Nórske hádzanárky otočili finále ME a získali šiesty titul

Hádzaná
Nórske hádzanárky sa tešia zo zisku zlatých medailí na majstrovstvách Európy po finálovom zápase, v ktorom zdolali Španielky 28:25. Budapešť, 21. december 2014. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 21. decembra (WEBNOVINY) – Reprezentantky Nórska si vybojovali titul na XI. majstrovstvách Európy v hádzanej žien v Maďarsku a Chorvátsku.

Nórky si v nedeľňajšom vyrovnanom finále v Športovej aréne Lászlóa Pappa v Budapešti poradili so Španielkami 28:25 (10:12) a vrátili sa na trón, ktorý pred dvoma rokmi prepustili Čiernohorkám.

Zverenky trénera Thorira Hergeirssona otočili nepriaznivý prvopolčasový vývoj po zmene strán a šiestykrát im patrí prvenstvo na európskom šampionáte, z ktorého si odniesli svoj jubilejný desiaty kov (6 – 3 – 1). Navyše si zaistili priamy postup na MS 2015 v Dánsku.

Nórky potvrdili úlohu najväčších favoritiek na turnaji, na ktorom vyhrali sedem z ôsmich stretnutí. Ich jediné zaváhanie prišlo na záver štvrťfinálovej fázy proti Maďarkám (25:29), ale táto prehra už nemohla ohroziť ich postup z prvej priečky do semifinále.

Nórky porazili Španielky aj vo štvrťfinálovej skupine

Španielky neuspeli v repríze finále spred šiestich rokov (vtedy podľahli 21:34) a nevystúpili premiérovo na najvyšší stupienok.

Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa nenašli na nórske hádzanárky recept ani v druhom vzájomnom dueli na ME 2014 a neodplatili im prehru 26:29 zo štvrťfinálovej skupiny. Z vrcholného kontinentálneho podujatia je to ich druhá medaila a opäť strieborná ako v roku 2008 v Macedónsku.

Neúspech vo finále, v ktorom bola supervízorkou EHF Slovenka Janka Stašová, pre Španielsko zároveň znamená, že bude v júnovej II. fáze kvalifikácie súperom reprezentácie Slovenska v boji o účasť na budúcoročnom svetovom šampionáte.

Obhajkyne titulu medailu nezískali

Hádzanárky Švédska získali bronzové medaily, keď si v nedeľňajšom dueli o 3. miesto poradili v Budapešti s obhajkyňami celkového prvenstva spred dvoch rokov z Čiernej Hory 25:23.

Severanky po prvom polčase zaostávali o jeden gól (11:12), no po zmene strán dokázali otočiť nepriaznivý stav vo svoj prospech. Rozhodujúci náskok si utvorili v 56. min, keď Ida Odénová dala na 24:22. Švédky majú druhý cenný kov v histórii, v roku 2010 na šampionáte v Dánsku a Nórsku sa tešili zo strieborných medailí.

Slovenské reprezentantky štartovali na ME po dvadsaťročnej absencii. Pri svojej druhej účasti postúpili zo základnej skupiny vďaka výhre nad Srbkami (23:21) a v konečnom poradí obsadili 12. pozíciu.

Finále (Budapešť):
Nórsko – Španielsko 28:25 (10:12)

Zostavy a góly:

Nórsko: S. M. Solbergová, Sandová – B. Riegelhuthová 2, Arntzenová, Kristiansenová 1, Alstadová 1, Lökeová 2, K. D. Breivangová, Mörková 7/1, Oftedalová 2, Karlssonová, L.-K. Korenová-Riegelhuthová 10/5, Jakobsenová, Herremová, S. Ch. Solbergová 3, Wibeová

Španielsko: Navarrová, Tempranová – Lópezová, Martínová 4/1, Núnezová, Fernándezová, Manguéová 3, Aguilarová 2, Chávezová 1, Pinedová 1, Escribanová, Penová 10/5, Gonzálezová, Elorzová, Egozkueová, Cabralová 4

Pok. hody: 7/6 – 10/6, vylúčené: 4 – 5, rozhodovali: Ch. Bonaventurová a J. Bonaventurová (obe Fr.), 7500 divákov

Keď Nórky viedli v 4. minúte 3:2, nič nenasvedčovalo, že to bude poslednýkrát v I. polčase. Potom sa k výbornému výkonu rozchytala Navarrová a aj vďaka jej úspešným zákrokom Španielky, ktoré nepustili súperky k ich typickej rýchlej hre, otočili vývoj. Strelecky agilná Penová (v prvom dejstve skórovala sedemkrát) zvýšila v 14. minúte už na 7:3 a nasledoval nórsky oddychový čas.

Až po ňom prerušila 11-minútové čakanie na gól severaniek Mörková. Po štvrťhodine hry to bolo už len 5:7, ale nasledovala trojgólová šnúra španielskeho tímu. Nórky sa však z 5:10 v 18. minúte dokázali dotiahnuť na 10:11 v 29. minúte, sekundu pred prestávkou Aguilarová stanovila polčasové skóre na 12:10 z pohľadu družstva z Pyrenejského polostrova.

Nórky po zmene strán hneď vyrovnali na 12:12 a v 35. minúte po dlhom čase opäť viedli, keď sa presadila Alstadová (16:15). Vzápätí Mörková zvýšili na 17:15, ale Španielky vyrovnali a krok držali do stavu 20:20. Od 43. minúty nasledovala štvorgólová šnúra nórskeho tímu, ktorý si utvoril rozhodujúci náskok. Španielske hráčky síce znížili na 25:26, ale v záverečnej päťminútovke trestuhodne nepremenili príležitosti na vyrovnanie a Korenová potom poistila i spečatila nórsky triumf.

Zápas o 3. miesto (Budapešť):
Švédsko – Čierna Hora 25:23 (11:12)

Najviac gólov: Gulldénová 7/3, Odénová 6 – K. Bulatovičová 8/3, Radičevičová a Jovanovičová po 4, 5500 divákov

Konečné poradie ME žien 2014:

1. Nórsko, 2. Španielsko, 3. Švédsko, 4. Čierna Hora, 5. Francúzsko, 6. Maďarsko, 7. Holandsko, 8. Dánsko, 9. Rumunsko, 10. Nemecko, 11. Poľsko, 12. SLOVENSKO, 13. Chorvátsko, 14. Rusko, 15. Srbsko, 16. Ukrajina

All Star tím ME 2014:

Silje Margaretha Solbergová (Nór./brankárka) – Maria Fiskerová (Dán./ľavé krídlo), Cristina Neagová (Rum./ľavá spojka), Kristina Kristiansenová (Dán./stredná spojka), Heidi Lökeová (Nór./pivotka), Nora Mörková (Nór./pravá spojka), Carmen Martínová (Šp./pravé krídlo)

Najlepšia strelkyňa: Isabelle Gulldénová (Švéd.) – 58 gólov

Najlepšia defenzívna hráčka: Sabina Jacobsenová (Švéd.)

Najužitočnejšia hráčka: Isabelle Gulldénová (Švéd.)

História predchádzajúcich ME v hádzanej žien:

I. ME (17. – 25. 9. 1994) v Nemecku: 1. Dánsko, 2. Nemecko, 3. Nórsko, … 12. SLOVENSKO

II. ME (6. – 15. 12. 1996) v Dánsku: 1. Dánsko, 2. Nórsko, 3. Rakúsko

III. ME (11. – 20. 12. 1998) v Holandsku: 1. Nórsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko

IV. ME (8. – 17. 12. 2000) v Rumunsku: 1. Maďarsko, 2. Ukrajina, 3. Rusko

V. ME (6. – 15. 12. 2002) v Dánsku: 1. Dánsko, 2. Nórsko, 3. Francúzsko