Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Súd vyriekol prekvapujúci ortieľ nad Oscarom Pistoriusom

Autor: SITA, 11. septembra 2014 11:15, aktualizované: 11. septembra 2014 15:27
Oscar Pistorius Oscar Pistorius prichádza na súd v Pretórii. Foto: SITA/AP
PRETÓRIA 11. septembra (WEBNOVINY) -Hendikepovaný juhoafrický športovec Oscar Pistorius nezastrelil svoju priateľku Reevu Steenkampovú úmyselne.

Sudkyňa Thokozile Masipová vo štvrtok uviedla, že bežec s amputovanými dolnými končatinami sa 14. februára 2013 podľa jej názoru nedopustil úkladnej vraždy, ale formálne vynesie verdikt až v piatok. Z jej štvrtkových slov vyplynulo, že sa prikláňa k verzii zavineného usmrtenia.

Odporúčame aj:

Hendikepovaný atlét Pistorius sa dozvie rozsudok v septembri

Atlét Oscar Pistorius je podľa žalobcu veľkým klamárom

Súdny proces s Pistoriusom vstupuje do záverečnej fázy

Atlét Pistorius predal dom, kde zastrelil svoju priateľku
Pistorius bol nepresvedčivý svedok

Prokuratúra ju vraj nepresvedčila, že Pistorius konal s úmyslom pripraviť modelku o život po mileneckej hádke. Zároveň však neuverila ani tvrdeniu obhajoby, že paralympionik nie je schopný takéhoto trestného činu.

Konštatovala, že obžalovaný rozlišuje medzi tým, čo je dobré a čo zlé. Ako svedok podľa nej vystupoval nepresvedčivo, ale to neznamená, že je vinný.

"Štát nedokázal, že obvinený nad akékoľvek pochybnosti spáchal úmyselnú vraždu. Na podporu tohto tvrdenia niet dostatok faktov," cituje BBC Masipovú.

Na druhej strane si však Pistorius podľa sudkyne uvedomoval, že svojím konaním môže spôsobiť smrť inej osoby, čím v podstate naplnil skutkovú podstatu trestného činu vraždy, nie neúmyselného zabitia.

Povedal, že keby chcel votrelca zastreliť, mieril by vyššie a viac v smere otvorených dverí. Tento jeho výrok je v rozpore s konaním niekoho, kto strieľa bez toho, aby pri tom uvažoval,"
pokračovala Masipová.


"Blade Runner" považoval priateľku za vlamača

Oscar Pistorius zastrelil Steenkampovú cez zavreté dvere toalety svojho bytu. Odmietol oprávnenosť obvinení z úkladnej vraždy a tvrdil, že išlo o nešťastnú náhodu, keď priateľku považoval za vlamača.

Súd ho 22. februára 2013 prepustil na kauciu 1 milión randov (v prepočte 83 000 eur), zadržal mu pas, nariadil absolvovanie testov na alkohol a návykové látky, uložil mu povinnosť pravidelne byť k dispozícii úradom a zakázal mu komunikovať s obyvateľmi z blízkosti miesta činu v Pretórii. Najvyšší súd v Pretórii neskôr vyhovel odvolaniu proti podmienkam kaucie a vrátil obžalovanému pas.

Hlavné procesné konanie sa začalo 3. marca 2014. Na mesiac ho odročili a uzavrelo sa až v auguste. Neúmyselné zabitie sa v Juhoafrickej republike podľa agentúry AP bežne trestá odňatím slobody na päť rokov, ale sudkyňa môže prihliadnuť na viaceré špecifické okolnosti prípadu. Za úkladnú vraždu hrozilo paralympionikovi 25 rokov až doživotie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety