mesta Kranj, ktorý je mladším bratom slávnejšieho suveréna uplynulej zimy Petra Prevca, sa so ziskom 220 bodov prebojoval aj na čelo priebežného celkového poradia SP po troch individuálnych súťažiach.

Druhý skončil Tande, tretí bol Kraft

Domenovi Prevcovi, ktorý bol po prvom kole štvrtý, namerali 140 a 141 metrov, za čo dostal od rozhodcov výslednú známku 286,9 bodu. Druhý v nedeľňajších pretekoch v Klingenthali bol s minimálnym odstupom 0,2 bodu Nór Daniel-André Tande, prepracoval sa tam z 5. pozície po prvom kole. Tretí skončil Rakúšan Stefan Kraft, ktorý si udržal bronzovú pozíciu po prvom kole.

„Moje víťazstvá sú výsledkom tvrdej práce, nestali sa len tak náhodou,“ citovala oficiálna internetová stránka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) nedeľňajšieho hrdinu Domena Prevca, ktorý ďalej poznamenal: „Po mojom finálovom pokuse som nečakal, že mi to bude stačiť na prvenstvo či pódium. Dúfam, že v mojich silách sú ešte dlhšie lety. Som rád, že som si vybral skoky na lyžiach. Verím, že uspejem v tomto športe.“

V prvom kole sa darilo Poliakom

Nór Daniel-André Tande mal radosť zo striebornej pozície. „Som spokojný, aj keď sa mi prvý skok nevydaril podľa predstáv, druhé kolo mi vyšlo oveľa lepšie. Skutočnosť, že aj za týchto okolností som bol druhý, veľa naznačuje,“ vyjadril sa 22-ročný rodák z Narviku. „Bola to extrémne vzrušujúca súťaž. V druhom kole som predviedol môj najlepší skok v Klingenthali. Teší ma prvé pódiové umiestnenie v tejto sezóne,“ skonštatoval pre web FIS v nedeľu tretí v klasifikácii Stefan Kraft.

Výsostné postavenie po prvom kole si neudržala dvojica Poliakov. Líder Maciej Kot obsadil napokon 5. priečku, jeho skúsenejší krajan Kamil Stoch bol štvrtý, hoci po prvom kole ešte figuroval na striebornej pozícii. Najlepší z domácich Nemcov Markus Eisenbichler uzatváral elitnú šestku, víťaz predchádzajúcich pretekov jednotlivcov vo fínskej Ruke (26. 11.) Severin Freund sa musel uspokojiť s 11. miestom. Slovinský obhajca veľkého krištáľového glóbusu, spomenutý Peter Prevc, obsadil v nedeľu až 22. priečku.

Seriál SP skokanov na lyžiach pokračuje v nórskom Lillehammeri, kde sú na mostíku HS-138 v termíne 10. – 11. decembra na programe dve individuálne súťaže – v sobotu sa 1. kolo začne o 16.00 h, o deň neskôr o 15.00 h.

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2016/2017 – Klingenthal (Nem.), mostík HS-140 – nedeľňajšie výsledky:
Muži – súťaž jednotlivcov:

1. Domen Prevc (Slovin.) 286,9 bodu (140 m/141 m), 2. Daniel-André Tande (Nór.) 286,7 (136,5 m/143 m), 3. Stefan Kraft (Rak.) 284,8 (138 m/140 m), 4. Kamil Stoch 284,5 (137,5 m/137,5 m), 5. Maciej Kot (obaja Poľ.) 280,9 (138 m/135 m), 6. Markus Eisenbichler (Nem.) 278,5 (134 m/140,5 m)

Poradie vo Svetovom pohári 2016/2017 (po 3 z 27 pretekov jednotlivcov):

1. Domen Prevc (Slovin.) 220 bodov, 2. Severin Freund (Nem.) 204, 3. Daniel-André Tande (Nór.) 178, 4. Manuel Fettner a Stefan Kraft (obaja Rak.) obaja po 139, 6. Maciej Kot (Poľ.) 122.

Poradie v Pohári národov 2016/2017 (po 4 z celkového počtu 33 pretekov /dosiaľ sa uskutočnili 3 súťaže jednotlivcov a 1 súťaž mužských družstiev/):

1. Nemecko 840 bodov, 2. Rakúsko 732, 3. Poľsko 705, 4. Slovinsko 548, 5. Nórsko 510, 6. Japonsko 191.