Skokani Nemecka a Koudelka ovládli prvé preteky v sezóne

Roman Koudelka
Roman Koudelka Foto: SITA/AP

KLINGENTHAL 23. novembra (WEBNOVINY) – Český skokan na lyžiach Roman Koudelka sa stal na mostíku HS-140 v nemeckom stredisku Klingenthal víťazom nedeľňajších úvodných pretekov jednotlivcov vo Svetovom pohári 2014/2015 a dosiahol premiérový triumf na podujatí tohto rangu.

Druhý bol s odstupom 2,3 bodu Rakúšan Stefan Kraft, na treťom mieste klasifikovali 19-ročného domáceho skokana Andreasa Wellingera, ktorý si neudržal polčasové vedenie.

Najdlhší skok dňa predviedol Nór Anders Fannemel v prvom kole (143 m), stačilo mu to však len na konečnú 4. priečku. Obhajca krištáľového glóbusu Kamil Stoch z Poľska si na piatkovom tréningu zranil členok a cez víkend neštartoval. Slovensko nemalo zastúpenie.

Koudelkovi sa splnil životný sen

Dvadsaťpäťročnému rodákovi z Turnova Koudelkovi, ktorý bol po prvom kole štvrtý, namerali 138 a 139,5 metra, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 276,4 bodu. Pre piatkového víťaza kvalifikácie to bolo v 146. štarte tretie pódiové umiestnenie (bilancia: 1 – 1 – 1) v rámci individuálnych súťaží SP: naposledy bol druhý pred takmer tromi rokmi v nemeckom Willingene (12. 2. 2012) a tretí doma v Harrachove (9. 1. 2011).

„Pred prvým skokom som bol nervózny a trochu som ho pokazil. Finálové kolá však mám lepšie, navyše mi vyhovuje, keď útočím z nižších priečok poradia,“ citoval portál iDNES.cz slová Romana Koudelku, ktorý ešte poznamenal: „Je to fantastický pocit. Splnil sa mi životný sen, budem mať na sebe žlté tričko pre lídra Svetového pohára.“

Rakúšania v sobotu prepadli

V sobotňajšej ouvertúre novej sezóny SP v skokoch na lyžiach, ktorou bola súťaž družstiev, dominovali úradujúci olympijskí šampióni Nemci. Domáci v zložení Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Andreas Wellinger a Severin Freund po absolvovaní ôsmich pokusov zvíťazili s celkovým súčtom 1098,0 bodu.

Druhí skončili s výrazným odstupom 29,1 bodu lídri prvého kola Japonci (1068,9), v konkurencii tucta krajín skončili „bronzoví“ Nóri (1061,2). Držitelia striebra zo ZOH 2014 v Soči Rakúšania obsadili až 8. miesto.

Seriál Svetového pohára skokanov na lyžiach pokračuje vo fínskom stredisku Ruka, kde sú v termíne 28. a 29. novembra na mostíku HS-142 na programe dve individuálne súťaže.

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2014/2015

– Klingenthal (Nem.) – mostík HS-140

SOBOTA:

Muži – súťaž družstiev:

1. Nemecko (Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Andreas Wellinger, Severin Freund) 1098,0 bodu, 2. Japonsko (Reruhi Šimizu, Daiki Ito, Noriaki Kasai, Taku Takeuči) 1068,9, 3. Nórsko (Rune Velta, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Anders Bardal) 1061,2, 4. Fínsko 1018,3, 5. Slovinsko 1015,6, 6. Česko 1012,5, 7. Švajčiarsko 973,4, 8. Rakúsko 968,0 – absolvovali dve súťažné kolá, 9. Poľsko 477,2, 10. Rusko 457,3, Taliansko 429,1, 12. USA 398,0 – nepostúpili do finálového 2. kola

NEDEĽA:

Muži – súťaž jednotlivcov:

1. Roman Koudelka (ČR) 276,4 bodu (138 m/139,5 m), 2. Stefan Kraft (Rak.) 274,1 (142 m/136 m), 3. Andreas Wellinger (Nem.) 270,7 (140 m/133,5 m), 4. Anders Fannemel (Nór.) 268,4 (143 m/134 m), 5. Peter Prevc (Slovin.) 263,9 (133 m/136,5 m), 6. Noriaki Kasai (Jap.) 261,4 (133,5 m/134,5 m)

Poradie vo Svetovom pohári 2014/2015 (po prvých z 32 pretekov jednotlivcov):

1. Roman Koudelka (ČR) 100 bodov, 2. Stefan Kraft (Rak.) 80, 3. Andreas Wellinger (Nem.) 60, 4. Anders Fannemel (Nór.) 50, 5. Peter Prevc (Slovin.) 45, 6. Noriaki Kasai (Jap.) 40, 7. Simon Ammann (Švaj.) 36, 8. Markus Eisenbichler (Nem.) 32, 9. Michael Hayböck (Rak.) 29, 10. Richard Freitag (Nem.) 26.

Poradie v Pohári národov 2014/2015 (po dvoch z celkového počtu 37 pretekov /dosiaľ sa uskutočnila 1 súťaž jednotlivcov a 1 súťaž mužských družstiev/):

1. Nemecko 547 bodov, 2. Japonsko 415, 3. Nórsko 393, 4. Fínsko 277, 5. Slovinsko a Česko – po 260.

Viac k osobe Kamil StochNoriaki KasaiPeter PrevcRoman KoudelkaSeverin FreundSimon AmmannStefan Kraft