Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na elektronické vybavenie voličského preukazu ostávajú 4 dni

Autor: SITA, 11. februára 2016 06:17
Iniciatíva IT špecialistov Slovensko.Digital pripomína, že voliť sa dá v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku, potrebný je na to voličský preukaz.
Voľby do VÚC Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) - Tí, čo chcú voliť a nebudú 5. marca v mieste svojho trvalého bydliska, ale napríklad na lyžovačke, majú ešte štyri dni na elektronické vybavenie voličského preukazu. S voličským preukazom a občianskym preukazom sa totiž v nadchádzajúcich parlamentných voľbách dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti. Upozorňuje na to v tlačovej správe iniciatíva IT špecialistov Slovensko.Digital.

Odporúčame:

Kandidátky - parlamentné voľby 2016Voličský preukaz sa dá vybaviť napríklad aj cez aplikáciu volby.digital a túto možnosť už využilo 2 000 ľudí, pričom toto číslo stále rastie, píše sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol za iniciatívu Slovensko.Digital Ján Hargaš. Do 15. februára sa o voličský preukaz dá požiadať elektronicky alebo poštou. Tí, čo to nestihnú, si preukaz môžu vybaviť osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb v úradných hodinách obce, teda najneskôr 4. marca. Žiadať o vydanie voličského preukazu treba obec, kde má volič trvalé bydlisko.


V roku 2012 sa na voľbách zo zahraničia zúčastnilo asi 8000 Slovákov

Poslať žiadosť o vydanie voličského preukazu sa dá elektronicky, e-mailom alebo poštou priamo obci, ale aj cez aplikáciu volby.digital. "Tá vznikla ako iniciatívny nápad na platforme IT špecialistov zo Slovensko.Digital a v prvej fáze umožnila podať žiadosti o voľby zo zahraničia. Myšlienka sa stretla s obrovským úspechom. Kým v roku 2012 sa na voľbách zo zahraničia zúčastnilo približne 8000 Slovákov, k voľbám v roku 2016 sa len cez aplikáciu volby.digital registrovalo viac ako 19 000 občanov," upozorňuje v tlačovej správe iniciatíva Slovensko.Digital.

Pritom celkovo o voľbu poštou zo zahraničia požiadalo 20 275 Slovákov žijúcich v zahraničí. Z tohto počtu 1 196 Slovákov, ktorí nemali trvalý pobyt na Slovensku a tí žiadali o voľbu poštou ministerstvo vnútra. Ostatní sa museli obrátiť na obce, kde majú trvalý pobyt. Po úspechu s registráciou pre voľbu poštou sa iniciatíva Slovensko.Digital rozhodla v projekte pokračovať aj pre vybavovane voličských preukazov.


Prvovoličov je približne 68-tisíc

Deviate parlamentné voľby od nežnej revolúcie v roku 1989 čakajú Slovensko v sobotu 5. marca od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa volebné miestnosti otvoriť skôr, najviac však o dve hodiny. O priazeň približne 4,4 milióna voličov sa uchádza 23 politických subjektov.

Do volebného výsledku môžu zasiahnuť aj tí, čo majú po prvý raz v živote právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých kresiel parlamentu. Prvovoličov, pre ktorých to budú vôbec prvé voľby, je približne 68-tisíc. Tých, čo môžu po prvý raz využiť svoje voličské právo v parlamentných voľbách, je približne 196-tisíc. Voľby riadi Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň zistí a zverejní výsledky volieb.

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňuje na neefektívnosť štátnych IT projektov a snaží sa prichádzať s pozitívnymi príkladmi toho, ako by sa štátne IT projekty mohli robiť, dodáva sa v tlačovej správe Slovensko.Digital. Viac o iniciatíve možno nájsť na jej webstránke http://slovensko.digital/ a o volebných pravidlách na webstránke Ministerstva vnútra SR, v časti venovanej voľbám, na http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=volby-do-narodnej-rady-sr-5-marec-2016.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety