Španielky idú do finále, o zlato sa pobijú s Nórkami

Hádzaná
Španielky porazili aj obhajkyne prvenstva z Čiernej Hory, idú do finále. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 19. decembra (WEBNOVINY) – Reprezentantky Španielska s Nórska sú finalistkami na XI. majstrovstvách Európy v hádzanej žien v Maďarsku a Chorvátsku.

V piatkovom podvečernom prvom semifinále hráčky Španielska zdolali v Budapešti obhajkyne prvenstva z Čiernej Hory tesne 19:18 (13:8).

Toto stretnutie, v ktorom Čiernohorky prehrávali už sedemgólovým rozdielom (4:11, 5:12), ale necelé dve minúty i dvadsaťjeden sekúnd pred koncom sa dotiahli na gól (17:18, resp. 18:19), viedli slovenskí rozhodcovia Peter Brunovský a Vladimír Čanda. Kľúčom k úspechu španielskeho tímu bol výkon brankárky Silvie Navarrovej, ktorá mala 18 úspešných zákrokov a nepustila za svoj chrbát ani jednu zo siedmich striel kanonierky Mileny Kneževičovej.

V dueli o zlato nastúpia Španielky (na konte majú striebro z roku 2008) proti Nórkam, ktoré v severskom semifinále vyhrali nad Švédkami 29:25 (13:11). Zverenkyne trénera Thorira Hergeirssona v prvom dejstve premrhali vedenie 9:3 (súperky sa dotiahli na 9:10) a v druhom dejstve si rozhodujúci náskok vypracovali od 41. do 46. min, keď z 18:17 unikli na 22:17.

Nórske hádzanárky sa môžu znovu vrátiť na trón, z ktorého ich zosadili v roku 2012 Čiernohorky, a získať už svoj šiesty titul. Nedeľňajšie finále od 18.00 h bude reprízou spred šiestich rokov, vtedy Nórky rozdrvili Španielky (34:21).

Konečné 5. miesto na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte patrí Francúzsku, ktoré popoludní zvíťazilo nad domácim Maďarskom tesne 26:25 (16:13), keď v predposlednej minúte rozhodla gólom Alexandra Lacrabéreová. Hádzanárky Slovenska skončili na ME 2014 na 12. priečke.

Výsledky – majstrovstvá Európy v hádzanej žien – piatkové výsledky

(stretnutia sa hrali v Budapešti):

Semifinále:

Čierna Hora – Španielsko 18:19 (8:13)

Najviac gólov: Radičevičová 6/1, K. Bulatovičová 4/1 – Pinedová 5, Mangueová 4, rozhodovali: Brunovský a Čanda (obaja SR), 3500 divákov

Semifinále (Budapešť): Nórsko – Švédsko (20.30)

Najviac gólov: Lökeová 6, Mörková 5/2 – Gulldénová 9/5, Odénová 3, 3500 divákov