Semerenková sa stala majsterkou sveta, Gereková dobehla 12.

Vaľ Semerenková
Vaľ Semerenková Foto: SITA/AP

KONTIOLAHTI 15. marca (WEBNOVINY) – Ukrajinka Vaľ Semerenková sa stala v nedeľu v Kontiolahti majsterkou sveta v biatlonových pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km.

Semerenková ťažila z čistej streľby

Dvadsaťdeväťročná biatlonistka sa tešila z najväčšieho individuálneho úspechu svojej kariéry, na svetových šampionátoch doteraz olympijská víťazka zo štafiet v Soči 2014 získala po dve strieborné a bronzové medaily.

Semerenková vyťažila v nedeľu v Kontiolahti z výbornej a čistej streľby. Po poslednej položke mala pred súperkami takmer 20-sekundový náskok, Nemka Franziska Preussová sa jej však na poslednom úseku výrazne priblížila. Semerenková napokon pred Preussovou vyhrala o 6,2 sekundy, tretia dobehla Talianka Karin Oberhoferová.

Gereková predviedla na MS štandard

Slovenka Jana Gereková obsadila so stratou 1:00,3 min konečnú 12. priečku. O lepší výsledok ju pripravili dva chybné výstrely na druhej a tretej položke. Gereková vyrovnala svoje najlepšie umiestnenie z MS v Kontiolahti, predtým bola dvanásta v rýchlostných pretekoch.

„Janka Gereková podala veľmi dobrý bežecký výkon. Dá sa povedať, že zabehla na úrovni majsterky sveta Semerenkovej. Škoda tých dvoch nepresných výstrelov, chýbalo trochu šťastia, aby skončila do 8. miesta,“ uviedol pre SITA reprezentačný tréner slovenských biatlonistiek Pavel Kobela.

Gerekovej vystúpenia ako celok na MS v Kontiolahti zhodnotil takto: „Bol som spokojný s jej 12. miestom v šprinte, a spokojný som s rovnakým umiestnením aj v pretekoch s hromadným štartom. Janka ukázala, že patrí medzi širšiu svetovú špičku, predviedla svoj sezónny štandard.“

Domračevová odchádza z Fínska bez medaily

V pretekoch s hromadným štartom opäť mala smolu Bieloruska Daria Domračevová, veľká favoritka nezískala v Kontiolahti žiadnu individuálnu medailu a odchádza z Fínska sklamaná. V nedeľu dobehla na 4. priečke, od cenného kovu ju delili len 2 sekundy.

V hodnotení Svetového pohára, ktorého sú súčasťou aj majstrovstvá sveta, vedie naďalej Domračevová, pred Kaisou Mäkäräinenovou má 21-bodový náskok. Semerenková poskočila na 3. priečku. V hodnotení bojov o malý glóbus v pretekoch s hromadným štartom sa do vedenia dostala Preussová.

Výsledky – majstrovstvá sveta v biatlone v Kontiolahti (Fín.):

Ženy – preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Vaľ Semerenková (Ukr.) 34:32,9 min (0 tr. kôl), 2. Franziska Preussová (Nem.) +6,2 (1), 3. Karin Oberhoferová (Tal.) +12,6 (2), 4. Daria Domračevová (Bielor.) +14,7 (2), 5. Gabriela Soukalová (ČR) +26,2 (1), 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) +31,7 (0), … 12. Jana Gereková (SR) +1:00,3 (2)

Poradie vo Svetovom pohári (po 22 z 25 plánovaných pretekov): 1. Daria Domračevová (Biel.) 957 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 936, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 766, 4. Veronika Vítková (ČR) 714, 5. Franziska Hildebrandová (Nem.) 714, 6. Gabriela Soukalová (ČR) 646, 7. Dorothea Wiererová (Tal.) 646, 8. Laura Dahlmeierová (Nem.) 557,… 18. Janka Gereková 406, 71. Paulína Fialková 22, 76. Terézia Poliaková 17, 89. Martina Chrapánová (všetky SR) 3

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (po 4 z 5 plánovaných pretekov): 1. Franziska Preussová (Nem.) 180, 2. Vaľ Semerenková (Ukr.) 179, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 165, 4. Daria Domračevová (Biel.) 163, 5. Gabriela Soukalová (ČR) 146, 6. Anais Bescondová (Fr.) 142, …18. Janka Gereková (SR) 75.

Viac k osobe Daria DomračevováDorothea WiererováGabriela SoukalováJana GerekováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováLaura DahlmeierováMartina ChrapánováPaulína FialkováPavel KobelaTerézia Poliaková