Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Soči sa začala paralympiáda, Slováci obhajujú 11 medailí

Autor: SITA, 7. marca 2014 06:00, aktualizované: 7. marca 2014 20:25
paralympiáda Zimné paralympijské hry v Soči odštartoval dvojhodinový ceremoniál.Niesol sa v duchu hesla Prelomiť ľady, čo je jeden z najdôležitejších paralympijských ideálov symbolizujúcich prekonávanie akýchkoľvek bariér. Foto: SITA/AP

SOČI 7. marca (WEBNOVINY) - Zimné paralympijské hry v Soči sa v piatok začali pompéznym otváracím ceremoniálom, ktorý trval vyše dvoch hodín. Niesol sa v duchu hesla Prelomiť ľady, čo je jeden z najdôležitejších paralympijských ideálov symbolizujúcich prekonávanie akýchkoľvek bariér. Niesol sa v duchu hesla Prelomiť ľady, čo je jeden z najdôležitejších paralympijských ideálov symbolizujúcich prekonávanie akýchkoľvek bariér.

Na ploche zaplneného 40-tisícového štadióna Fišt sa počas ceremoniálu vystriedalo 2500 účinkujúcich. Pôsobivé predstavenie množstva skvelých umelcov dotvárala skvelá hudba, zvukové aj svetelné efekty. V bohatom kultúrnom programe vystúpila operná diva Maria Guleginová aj speváčka Julia Samojlovová, v podaní 400-členného mužského zboru zaznela tradičná pieseň Matka Ruska.

Obrazom: Otvárací ceremoniál zimnej paralympiády v Soči


Prítomnosť ruského prezidenta Vladimira Putina nebola rušivým elementom. Keď Putin predniesol formulku o otvorení hier, ušiel sa mu spontánny potlesk zaplnených tribún. Mediálne špekulácie o tom, že Putin si za expanzívnu politiku voči Ukrajine vyslúži skôr piskot ako potlesk, sa vôbec nenaplnili.

Prvé zimné paralympijské hry na území Ruska v piatok oficiálne odštartovali deväť dní súbojov na snehu a ľade v piatich športoch, v ktorých nepôjde len o získavanie medailí, ale aj prekonávanie samých seba. Celkovo sa na nich zúčastní 547 športovcov zo 45 krajín, ktorí budú bojovať o 72 medailových kompletov.

Odporúčame:

Slovenskí paralympionici veria aj v zisk zlatých medailí

Slovenskí paralympionici dorazili do Soči

Slovenskí paralympionici zložili sľub, obhajujú 11 medailíŠtyridsaťpäťminútové defilé krajín sprevádzal mohutný potlesk tribún. Slováci napochodovali na plochu štadióna približne hodinu po začiatku slávnostného otvorenia. Zástavu niesol zjazdár Jakub Krako spoločne so svojím navádzačom Martinom Motykom. Veľký potlesk sa ušiel jedinému športovcovi na vozíku v drese Ukrajiny, ktorý reprezentoval postoj krajiny, ktorá v momentálnej kríze na polostrove Krym stojí s Rusmi na vojnovej nohe. Ešte väčší potlesk však zožali domáci športovci, ktorí sa predstavili na samom konci predstavovania krajín. Zaplnený štadión im tlieskal v stoji.

Po takmer hodine a pol sa prítomným prihovoril šéf organizačného výboru ZOH v Soči Dmitrij Černyšenko. Zdôraznil, že paralympijské hry a ideály nám pomáhajú pochopiť lepšie svojich blížnych a zároveň samých seba. Prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Philip Craven sa zaplnenému štadiónu Fišt prihovoril v ruštine a neskôr už v angličtine pripomenul, že piatkový večer je dôkazom toho, že aj nemožné sa stáva možným. Šéf IPC potom odovzdal slovo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý o 21.34 h sočského času vyriekol formulku o otvorení zimných paralympijských hier. O chvíľu neskôr už stúpala na stožiari paralympijská vlajka. Za všetkých paralympionikov sľúbil čestný boj ruský zjazdár Valerij Redkozubov. V závere vyše dvojhodinového programu prišlo aj na zapálenie paralympijského ohňa, ktorý v Olympijskom parku spoločne zažali ruskí paralympijskí šampióni Olesia Vladykinová a Sergej Šilov. Potom sa už mohol začať obrovský ohňostroj.

Nominácia slovenských športovcov na ZPH 2014 v Soči (7. - 16. marca 2014):

Zjazdové lyžovanie: Petra Smaržová, Martin France, Henrieta Farkašová, Jakub Krako, Miroslav Haraus, Radomír Dudáš, Marek Kubačka, Michal Beladič. Navádzači: Natália Šubrtová, Martin Motyka, Maroš Hudík, Michal Červeň, Natália Karpišová, Filip Motyka. Náhradník: Robert Holík (navádzač Ľuboš Bošeľa). Vedúci tímu: Ivan Bražina. Tréneri: Peter Matiaško, Branislav Mažgút, Tomáš Bartalský. Servisman: Jozef Ledvák

Beh na lyžiach a biatlon: Vladimír Gajdičiar. Vedúci tímu a tréner: Vladimír Gogolák, asistent: Martin Bialek

Curling na vozíku: Radoslav Ďuriš, Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová, Alena Kánová. Vedúci družstva: Milan Kališ. Tréner: František Pitoňák, asistent trénera: Pavol Pitoňák, fyzioterapeut: Milan Bubeník

Parasnoubording: Marek Hlavina. Tréner: Pavel Matiaško

Prehľad medailových bilancií slovenských športovcov na ZPH v histórii:

Lillehammer 1994: 0 zlatých - 3 strieborné - 2 bronzové medaily
Nagano 1998: 0-6-4
Salt Lake City 2002: 0-3-6
Turín 2006: 0-1-1
Vancouver 2010: 6-2-3
Soči: ???Pridajte sa k nám na Facebooku>> Otvárací ceremoniál
>> Záverečný ceremoniál

MEDAILOVÉ ÚSPECHY SLOVÁKOV

>> Farkašová získala pre Slovensko tretie zlato
>> Jakub Krako si vybojoval striebornú medailu
>> Farkašová a Smaržová získali bronz
>> Slovensko má ďalšie zlato, triumfoval Krako
>> Slováci získali na úvod zlato a striebro>> Otvárací ceremoniál
>> Obrazom + súhrn - 9. február
>> Obrazom + súhrn - 10. február
>> Obrazom + súhrn - 11. február
>> Obrazom + súhrn - 12. február
>> Obrazom + súhrn - 13. február
>> Obrazom + súhrn - 14. február
>> Obrazom + súhrn - 15. február
>> Obrazom + súhrn - 16. február
>> Obrazom + súhrn - 17. február
>> Obrazom + súhrn - 18. február
>> Obrazom + súhrn - 19. február
>> Obrazom + súhrn - 20. február
>> Obrazom + súhrn - 21. február
>> Obrazom + súhrn - 22. február
>> Obrazom + súhrn - 23. február
>> Záverečný ceremoniál

>> VÝSLEDKY HOKEJOVÉHO TURNAJA

>> VÝSLEDKY SLOVÁKOV

FOTO DŇA: Zimnú olympiádu v Soči ukončil veľkolepý ceremoniál >> Obrazom: Vizitky športovísk v Soči
>> Krátke vizitky slovenských športovcov
Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety