Hádzanári Prešova dominujú, opäť získali Slovenský pohár

Tatran zvíťazil nad Považskou Bystricou, obhájil Slovenský pohár
Zľava: Michal Kopčo, Juraj Urban,Vasja Furlan, Lukáš Urban a Tomáš Urban z Prešova sa tešia zo zisku Slovenského pohára v hádzanej mužov po finálovom zápase Tatran Prešov - MŠK Považská Bysrica. Prešov, 28. január 2015. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 28. januára (WEBNOVINY) – Hádzanári Tatrana Prešov sa stali opäť víťazmi Slovenského pohára mužov. Zverenci kouča Petra Dávida v stredajšom odvetnom stretnutí finále domácej pohárovej súťaže 2014/2015 zdolali na svojej palubovke MŠK Považská Bystrica 32:29 (16:14). Pred týždňom vyhrali na Považí 34:27, a tak mohli v Tatran handball aréne vypuknúť oslavy obhajoby prvenstva. Prvú trofej v sezóne získali takisto ako vlani a predvlani pred svojimi fanúšikmi.

Prešovčania triumfovali v Slovenskom pohári celkovo devätnástykrát a v ére samostatnosti dvanástykrát, z toho po deviaty raz za sebou. Šarišania sú z doterajších 37 ročníkov SP suverénne najúspešnejším klubom. Ich neohrozenú dominanciu v súčasnosti potvrdzuje aj skutočnosť, že sú víťazmi 12 z ostatných 14 edícií súťaže.

Obrazom: Tatran zvíťazil nad Považskou Bystricou, obhájil Slovenský pohár

Tatran získal aj právo účasti na Vyzývacom pohári

Tatran získal okrem druhej najvýznamnejšej domácej trofeje a finančnej prémie 1200 eur aj právo účasti vo Vyzývacom pohári 2015/2016. V prípade, že ako držiteľ SP bude zároveň aj majstrom SR, prechádza právo štartu v európskej pohárovej súťaži na finalistu – MŠK Považská Bystrica, ktorý dostal pohár a 700 eur.

Zverenci kouča Václava Straku nevyužili šancu tretíkrát sa zapísať na listinu pohárových šampiónov po rokoch 2001 a 2006, keď pri svojej štvrtej finálovej účasti neuspeli po druhý raz – v roku 2012 stroskotali na domácej pôde tiež na Prešove 25:28.

Výsledok – Slovenský pohár mužov 2014/2015 – finále – odveta:

Tatran Prešov – MŠK Považská Bystrica 32:29 (16:14) – prvý zápas 34:27, Prešov sa stal víťazom SP mužov 2014/2015

Zostavy a góly:

Tatran: Krupa, Verkič, Vernarský – Rábek 5, Kopčo 3, Wilga, D. Krok, Krištopans 1, Sadovyj, Radčenko, Furlan 2, Pekár 2, T. Urban 9/4, Číp 5, Antl 5, J. Urban

MŠK: Biel, Drápal, Gálik – Firit 6, Š. Macháč, Sapák, Adamčík 4, Kasagranda 1, Kostelanský 1, Jurák, Vallo 7/2, M. Macháč, Hároník 1, J. Kozák 2, Mar. Gardian 3, M. Kozák 4

Pok. hody: 4/4 – 2/2, vylúčení: 4 – 4, rozhodovali: Daňo a Sabol

Prešovčania ustáli kritické chvíle

Zápas mal v I. polčase diametrálne odlišný vývoj ako pred štyrmi dňami vzájomný súboj v extralige. Domáci podľa očakávania išli do vedenia, v 10. Min 6:2 a o tri minúty neskôr 8:3. Od stavu 9:5 však nasledovala štvorgólová šnúra Považanov a úvodné dejstvo malo vo zvyšnom čase vyrovnaný priebeh. Prešovčania svojho súpera nepustili do vedenia a ešte pred prestávkou získali dvojgólový náskok.

Hostia vstúpili lepšie do druhej tridsaťminútovky (16:16), no favorit im v 40. minúte odskočil na 22:18. Namiesto vypracovania si rozhodujúceho náskok nastal pravý opak. Považskobystrickí hráči sa v 48. minúte dotiahli na 25:25 a kouč Tatrana Dávid si zobral oddychový čas. Po ňom poslal Vallo hostí druhýkrát v dueli do vedenia (26:25). Prešovčania kritické chvíle ustáli. V záverečnej fáze otočili z 26:27 na 29:27 a potom už víťazstvo nepustili z rúk (32:29).

Peter Dávid (tréner Tatrana Prešov): „Sme šťastní, že pohár je náš, aj keď sme si dnešný zápas predstavovali inak. Z priebehu duelu sklamanie, ale máme radosť z celkového triumfu v súťaži. Zrejme nám ublížilo sobotňajšie vysoké víťazstvo nad Považanmi, preto to bolo tentoraz napínavejšie a tesnejší rozdiel. V koncovke sme boli laxnejší. Dnes sme sa natrápili, ale vyhrali sme.“

Michal Kopčo (pivot Tatrana Prešov): „Som rád, že po návrate do Prešova som opäť víťazom Slovenského pohára. Tešíme sa z jeho zisku, škoda len, že sme nevyhrali odvetu výraznejšie. Takto to však bolo aspoň napínavejšie. Strašne veľa chýb sme spravili v útoku, čo malo vplyv na výsledok.“

Tomáš Vallo (spojka MŠK Považská Bystrica): „Tretí duel proti Tatranu v priebehu ôsmich dní nám vyšiel. Musím pochváliť celé družstvo, chalani šliapali, obrana fungovala od začiatku, zachytal nám brankár, čo bolo podstatné. Navyše sa nám darilo ťahať rýchle protiútoky a mali sme solídnu úspešnosť streľby. Prešov nehral tak ako v predchádzajúcich zápasoch, pohár mal už prakticky vo vrecku a my sme ho trochu zaskočili. Som rád za dnešný výsledok.“