Upozornenie!
Stránka sa pravdepodobne nezobrazila správne.
Váš internetový prehliadač má vypnutý JavaScript. Aby ste mohli naplno využívať všetky funkcie portálu Webnoviny.sk, prosím, zapnite si JavaScript v nastaveniach Vášho prehliadača.
Webnoviny.sk
Aké spravodajské panely zobrazovať?

Zrušte všetky zmeny -> nastaviť predvolené rubriky


Akej farby chcete mať Webnoviny.sk?













Abbás chce ísť proti Izraelu spoločne s Hamásom

Klúčové témy a osobnosti článku:
útok na humanitárny konvoj lodí , Mahmúd Abbás , Hamás


Vzťahy medzi Abbásovym hnutím Fatah a radikálnym Hamásom sú na bode mrazu od roku 2007, keď islamisti prevzali kontrolu nad Pásmom Gazy.


Mahmúd Abbás
Foto: SITA/AP

ISTANBUL 7. júna (WEBNOVINY) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v pondelok oznámil, že vyšle delegáciu do Pásma Gazy s cieľom pokúsiť sa o zmierenie s tamojším vládnucim hnutím Hamás v záujme spoločného postupu proti Izraelu. Reagoval tak na minulotýždňový útok izraelskej armády na flotilu lodí prepravujúcich humanitárnu pomoc pre obyvateľov územia, ktorí trpia niekoľkoročnou blokádou zo strany židovského štátu.

"Najlepšou odpoveďou je... zmierenie palestínskych zoskupení a vzdorovanie Izraelu ruka v ruke," povedal Abbás pre turecký spravodajský kanál NTV po príchode do Istanbulu, kde sa mal zúčastniť na summite venovanom bezpečnosti v Ázii. "Zostavili sme delegáciu z členov palestínskeho vedenia, aby išla do Gazy a presvedčila Hamás k zmiereniu," informoval palestínsky líder, ktorého slová simultánne prekladali do turečtiny. Abbás tvrdí, že jedinou podmienkou zmierenia bude súhlas Hamásu s plánom, ktorý minulý rok predložili egyptskí sprostredkovatelia a predpokladá mierovú politiku a vypísanie volieb. "Verím a dúfam, že tentoraz uspejeme," dodal.

Vzťahy medzi Abbásovym Hnutím za palestínske národné oslobodenie (Fatah) a radikálnym Hnutím islamského odboja (Hamás) sú na bode mrazu od roku 2007, keď islamisti prevzali kontrolu nad Pásmom Gazy. Izrael medzitým pokračuje v blokáde celého územia s deklarovaným cieľom zastaviť cezhraničné raketové útoky palestínskych militantov. Iniciatíva zahraničných aktivistov, ktorí sa snažili dopraviť humanitárnu pomoc po mori, sa minulý pondelok skončila smrťou deviatich Turkov, keď na lode zaútočila izraelská armáda. Abbás útok označil za "masakru" a vyzval humanitárne skupiny, aby sa nevzdávali.

SITA/AFP

Klúčové témy a osobnosti článku:
útok na humanitárny konvoj lodí , Mahmúd Abbás , Hamás


Súvisiace články
Najnovšie správy z rubriky do e-mailu:

Zaujímajú Vás správy z kategórie Palestína? Chcete ich dostávať zadarmo e-mailom?

Vyberte si čas:
Dizajn súhrnu:



 


Oficiálny názov: Palestínske autonómne samosprávne územia
Mena: Nový izraelský šekel (NIS), Jordánsky dinár (JD), Americký dolár (USD)
Počet obyvateľov: 4,01 mil. (2007)
Rozloha: 6 220 km2
Hlavné mesto: Ramalláh a Gaza sú dočasným sídlom správnych orgánov Palestínskej autonómnej samosprávy


 


































Odstráň kanál

1 € = 1.3451 CAD

Vývoj kurzu »
Odstráň kanál

1 € = 24.71 CZK

Vývoj kurzu »
Odstráň kanál

1 € = 0.83275 GBP

Vývoj kurzu »
Odstráň kanál

1 € = 285.03 HUF

Vývoj kurzu »
Odstráň kanál

1 € = 3.9767 PLN

Vývoj kurzu »
Odstráň kanál

1 € = 1.2818 USD

Vývoj kurzu »
 
« »
 
Koľko správ chcete vidieť
v paneli Slovak Aid?