Slovenským výškarom sa na ME nedarilo, neuspeli ani bežci

Miguel Ángel López

ZÜRICH 13. augusta (WEBNOVINY) – Španiel Miguel Ángel López sa stal majstrom Európy v chôdzi na 20 km. Na šampionáte vo švajčiarskom Zürichu potvrdil úlohu jedného z favoritov a v záverečnom súboji štvorčlennej skupiny zdolal Rusa Alexandra Ivanova. Bronz si vybojoval ďalší ruský chodec Denis Strelkov.

López dosiahol najväčší úspech svojej kariéry. Bronzový medailista z MS 2013 v Moskve a piaty muž londýnskej olympijskej dvadsiatky prišiel v Zürichu do cieľa za 1:19:44 h. Dvadsaťšesťročný Španiel zaostal za svojím osobným maximom z mája tohto roku o 23 sekúnd.

Obrazom: Majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu

Slovenský reprezentant Anton Kučmín skončil na 20. mieste za 1:25:07 h. Zverenec Mateja Spišiaka si v porovnaní so svojou premiérou na ME pred štyrmi rokmi pohoršil o štyri priečky. Patrík Spevák pri svojom prvom štarte na kontinentálnom šampionáte prišiel do cieľa na 28. priečke.

Výškari z kvalifikácie nepostúpili

Slovenským výškarom Lukášovi Beerovi a Matúšovi Bubeníkovi sa nepodarilo postúpiť z kvalifikácie do finále na majstrovstvách Európy vo švajčiarskom Zürichu. Obaja stroskotali vo svojich kvalifikačných skupinách na výške 223 cm. V prípade dobrého technického zápisu sa dalo postúpiť aj s 219 cm, čo Beer aj Bubeník skočili, ale nie na prvý pokus. Beer prekonal latku vo výške 219 cm na druhý a Bubeník na tretí pokus. Pôvodný kvalifikačný limit bol 228 cm, kvalifikácia sa skončila už po 223 cm a ďalej sa v ďaždi nepokračovalo. Beer obsadil 17. a Bubeník 18. miesto. Obaja debutovali na majstrovstvách Európy.

Skákalo sa mi veľmi dobre napriek dažďu. Keby som sa v takých podmienkach bál, nemalo by význam skákať. Ak by môj prvý pokus na 223, ktorý bol nádejný, vyšiel, bol by postup ´v suchu´. Škoda, ale boli to moje prvé takéto veľké preteky a nabral som skúsenosti do ďalších,“ povedal 24-ročný Lukáš Beer (Slávia TU Košice) po kvalifikácii skokanov do výšky.

Výsledky – ME v atletike v Zürichu

Chôdza na 20 km: 1. Miguel Ángel López (Šp.) 1:19:44 h, 2. Alexander Ivanov 1:19:45, 3. Denis Strelkov (obaja Rus.) 1:19:46, 4. Ruslan Dmytrenko (Ukr.) 1:19:46, 5. Christopher Linke (Nem.) 1:21:00, 6. Alvarto Martin (Šp.) 1:21:41, 7. Andrij Kovenko (Ukr.) 1:21:48, 8. Giorgio Rubino (Tal.) 1:22:07, … 20. Anton Kučmín 1:25:07, 28. Patrik Spevák (obaja SR) 1:31:30

MUŽI

110 m prek. – rozbehy: 1. Martinot-Lagarde (Fr.), Sharman (V. Brit.) a Šubenkov (Rus.) všetci 13,29,… 29. Papšo (SR) 14,19 – nepostúpil do semifinále

Výška – kvalifikácia: 1. Bába (ČR), Bondarenko (Ukr.), Donisan (Rum.), Theiner (Poľ.), Uchov (Rus.) všetci 223,… 17. Beer 219, 18. Bubeník (obaja SR) 219 – nepostúpili do finále

ŽENY

400 m prek. – rozbehy: 1. Childová (V. Brit.) 55,32, 2. Titimecová (Ukr.) 55,77, 3. Barbosová (Portug.) 55,85,… 18. Slaničková (SR) 57,56 – nepostúpila do semifinále

Slaničková neuspela v rozbehu

Do semifinále na 400 m prek. nepostúpila Lucia Slaničková. Dvadsaťpäťročná Dubničanka pri premiére na ME dobehla vo štvrtom rozbehu na 5. mieste za 57,56 a celkovo obsadila 18. priečku. Z jej rozbehu posledná postupujúca Dánka Stina Troestová mala čas 56,95, ale postúpiť sa dalo aj výkonom 57,51. Takto si zabezpečili účasť v semifinále dokonca dve pretekárky v inom rozbehu, ktoré skončili rovnako na 3.

Podvedomie pracuje, aby človek nespadol, aby sa nepošmykol. Ja som si povedala, že si bežím svoje. Bežalo sa mi dobre, ale len prvých 300 metrov. Záver už nie, hoci som až tak veľmi nestuhla. Škoda, že mi ušiel postup,“ komentovala Slaničková. O tom, že by si na ME v Zürichu mohla zabehnúť aj v štafete na 4x 400 m, príliš neuvažuje. „Som náhradníčka. Bolo by to nefér niekoho vytlačiť z tímu, keďže dievčatá si vybojovali postup na ME už bezo mňa. Pre mňa bola priorita 400 m prekážok,“ dodala Slaničková.

Bežec Papšo skončil posledný

Do semifinále behu na 110 m prek. nepostúpil ani Viliam Papšo. Slovenský rerezentant obsadil výkonom 14,19 s v treťom rozbehu posledné 6. miesto a zaostal za svojím osobným rekordom z tohto roku (13,83).

Dvadsaťpäťročný Papšo (VŠC Dukla Banská Bystrica) je debutant na majstrovstvách Európy. Tretí rozbeh vyhral Brit William Sharman výkonom 13,29 s.