Slovenskí slalomári vybojovali na majstrovstvách zlato

Benus
Slovenský reprezentant Matej Beňuš počas semifinálovej jazdy kategórie C1 muži, na MS vo vodnom slalome Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

MARKKLEEBERG 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári získali v prvý finálový deň na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome tri cenné kovy. O zlato sa postarala hliadka 3xC1, bronzové medaily zavesili na krk Matejovi Beňušovi v C1 a nečakane aj Andrejovi Málkovi v K1.

„V kanoe sme mali v hre tri silné lode, je pozitívne, že získali cenný kov v silnej konkurencii. Po dlhšej dobe máme medailu v kajaku. Andrej Málek potvrdil svoj talent a hneď na prvých seniorských pretekoch dokázať dosiahnuť fantastický výsledok. Podvečer pri hliadkach fúkal silný vietor, kanoisti ukázali svoju extratriedu,“ zhodnotil vystúpenie Slovákov počas soboty športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Róbert Orokocký.

Beňuš vypádloval tretí individuálny kov

Beňuš získal už svoj tretí individuálny kov z ME, v minulosti bol druhý v Bratislave 2010 a tretí v Krakove 2013. Najcennejšiu medailu si v sobotu vyjazdil Slovinec Benjamin Savšek, druhý skončil Nemec Sideris Tasiadis. Vo finále sa predstavil aj Alexander Slafkovský, ktorý nazbieral až 6 trestných sekúnd a klasifikovali ho na 6. mieste. Slafkovskému sa nepodarilo obhájiť vlaňajší triumf z Viedne.

Z predpoludňajšieho semifinále sa medzi elitnú desiatku nekvalifikovali Michal Martikán, skúsenému 36-ročnému Liptákovi rozhodcovia „nadelili“ 50-sekundovú penalizáciu a to dvojnásobného olympijského víťaza odsunulo až na 18. pozíciu.

Málek získal historický úspech

Najväčší úspech doterajšej kariéry zaznamenal 21-ročný slovenský reprezentant Andrej Málek, ktorý si v K1 mužov vybojoval bronz a ak by nedostal dve trestné sekundy, získal by striebro. To napokon pripadlo Nemcovi Alexandrovi Grimmovi, zlato putuje do Francúzska zásluhou Borsa Neveua.

Michal Martikán

Málek bol v semifinále až dvanásty, no výbornou finálovou jazdou sa prepádloval až medzi trojicu najlepších. Nedarilo sa Martinovi Halčinovi, ktorý vo finále minul dve bránky a so 104 trestnými sekundami skončil na 15. mieste.

V C1 žien triumfovala Britka Kimberley Woodsová, ktorá na druhé miesto odsunula prvú zo semifinále svoju krajanku Mallory Franklinovú, dvojnásobnú seniorskú vicemajsterku sveta. Tretia skončila úradujúca svetová šampiónka v kategórii do 23 rokov Španielka Nuria Vilarrublová.

Slováci vyhrali suverénne preteky 3xC1

V 3xC1 sa Slováci po ročnej pauze vrátili na najvyšší stupienok. V nemeckom Markkleebergu jasne ovládli súťaž družstiev, trio Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš predviedlo suverénne najrýchlejšiu jazdu podvečera a o prvenstvo ho neobralo ani šesť trestných sekúnd.

Martikán si vybojoval už trinásty európsky titul (bilancia 13-4-1), Slafkovský ôsmy (8-5-3) a Beňuš šiesty (6-1-2). Slováci o 2,67 sekundy zdolali Čechov, bronz si vybojovali Briti. Slovinci protestovali, pre vietor si vynútili opakovanie jazdy, ale napokon boli vo výsledkoch ešte horší ako pôvodne.

V 3xK1 mužov skončili Slováci Martin Halčin, Andrej Málek a Jakub Grigar tesne za stupňami víťazov a obsadili kvalitné 4. miesto. Od medaily ich delilo 1,27 sekundy, ak by išli úplne čisto, boli by strieborní. Titul získali Nemci.

Výsledky – ME vo vodnom slalome v Markkleebergu (Nem.):

Muži:

C1:

1. Benjamin Savšek (Slovin.) 97,70 (2), 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 98,15 (2), 3. Matej Beňuš (SR) 100,18 (0), … 6. Alexander Slafkovský (SR) 102,15 (6), … v semifinále: 18. Michal Martikán (SR) 150,93 (50) – nepostúpil do finále