NBA
LeBron James (6) z Miami Heat strieľa kôš San Antoniu Spurs. Foto: SITA/AP

MIAMI 11. júna (WEBNOVINY) – Elyzejský prvý polčas, 25-bodový náskok už v druhej štvrtine, celkovo takmer 60-percentná úspešnosť streľby či bodová erupcia skôr obranného špecialistu Kawhia Leonarda signovali úspech basketbalistov San Antonia v utorňajšom treťom finálovom stretnutí basketbalovej NBA na palubovke Miami 111:92 (71:50) znamenajúci ich opätovné vedenie (2:1) v sérii hranej na štyri víťazstvá.

Dvojka pred koncom polčasu

Duel bol vyrovnaný do stavu 8:8, Spurs sa potom odpútali na 25:12 a 41:25 na konci prvej štvrtiny. V druhej svoj náskok ešte zveľadili, Leonardova dvojka 8:09 min pred koncom úvodného polčasu znamenala už vtedy rozhodujúce vedenie hostí 55:30.

Obrazom: San Antonio zdolalo v treťom finále Miami

„Ostrohy“ premenili 19 zo svojich prvých 21 pokusov, 75,8-percentnou úspešnosťou streľby z hry stanovili historické maximum v jednom polčase v rámci finále play-off NBA. Rekord dosiaľ držalo Orlando so 75 % zo súboja o titul proti Los Angeles Lakers pred piatimi rokmi. „Len ojedinele sa darí strieľať s takouto úspešnosťou na súperovom ihrisku. Bol to jeden zo zápasov, keď vyjde všetko, na čo siahnete,“ pripomenul rozohrávač Tony Parker.

Obhajcovia prvenstva Heat po zmene strán v súlade s očakávaniami ešte zdvihli hlavy, desaťbodovou šnúrou sa priblížili zo 64:81 na 74:81 dve minúty pred koncom tretej štvrtiny, ale Belinelli trojkou natiahol náskok Spurs znova na dvojciferný počet bodov.

Piaty titul v histórii klubu

Záverečná dvanásťminútovka nepriniesla nijakú zápletku, basketbalisti San Antonia ju dokonca s prehľadom vyhrali a spravili druhý krok k piatemu titulu v histórii klubu. Spomínaný 22-ročný defenzívne ladený krídelník Leonard sa vytiahol 29 bodmi (jeho priemer v tohtoročnom play-off bol do utorka 12,9, pozn.), v prvých dvoch dueloch série dal dokopy len 18 bodov. „Toto bol on. Takto hrá po celý rok, na toto má talent,“ poznamenal tréner Gregg Popovich. Tony Parker a Danny Green ich pridali v zápase číslo tri pätnásť, Tim Duncan štrnásť. Hráči Miami tiež pálili s vyše 50-percentnou úspešnosťou, ale v utorok to na Spurs nestačilo. LeBron James a Dwyane Wade dali po 22 bodov.

Heat hrajú štvrtý rok po sebe, čiže nepretržite od spojenia trojice James, Wade, Chris Bosh v júli 2010, vo finále play-off. Vlani v ňom triumfovali práve nad San Antoniom 4:3 na zápasy, hoci zaostávali 2:3 a 5,2 sekundy pred koncom šiesteho duelu ešte 92:95.

Štvrtý zápas tohtoročného vyvrcholenia NBA je znova vo floridskej American Airlines Arene na programe vo štvrtok.